SINJ PROTIV EKOCIDA

Gradonačelnik Sinja Miro Bulj oštro protiv najveće solarne elektrane u Hrvatskoj: “Nećemo dopustiti uništavanje naše prirode!”

Gradonačelnik Grada Sinja, Miro Bulj, obratio se građanima  nakon što je Splitsko-dalmatinska županija najavila otvaranje javnog uvida i javnog savjetovanja o mogućnosti izgradnje najveće solarne elektrane u Hrvatskoj. Planirani projekt obuhvaća izgradnju solara na čak 250 hektara  na području Obrovca i Gljeva, što je izazvalo snažan otpor gradonačelnika koji se tom štetnom projektu protivi.

Protivim se ekocidu na 250 ha zemljišta u Obrovcu i Gljevu – solarne panele graditi nećete!

Splitsko-dalmatinska županija, Upravni odjel za zaštitu okoliša, komunalne poslove i infrastrukturu, obavijestila je kako će u Sinju 10. veljače započeti javna rasprava i javni uvid u cjelovitu Studiju o utjecaju na okoliš sunčane elektrane Gala – Obrovac Sinjski.

Kao čovjek i gradonačelnik Grada Sinja, najoštrije se protivim i neću pristati na izgradnju najveće solarne elektrane u Hrvatskoj kojom se namjerava ekološki uništiti ni manje ni više nego 250 ha netaknute prirode u blizini naseljenih mjesta Gljev, Obrovac i Bajagić na području Grada Sinja.

Naime, energetski monopolisti planiraju  izgradnju privatne solarne elektrane snage 162,5 MW na površini od 248,5 ha sjeveroistočno od naselja Obrovac Sinjski, a zapadno od Gljeva. To znači da bi solarni paneli zauzeli površinu malo manju od dviju Gospodarskih zona Kukuzovac ili čak 500 nogometnih igrališta.

Projekt uključuje i izgradnju trafostanice te dalekovoda do hidroelektrane Orlovac, udaljene 10,1 km. Iako u bližoj okolici trenutno nema solarnih elektrana u pogonu, u planu su tri nove lokacije, pri čemu je najbliža SE Sinj – Bajagić, udaljena samo 2 km.

Planirana godišnja proizvodnja električne energije iznosila bi 346,2 GWh, no usporedba s hidroelektranom Zakučac, koja godišnje proizvodi 1470 GWh s kapacitetom od 576 MW, pokazuje da su predviđene brojke upitne. Hidroelektrane rade 24 sata dnevno, dok solarna proizvodnja ovisi o sunčanom vremenu.

Prema planu Splitsko-dalmatinske županije, na području županije planira se instalacija solarnih elektrana ukupne snage preko 3.000 MW. To bi značilo da bi se prilikom postavljanja solarnih panela „uništilo“ ili nepovratno izgubilo oko 5.000 ha zemljišta – odnosno 50 milijuna m² – isključivo u korist privatnih interesa male skupine ljudi.

Važno je naglasiti da ovakvi projekti ne otvaraju nova radna mjesta. Naprotiv, predstavljaju ekološki, financijski i ekonomski štetan projekt za lokalnu zajednicu, a prije svega za građane, koji će u konačnici plaćati veće račune kroz obnovljive izvore energije.

Da pojasnim – Grad bi godišnje dobivao naknadu od oko 500.000 eura, dok bi HEP stranom investitoru isplaćivao milijune eura. Tko bi to sve trebao platiti?

Odgovor je jasan – NAROD.

Umjesto da država radi u interesu energetski neovisnih obitelji i potiče postavljanje solarnih panela na krovove, ona pogoduje monopolistima koji pljačkaju hrvatski narod pod krinkom „zelenih politika“ i „očuvanja okoliša“. Iza njih ostaju siromaštvo, smeće, pustoš i spaljena zemlja, bez mogućnosti razvoja poljoprivrede, turizma i drugih gospodarskih grana.

Kao gradonačelnik Grada Sinja, oštro se protivim ovom projektu i još jednom pozivam sve da se uključe u javni uvid i javnu raspravu od 10. veljače do 11. ožujka 2025. godine u javnim prostorijama Grada Sinja, Dragašev prolaz 24, Sinj, svakog radnog dana u vremenu od 09:00 – 13:00 sati kako bismo zaštitili naše prirodno bogatstvo i snažno se suprotstavili ovom ekološki, financijski i ekonomski štetnom projektu. Ujedno pozivam sve na javnu raspravu 24. veljače u 11 sati koju organizira Splitsko – dalmatinska županija i pošaljimo im snažnu poruku monopolistima i njihovim poslušnicima koje sponzoriraju:

„Ovaj štetan projekt od kojeg narod nema ništa graditi #NE_ĆE_TE – stoji u priopćenju.

POSLJEDNJE DODANO: