Ministar turizma i sporta Tonči Glavina gostovao je u N1 studiju, gdje je govorio o izazovima i mogućnostima hrvatskog turizma. Prema njegovim riječima, Hrvatska je na razini od 21 milijun dolazaka i 108 milijuna noćenja godišnje, a najavio je mogućnost daljnjeg rasta, posebno na kontinentu i manje razvijenim turističkim područjima. Glavina je istaknuo ozbiljnu konkurenciju, poput Francuske, Španjolske i Italije, i naglasio kako će konkurentnost Hrvatske ovisiti o specifičnostima koje nude, uključujući sigurnost i poštovanje kvalitete života i okoliša.
– Mi smo se, za razliku od konkurenata, oporavili od covid krize, ali su nas konkurentne zemlje stigle i u posljednje dvije godine više rastu od nas – po dolascima i noćenjima – rekao je Glavina te istaknuo da bi najveći iskorak i pomak trebao biti da povećanje dolazaka bude u predsezoni i turističkoj postsezoni.
Glavina je upozorio na to da Hrvatska mora promijeniti percepciju o turističkoj politici koja podrazumijeva kontinuirani rast.
– Definitivno moramo stvarati percepciju kod cijelog turističkog sektora da ne postoji turistička politika da ćemo u kontinuitetu beskonačno rasti. Došli smo do određenih limita kapaciteta i mogućnosti. Ne samo u smislu smještaja, kapaciteta, infrastrukture, nego raspoložive radne snage – istaknuo je Glavina.
Ministar je također istaknuo smanjenje cjenovne konkurentnosti zemlje, što bi moglo postati problematično ako se cijene nastave povećavati.
–Moramo doći do zaključka da smo stvorili snažnu turističku poziciju, ali ako budemo podizali cijene, u nekom trenutku ćemo krenuti gubiti jednu strukturu gostiju – upozorio je ministar.
Prema istraživanju Europske putničke komisije, ove godine će goste pri odabiru destinacije za putovanje voditi isključivo odnos cijene i kvalitete. Glavina je dodao kako bi povećanje cijena bilo opravdano samo ako se poveća kvaliteta usluga.
Kao odgovor na ovaj izazov, ministar je govorio o potrebnim zakonskim izmjenama i poreznoj politici kako bi se signaliziralo tržištu da se ne može nastaviti s modelom “hiperinflacije ponude”.
– Najveće reforme rade se kada ste u gospodarskom smislu najsnažniji – zaključio je ministar.
Osim toga, Glavina je komentirao i zadržavanje paušalnog poreza, koji je jednostavan za mnoge pružatelje usluga. Ovaj model se temelji na definiranju poreza po krevetu, a ne smještajnoj jedinici, što čini porezni sustav povoljnijim za male pružatelje usluga. Iako bi po njegovom mišljenju pravičnije bilo plaćanje poreza po prihodu, Glavina je istaknuo da bi to značilo veće porezno opterećenje, te da je trenutni model cjenovno najprihvatljiviji.