Latinski naziv: Crithmum maritimum L.
Drugi nazivi: petrovac, morski kopar, šćulac, biljka sv. Petra…
Motar ili petrovac je trajnica koja raste u obliku manjih grmova u skupinama. Ima zelene, mesnate listove, aromatičnog mirisa i okusa. Cvate u rujnu i kolovozu štitastim zelenkastožutim cvatovima. Spada u biljke slanuše, jer raste uz morsku obalu u zoni prskanja mora zajedno s primorskim trputcem i mrižicom. Zbog toga njegovi listovi imaju slan i aromatičan okus. Listovi motara beru se krajem svibnja i početkom lipnja, kad imaju najviše ljekovitih tvari u sebi.
Koristi se u gastronomiji i za ljekovite svrhe. Ubraja se u samoniklo jestivo povrće. Priprema se na razne načine, dodaje salatama, buzarama i ribljim jelima.
Koristi se za detoksikaciju organizma i čišćenje krvi. Jako je dobar protiv žgaravice i želučanih problema. Liječi upalu mjehura i bubrežne kamence. Koristi se kao obrok u dijetama za mršavljenje. U listovima ima puno vitamina C, pa je dobar u liječenju skorbuta. Obiluje omega 3 masnim kiselinama i jodom.
Vrlo je ukusan, pa se može kiseliti i tako čuvati u teglama za zimu. Mladi listovi se mogu sušiti i tako čuvati kao i ostalo ljekovito bilje. Ukoliko ga koristimo kao varivo, najbolje ga je prokuhati 15-ak minuta. Pripremamo ga kao blitvu s krumpirima. Pri kraju dodamo bijeli luk i maslinovo ulje. Ne trebamo ga puno soliti jer je slan od sebe. Sigurno ima još puno raznih recepata s ovom mediteranskom biljkom, o čemu bi sigurno svjedočili naši otočani koji ga koriste generacijama.
Koristi se u kombinaciji i s drugim jelima.
OPREZ!
Pripazite gdje ga berete, neka to bude na čistim mjestima!