Solinskim ulicama u čast blagdana Male Gospe, vjernički puk je hodio za križem i Gospinim kipom.
Iz svetišta Gospe od Otoka za križem su išli mnogi, a među prvima kip Majke Božje ponijeli su u rukama pripadnici hrvatske policije, nakon čega su se i ostali smijenjivali u etapama sve do ponovnog povratka na Gospinu livadu, i to vojnici, mornarica, vatrogasci, braniteljske udruge, čelnici Grada i Županije, uzvanici, pivači, solinski folkloraši u svojim nošnjama, kao i brojni drugi.
Misno slavlje na otvorenom predslavio je splitsko-makarski nadbiskup Zdenko Križić koji je u propovijedi rekao kako preko Josipa Bog i nama poručuje da je Marija zvijezda na moru i utočište u luci.
-Marija je kod navještenja pozvana da slobodno prihvati taj veliki Božji poziv, da ima povjerenje u Boga i bude mu u svemu poslušna. To ima svoju nemalu cijenu, ali neusporedivo veliku dobit – ističe nadbiskup te podsjeća na izazove s kojima su se morali nositi Marija i Josip kada se ona našla trudna po Duhu Svetom prije nego su počeli živjeti zajedno.
-Ne treba se čuditi Josipu da nije povjerovao Mariji kada mu je ispričala kako se sve zbilo jer se nikada u povijesti spasenja takvo što nije dogodilo. Ipak, Josip je bio pravedan čovjek i nije htio Mariju izvrgnuti ruglu i smrtnoj opasnosti jer su žene u Marijinoj situaciji bile kamenovane te ju odlučuje potajno napustiti. Ipak, Bog se po anđelu javlja Josipu u snu i pojašnjava mu cijelu situaciju, a to sve radikalno mijenja i Josip prihvaća sve što mu anđeo govori i uzima Mariju – veli Križić.
Ta poruka Neba nije bila samo za Josipa, nego je upućena i svima nama, dodaje nadbiskup.
No kakav bi to bio blagdan da se osim duše ne nahrani i tijelo – vrtjeli su se odojci i janjetina, a bilo je i drugih, dosta jeftinijih delicija.
Bogatstvo ponude na prodajnim štandovima je veliko – od tradicionalnih peka, motika, lopata, drvenog namještaja, kućnih potrepština, do nakita, ukrasa, ali i glazbene opreme, odjeće i obuće…
No nisu Solinjani zaboravili ni najmlađe, ipak njih kao grad krasi epitet najmlađeg u Hrvatskoj, grad je prijatelj djece i obitelji, pa su brojni štandovi za kupce mališane, od šarenila igračaka, do slasnih palačinki i fritula, uz šećernu vunu.
Posebno je svečano bilo i u Rami, preko granice, u Bosni i Hercegovini, ali Rama je na poseban način povezana sa Sinjem. Ramski su franjevci pod najezdom Turaka 1687. s narodom izbjegli u Sinj, a sa sobom su ponijeli i Gospinu sliku, koja je postala poznata po čudotvornoj obrani Sinja i danas je poznata kao Gospa Sinjska. U Sinju je s krunom koju su joj dali iskovati vojnici i branitelji, i s nakitom kao darovima zahvale za sva dobročinstva, u Rami je bez nakita.