PROVJERITE

Evo tko ima pravo na doplatak za pomoć i njegu: Ovo su iznosi i uvjeti

Doplatak za pomoć i njegu namijenjen je osobama s invaliditetom koje zbog tjelesnih, mentalnih, intelektualnih ili osjetilnih oštećenja trebaju pomoć druge osobe u obavljanju osnovnih životnih aktivnosti.

Doplatak se priznaje osobi kojoj je prijeko potrebna pomoć i njega druge osobe u organiziranju prehrane, pripremi i uzimanju obroka, nabavi namirnica, čišćenju i pospremanju stana, oblačenju i svlačenju, održavanju osobne higijene, kao i obavljanju drugih osnovnih životnih potreba, piše Dnevnik.hr.

Odobrava se u punom ili smanjenom iznosu, ovisno postoji li potreba pomoći i njege druge osobe u punom ili smanjenom opsegu.

Tko ima pravo i u kojem iznosu

Neovisno o opsegu potrebe u punom iznosu, priznaje se: osobi s težim invaliditetom, osobi s težim trajnim promjenama u zdravstvenom stanju ili slijepoj, gluhoj i gluhoslijepoj osobi koja nije osposobljena za samostalan život i rad.

U smanjenom iznosu priznaje se: slijepoj, gluhoj i gluhoslijepoj osobi koja je osposobljena za samostalan život i rad ili osobi potpuno lišenoj poslovne sposobnosti.

Iznos doplatka za pomoć i njegu iznosi 79,63 eura u punom iznosu, a u smanjenom 55,74 eura, ovisno o tome postoji li prijeka potreba pomoći i njege druge osobe u punom ili smanjenom opsegu.

Tko nema pravo

Pravo na doplatak za pomoć i njegu ne mogu ostvariti osobe koje:​

– Posjeduju drugi stan ili kuću osim one u kojoj žive, a koju mogu prodati ili iznajmiti za osiguranje sredstava za pomoć i njegu.​

– Imaju poslovni prostor koji ne koriste za registriranu djelatnost

– Imaju osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi, zdravstvenoj ili drugoj ustanovi

– Sklopile su ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju

– Ostvaruju doplatak za pomoć i njegu prema drugim propisima

– Ostvaruju osobnu invalidninu prema Zakonu o socijalnoj skrbi ili drugim propisima

Potencijalni korisnik mora podnijeti zahtjev nadležnom zavodu za socijalni rad. Na stranicama Hrvatskog zavoda za socijalni rad mogu se pronaći informacije koji je nadležni zavodi prema mjestu stanovanja. Osobu se upućuje na vještačenje u Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. Pravo se ostvaruje temeljem rješenja nadležnog zavoda za socijalni rad prema prebivalištu korisnika.

POSLJEDNJE DODANO: