Nosač zrakoplova je ratni brod namijenjen slijetanju i uzlijetanju zrakoplova. Ovo je vrlo kratka i štura definicija, jer osim te osnovne operacije, svaki takav nosač ispod razine palube krije spremišta za zrakoplove, naoružanje, opremu i gorivo. Tu su također postrojenja za njihovo dizanje i spuštanje, radionice za popravak zrakoplova, motora i sustava te prostorije za smještaj letačkog i tehničkog osoblja. A to je tek dio koji se odnosi na njihov osnovni teret. Današnji moderni nosači pravi su ploveći gradovi, jer imaju preko četiri i pol tisuće članova posade. Oni se brinu o svakom aspektu rada nosača i pratećih djelatnosti, Stoga posadu osim samih mornara i pilota zrakoplova čine kuhari, brijači, liječnici i zubari. Ovako kompleksan borbeni sustav razvija se godinama, ponekad i desetljećima, a konačna cifra izaziva vrtoglavicu. U ovom trenutku postoji 47 nosača u službi četrnaest svjetskih mornarica. Evo najvećih i najmoćnijih među njima!
Gerald R. Ford
Mornarica Sjedinjenih Američkih Država u procesu je zamjene klase nosača Nimitz s nosačima klase Gerald R. Ford. Dimenzijama su slični, no u tehnološkom smislu klasa Gerald R. Ford je najmodernije i najkompleksnije plovilo ikad napravljeno. Prvi brod je već predan mornarici, a njegovo ime nosi cijela ova nova klasa. U trenutku pisanja ovog teksta grade se još četiri ovakva nosača, a plan je proizvesti njih ukupno deset do 2058. godine. Gerald R. Ford ima istisninu od 100.000 tona, širok je 78, a dugačak 337 metara. Ujedno je i prvo ovakvo plovilo koje ima stealth karakteristike za smanjenje radarskog odraza, koliko god to čudno zvučalo s obzirom kakve su nosači grdosije. Nosi 90 zrakoplova i helikoptera, a u borbenim uvjetima sposoban je podržati 160 borbenih letova dnevno. Toliko ne mogu cjelokupna zrakoplovstva više od pola svjetskih nacija, što dovoljno govori o njegovoj snazi. Zbog brojnih naprednih i automatiziranih sustava, posada je za 700 članova manja od nosača klase Nimitz. Svejedno ih ima četiri i pol tisuće, uključujući bolnicu, apoteku, medicinski laboratorij, operacijsku salu, kino-dvoranu i samoposlugu. Budući da zbog sigurnosnih razloga posada ne može koristiti internet, takav vid dokolice nije im dostupan. Mornarica je tome doskočila brojnim intranet sadržajima, koji uključuju i nekoliko igara na sreću. Vi dakako niste ograničeni poput američkih mornara i imate slobodan pristup bilo kojem sadržaju na internetu, uključujući i casino online. Zbog toga, zapravo, uopće nije loše što nismo mornari.
Nimitz
Aktualna klasa nosača zrakoplova američke mornarice ima impresivne gabarite. Istisnina im je 100.000 tona, širina 73 metra a dužina 333 metra. Prvi među njima, USS Nimitz, u službu je ušao 1975. godine, a posljednji 2009. godine. Pokreću ih dva nuklearna reaktora snage 260 tisuća KS (ili 190 MW), sposobni potjerati ove ploveće nemani do brzine od 56 km/h. Pretpostavlja se kako je maksimalna brzina još veća od deklarirane, ali tako bitne detalje za sigurnost broda američka mornarica drži pod velom tajne. Nose oko 90 zrakoplova i helikoptera, od kojih najveći broj čine borbeni avioni F-18 Super Hornet. S obzirom na velik vremenski razmak od ulaska prvog i posljednjeg nosača ove klase u službu – čak 24 godine – postoje razlike u dizajnu i opremi među njima. Učeći na iskustvima s prvih ‘Nimitza’, mornarica je nadograđivala i poboljšavala nosače koji su kasnije ulazili u službu. Jedno od poboljšanja trebao je biti vakuumski sustav kanalizacije ugrađen na USS George W. Bush, umjesto starog koji se temeljio na gravitacijskom učinku. Odmah po nadogradnji sustav se začepio. Problemi s kanalizacijskim sustavom nastavio se kroz sljedećih nekoliko godina, skrativši operativnu iskoristivost broda. Zbog ovog je problema USS George W. Bush proveo nekoliko mjeseci u luci, dok se problemi nisu otklonili. Ispostavilo se kako je toalet opasniji po operativnu sposobnost ovog nosača, nego svi borbeni zadaci u kojima je sudjelovao. Predviđeni životni vijek svakog ‘Nimitza’ iznosi 50 godina, iako se očekuje da plove i duže od predviđenih pola stoljeća. U usporedbi sa starijim nosačima ili drugim borbenim plovilima američke flote, posade na svakom ‘Nimitzu’ imaju gotovo pa luksuzan smještaj. Na raspolaganju im je trgovina, kino, bolnica s četrdesetak ležaja, brijač i zubarska ordinacija.
Queen Elizabeth
S istisninom od 65 tisuća tona i dužinom od 284 metra, nosači klase ‘Queen Elizabeth’ najveći su nosači zrakoplova koje je britanska kraljevska mornarica ikad sagradila. Za razliku od američke mornarice koja u službi ima deset do jedanaest nosača, Britanci imaju samo dva. Uz ‘Queen Elizabeth‘ to je još ‘Prince of Wales’. Osnovu zračne snage ovih plovila čini do 36 borbenih zrakoplova F-35B Lightning II i helikopteri Merlin. Posadu čini 1600 mornara i letačkog osoblja, dok je propulzija klasična. Kraljevska je mornarica, naime, odustala od nuklearnog pogona zbog visokih troškova ugradnje i održavanja. Najmoderniji nosači na svijetu u ovom trenutku posadi nude sasvim dovoljno sadržaja da zaborave da su negdje daleko na oceanu. Na raspolaganju im je kino, fitnes dvorane, bolnica te kapelica za duhovne potrebe.