Lions Club Trogir u petak, 15. studenoga u 19 sati organizira Donatorsku večeru s prodajnom izložbom s ciljem prikupljanja sredstava za nabavu alata te obnovu i uređenje postojećih radioničkih prostora Odsjeka za kiparstvo Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu prilagođenima za tradicionalnu i umjetničku kiparsku obradu kamena, a sve pod pokroviteljstvom Splitsko-dalmatinske županije, Grada Trogira i Grada Splita
Ako se vratimo tisućama godina unatrag, lako prepoznajemo važnost kamena u oblikovanju kulturnog identiteta Dalmacije. Iako je kultura kamena zajednička svim mediteranskim zemljama, svaka od njih posjeduje jedinstveni prepoznatljivi kod koji se očituje u specifičnostima svog kamena, čime naša regija zauzima posebno mjesto unutar mediteranskog kruga. Za razvoj dalmatinske kulturne baštine veliku zahvalnost dugujemo kiparima koji su kroz povijest svojim vještinama i predanim radom oblikovali kulturni identitet koji danas baštinimo. Kipari i majstori poput Jurja Dalmatinca, Nikole Firentinca, Ivana Duknovića i brojnih drugih anonimnih stvaratelja ostavili su nam monumentalna i kulturno neprocjenjiva djela koja nas ispunjavaju ponosom. Od osnutka 1997. godine, Odsjek za kiparstvo kontinuirano je posvećen očuvanju i razvoju tradicije kiparskog oblikovanja u kamenu kao i očuvanju općenito kiparskog oblikovnog znanja. Međutim, s obzirom na dotrajalost radioničkih prostora, nužna su značajna ulaganja u njihovu obnovu kako bi se osigurali uvjeti za nastavak ove dragocjene baštine.
Postavu prodajne izložbe čine djela čak deset renomiranih profesora i akademskih kipara s Umjetničke akademije u Splitu i to – Kažimira Hraste, Matka Mijića, Miroslava Radeljaka, Dragana Duževića, Lorena Živkovića Kuljiša, Roberta Jozića, Tomislava Šalova, Gorana Balića, Đanija Martinića i Duje Matetića.
Predsjednica Lions Cluba Trogir Tatjana Vukman ističe kako je prikupljanje sredstava za obnovu radioničkih prostora važno za očuvanje dugogodišnjeg umjetničkog izričaja naše županije, ali i cijele Dalmacije.
– Akademski kipari i profesori Umjetničke akademije svojim znanjima, vještinama i stručnošću o tradicionalnoj i umjetničkoj obradi kamena daju neizmjeran doprinos dalmatinskoj regiji i stvaraju nove generacije koje nastavljaju baštiniti tradiciju ovog kraja. Upravo zbog njihovog neizmjernog značaja važno je ulagati u radioničke prostore kako bi mogli adekvatno obrazovati studente i stvarati nova umjetnička djela. Lions Club Trogir uvijek je spreman pomoći stoga smo
objeručke prihvatili organizaciju ove manifestacije koja ima plemeniti cilj – kaže predsjednica Vukman.
Inače, Lions Club Trogir dio je najvećeg međunarodnog humanitarnog udruženja Lions International Clubs. Već dugi niz godina poznat je po svojim dobrotvornim i plemenitim aktivnostima, a prošlog je tjedna proslavio jubilarnu 25. godišnjicu osnutka. Članovi Lions Cluba Trogir prepoznatljivi su po organiziranju humanitarnih događanja na području lokalne zajednice, ali i velikodušnim i nesebičnim pomaganjem na široj razini.
Pročelnik Odsjeka za kiparstvo doc. art. Đani Martinić objašnjava kako su promjene u načinu života, specifičnost ručne obrade kamena, potreba za adekvatnim radnim prostorima te vremenska i fizička zahtjevnost posljednjih godina značajno utjecale na praksu napuštanja tradicionalnog oblikovanja u kamenu, a samim time i na zaboravljanje nužnih znanja i vještina.
Ideja za Donatorskom večerom nastala je na inicijativu tvrtke Marana d.o.o nakon što su zajedno s investitorom Gradom Trogirom donirali drvo starog trogirskog mosta na Foši Odsjeku za kiparstvo. Upravo su neke od skulptura na ovoj prodajnoj izložbi izrađene od ostataka tog drva.
– Odsjek za kiparstvo ima cilj revitalizirati kulturu oblikovanja u kamenu i osigurati da se znanja izrade kovnog alata, ručnog klesanja kamena, punktiranja kamenih skulptura i manipuliranja kamenim objektima nastavljaju izučavati i primjenjivati na duge staze posebno jer se ta tradicija gubi u većini mediteranskih zemalja. Kroz prikupljanje potrebnih sredstava omogućit će se osposobljavanje, uređenje i opremanje radioničkih prostora kako bi se stvorili uvjeti za rad i prenošenje znanja domaćim i inozemnim studentima. S preuređenjem i adaptacijom ovih prostora težimo stvaranju mediteranskog kulturnog centra koji će postati točka na kojoj se spajaju znanje, tradicija i nove vrijednosti – govori pročelnik Martinić.
Donatorska večera održat će se u Brown Beach House Hotelu u Trogiru, a sve sudionike će zabavljati DJ Damir Duplančić Duple. Program će voditi voditeljica Edita Lučić Jelić.
Broj mjesta je ograničen, a shodno interesu, otvorena je mogućnost održavanja dodatnog događanja u subotu, 16. studenog. Ovaj termin uključivat će humanitarnu večeru i druženje, ali bez prodaje skulptura. U nastavku teksta nalazi se pozivnica s kontaktom na kojem možete dobiti više informacija, ali i broj računa za donacije.