PREŠUTNA ODLUKA

Damir Šime Šarac podnio neopozivu ostavku

Damir Šime Šarac, dugogodišnji član Komisije za ulice, trgove i spomenike Gradskog vijeća Splita, podnio je neopozivu ostavku na svoje članstvo u Komisiji. Ostavku je podnio predsjedniku Gradskog vijeća Splita, Željku Domazetu, obrazloživši svoj potez razočaranjem zbog trenutnih odnosa unutar Komisije koji smatra “nedemokratskim, nekolegijalnim i neciviliziranim”.

Ovim putem podnosim neopozivu ostavku na članstvo u u Komisiji za imena ulica i trgova i za spomenike Gradskog vijeća Splita. Nažalost, razina nedemokratskih, nekolegijalnih i rekao bih – neciviliziranih odnosa u Komisiji potpuno je protivna mojem poimanju komunikacije i suradnje u dobroj europskoj praksi dijaloga.

Šarac, koji je u Komisiji već četiri mandata, ističe kako su dosadašnje suradnje bile temeljenje na dijalogu i konsenzusu, bez obzira na političke ili ideološke razlike. No, u posljednjem sazivu, kako navodi, izostala je suradnja i dijalog s članovima Komisije iz kvote stranke Centar, koji, prema njegovim riječima, dolaze na sjednice s unaprijed pripremljenim odlukama i ne pokreću rasprave.

Ovo je moj četvrti mandat člana Komisije i mogu posvjedočiti da smo u dosadašnjim sazivima, bez obzira na uvijek prisutne razlike političke, ideološke ili koje god prirode surađivali u kolegijalnom duhu što dokazuje i činjenica da smo većinu odluka prihvaćali ili odbijali konsezusom vjerujući da tako svojim radom doprinosimo dobru svoga grada i sugrađana. Prije donošenja odluka podrobno smo, argumentirano i iscrpno raspravljali kako se ne bi dogodilo da donesemo odluku na štetu našeg Grada, budući da je riječ o rješenjima (ulice, trgovi, spomenici) koja ostaju trajna.
Iznimno sam ponosan i počašćen članstvom u Komisiji, no stanje u današnjem sazivu je neizdrživo.

On također kritizira organizaciju sjednica, koje su rijetke, površne i prepune proceduralnih propusta, a članovima Komisije iz kvote stranke Centar, prema njegovim tvrdnjama, često nije dopušteno da iznose prijedloge, dok se odluke donose bez adekvatne rasprave. Šarac također ukazuje na nemogućnost dobivanja cijelog zapisnika sa sjednica, već samo izvještaja o odbijenim prijedlozima, što smatra nevjerojatnim.

Sjednice se sazivaju veoma rijetko, površno su organizirane s nizom proceduralnih propusta, prekrcanim dnevnim redom… Ali i pored svega toga, ono što je postalo nesnosno i ponižavajuće jest izostanak bilo kakve suradnje i dijaloga s članovima Komisije iz kvote stranke Centar, koji na sjednice dolaze s unaprijed pripremljenim odlukama, ne raspravljaju ni o čemu, ne predlažu ništa niti ih iskreno zanima o čemu se na sjednicama odlučuje. Članovi Komisije iz kvote stranke Centar, kad dođe točka dnevnog reda za koju su dobili upute, dignu ruke „za“ ili „protiv“, prolaze samo prijedlozi (najčešće nemarno pripremljeni) za koje su ranije teledigirirani, a sve drugo, ma koliko bilo kvalitetno obrazloženo se odbija. Ne možemo dobiti ni cijeli zapisnik sa sjednica, nego samo izvještaj o točkama dnevnog reda čiji smo predlagači i koje su redovito odbijene! Nevjerojatno.

U svom obrazloženju, Šarac izrazito kritizira “nemar, nezainteresiranost i površnost” u radu Komisije, koju vidi kao autokratsku, a ne demokratsku instituciju. S obzirom na sve navedeno, s velikim žaljenjem je odlučio podnijeti neopozivu ostavku, smatrajući da u takvom okruženju nije mjesto dugogodišnjem članu Komisije.

Iskreno sam zaprepašten takvom razinom neuvažavanja kolega iz Komisije iz kvote Centra: nemarom, nezainteresiranošću i površnošću, uz razinu demokratskog dijaloga ravnu kakvoj diktaturi i smatram kako mi u takvom društvu doista nije mjesto, a nije da nemam dugogodišnjeg iskustva – član sam s najdužim „stažem“ u Komisiji. Iz svih tih razloga s nemalim žaljenjem podnosim neopozivu ostavku na članstvo u Komisiji, čija je svrha ozbiljno postala upitna u sustavu autokratskog (da ne kažem diktatorskog) vladanja kakvo promiče stranka Centar.
S poštovanjem,
Damir Šarac
– stoji u objavi.

Odluku je objavio 11. studenog 2024. godine, a cijeli tekst ostavke dostavio predsjedniku Gradskog vijeća Splita.

POSLJEDNJE DODANO: