Prošlog tjedna dijelove Europe zahvatio je prvi ozbiljan snijeg ove sezone, dok su olujni uvjeti izazvali vremenske nepogode u Ujedinjenom Kraljevstvu, Irskoj i Francuskoj. Iako su temperature ove godine neobično varirale, stručnjaci predviđaju umjerene uvjete za ostatak zime, uz poneke iznenadne promjene vremena koje će oblikovati klimatske prilike tijekom prosinca, siječnja i veljače. Stoga se postavlja pitanje hoće li nas iznenaditi bijeli Božić, prenosi net.hr.
Neobičan početak zime
Iako su hladni udari i snježne oborine u studenom u Europi relativno rijetki, prošli su tjedni bili iznimno hladni za ovo doba godine. Meteorolog Lars Lowinski iz Bonna za Euronews je objasnio da, iako temperaturne promjene zbog klimatskih promjena postaju sve češće, količina snijega koja je pala u Francuskoj i Velikoj Britaniji bila je iznad prosjeka. U Parizu je u četvrtak palo 4 cm snijega, dok su neki dijelovi jugozapadne Engleske doživjeli snijeg od čak 15 cm. To je najviše snijega u studenom u tom području od 1968. godine. Ovaj fenomen pokazuje da zime u Europi postaju sve nepredvidljivije, a klimatske promjene dovode do ekstremnijih vremenskih događaja.
Službena prognoza za zimu 2024.
Prema meteorološkim prognozama, zima će na većem dijelu Europe biti relativno umjerena. “Očekuju nas prosječne temperature i oborinske uvjete”, izjavio je Lowinski. Međutim, za sjevernu Europu, koja uključuje regije sjeverno od Pariza, Berlina i Varšave, stručnjaci predviđaju kišovitije uvjete od uobičajenih. Uz to, mogućnost za oluje i jaku kišu ostat će visoka, s obzirom na to da će sustavi niskog tlaka biti česti. Južna Europa, pak, vjerojatno će doživjeti sušnije uvjete. Regije poput južne Španjolske, Mediterana, Alpa i Balkana bit će izložene manjim količinama oborina, s mogućnošću povremenih sušnih razdoblja. To znači da će snježne padaline u tim područjima biti vrlo rijetke, a u nekim dijelovima zime mogu se pojaviti i izrazite temperature koje će biti iznad prosjeka.
Klimatske promjene i brze promjene temperature
Jedan od ključnih faktora koji utječe na prognozu je promjena temperature tijekom mjeseca studenog. “Zadnjih dana zabilježene su velike temperaturne varijacije – u nekim dijelovima Europe termometar je pokazivao temperaturne razlike između 0 i 18°C”, ističe Lowinski. Ove brze temperaturne fluktuacije, iako česte u Aziji i Sjevernoj Americi, rijetko se događaju u Europi. Međutim, klimatske promjene već su ostavile svoj trag, što znači da će se u nadolazećim mjesecima vremenske promjene sve češće manifestirati brzim prijelazima između sušnih i vlažnih uvjeta.
Teško predviđanje manjih vremenskih fenomena
Jedna od najvećih izazova za meteorologe u predviđanju zime je to što je predviđanje manjih vremenskih fenomena poput snježnih pljuskova i iznenadnih poplava puno teže. Takvi događaji često su teže predvidljivi, s najavama koje dolaze tek 12 do 24 sata unaprijed. Iako je veliki sustav poput oluje Bert bio prepoznat u naprednoj vremenskoj prognozi, manji sustavi često iznenade meteorologe, što može otežati pripreme za nepogode.
Što očekivati u prosincu i siječnju?
Za Europu, službeni početak zime pada 1. prosinca, a prognoze za prosinac i siječanj sugeriraju da bi nas mogli čekati brzi vremenski skokovi – od hladnog snijega u sjevernim regijama do kišovitih i vjetrovitih dana u zapadnoj Europi. Iako bi snijeg mogao biti prisutan u većim količinama u planinskim područjima, poput Alpa i Balkana, velike snježne oluje u nižim predjelima Europe nisu vjerojatne.
Zima postaje sve nepredvidljivija
Iako se prognoze temelje na prošlim vremenskim obrazcima, klimatske promjene uzrokuju sve brže i ekstremnije vremenske promjene u Europi. Na temelju dosadašnjih mjerenja, očekuje se da će u sljedećim godinama zima u Europi postati toplija, uz sve češće iznenadne promjene u vremenskim uvjetima. Prognoza za 2024. godinu predviđa umjerene temperature i povremene oborine, dok će na sjeveru Europe biti više kišnih dana, a na jugu sušni uvjeti mogu prevladati.
Hoće li biti bijelog Božića?
Za sve ljubitelje snijega, izgled bijelog Božića u Europi i ove godine ostaje upitan. Iako su nepredvidivi vremenski sustavi i brze temperaturne promjene neizbježne, konkretna predviđanja za snijeg u velikim gradovima i nizinama, poput Pariza, Londona i Zagreba, nisu jasna. No, za ljubitelje zime i snijega, nada ostaje – bijeli Božić je još uvijek moguć, ali pitanje je samo gdje i koliko snijega će pasti.