PLJUŠTE REAKCIJE SA SVIH STRANA

Bulj brani izložbu jer je – srpska: “Hoće li se dogodine plesati i kozaračko kolo na Pijaci?”

Sinjski gradonačelnik Miro Bulj uspio je u naumu da zabrani otvaranje izložbe autorice Inije Herenčić naziva “Susret na tromeđi” koja je trebala biti izložena u Gradskoj galeriji Sikirica, isključivo iz razloga jer ju financira Srpsko narodno vijeće. Iz Galerije su izložbu otkazali, a onda poručili da se time “grubo ograničava umjetnička sloboda i napada neovisnost rada ustanove”.

– Gradska galerija Sikirica u 15 godina rada i djelovanja kreirala je prostor slobode izražavanja, dijaloga i uvažavanja različitosti, naglasila je, te je kroz brojne projekte senzibilizirala javnost i otvarala osjetljive teme od interesa za lokalnu zajednicu.

Vrijednosti koje promoviramo temelje se na uključivosti, uvažavanju različitosti  i poticanju međukulturnog dijaloga, na čijem je tragu bila i planirana izložba Inije Herenčić “Susret na Tromeđi” – poručila je u priopćenju ravnateljica Dragana Modrić.

– Solidarno stajemo uz Iniju Herenčić, kao i sve radnike u kulturi kojima politički motivirane odluke ograničavaju umjetničku slobodu, a samim tim i životnu egzistenciju dovode u pitanje – dodala je.

Nakon što je svoje razloge naveo prvi čovjek Sinja Miro Bulj u pisanom obraćanju govoreći da mu je neprihvatljivo održavanje izložbe jer Srpsko narodno vijeće “izdaje tjednik Novosti, koji iz tjedna u tjedan pljuje po hrvatskim braniteljima i hrvatskoj državi”, da Savjetom Srpskog narodnog vijeća predsjedava Dejan Jović koji je za ideju o stvaranju Hrvatske rekao da je “retardirana i nakaradna” te da je, kako piše, “predsjednik Srpskog narodnog vijeća čuvao leđa početniku i diktatoru Aleksandru Vučiću u Bačkoj Palanci”, otišao je Bulj i korak dalje.

– Građani Sinja srpske nacionalnosti, koji su bili sa mnom u Domovinskom ratu, kao i svi građani u drugim udrugama mogu provoditi projekte kakve žele u gradu Sinju, ali da mi se nameće Milorad Pupovac, Srpsko narodno vijeće i etnobiznis – to neću dozvoliti! Što će biti dogodine? Pupovac, Plenković i Penava će plesati kozaračko kolo na Pijaci? – pita se Bulj. Da nije isključiv, kaže, dokazuje i kada nije zabranio nastup sastava “Too Much of Such” iz srpskog Novog Sada koji je nastupao na prvoj večeri Kamičak Etno festivala koji je održan prije dva tjedna.

– Nisam vidio jecaje kad je zabranjeno pjevati Thompsonu u Puli, kada je gradonačelnik Zagreba zabranio korištenje javnih površina za Hod za život, tako da ja stojim iza ove odluke. Grad je osnivač Galerije, a ravnateljica je ušla u ovaj projekt sa Srpskim narodnim vijećem bez znanja mene kao gradonačelnika – podvukao je poteštat Sinja.

Inače, otvaranje izložbe prvotno je bilo najavljeno za 23. kolovoza, a izložba je trebala ostati otvorena do 12. listopada. Najavni plakat bio je na ćiriličnom pismu, a nakon Buljevog zahtjeva za otkazivanjem, Modrić je odlučila otvaranje samo – prolongirati. Nije to bilo prihvatljivo gradonačelniku Sinja pa je još jednom zahtijevao da se izložba otkaže, što mu je i pošlo za rukom.

Dodatnu težinu ovakvom stavu Bulja nosi i konstatacija da je baš Bulj bio ključan u osamostaljenju Galerije Sikirica. Galerija je sve do svibnja 2022. godine djelovala kao dio sinjske gradske ustanove Kulturno-umjetničko središte Sinj, a odlukom većine gradskih vijećnika osnovana je samostalna ustanova. Dojučerašnja voditeljica Galerije postala je njena ravnateljica, a Bulju su redom oporbenjaci zamjerali detalj odabira ravnateljice u vidu Dragane Modrić koja je sestra Buljeve savjetnice za kulturu Božene Romac. Bulj je Romac zaposlio na neodređeno vrijeme nakon što je gotovo tri godine bila savjetnica preko ugovora o djelu.

Na slici: Dragana Modrić, ravnateljica Gradske galerije Sikirica, FOTO: Facebook stranica Galerije

Baš kako onda osnivanje ustanove i imenovanje ravnateljice, buru negodovanja je sada izazvala zabrane izložbe.

Boris Milošević, član Samostalne srpske demokratske stranke, na svom Facebook profilu zabranu je ocijenio kao narušavanje “međuetničke atmosfere u društvu”.

– Ovom zabranom grubo se krši Zakon o suzbijanju diskriminacije, ali to nije najgora stvar. Zabrana je odjeknula, čime se dalje narušava međuetnička atmosfera u društvu i daje ideja i inspiracija daljnjim zabranama. Mnogi će aplaudirati, ali ljudski, ovo je pogodak uništa.

Javili su se i iz Hrvatskog udruženje književnika, pjesnika, esejista i pisaca (PEN) govoreći da je zabrana zapravo “kršenje slobode izražavanja i stigmatizaciji kulture Srpske nacionalne manjine”.

– Hrvatski PEN podsjeća da je doba totalitarnih i nedemokratskih režima daleko iza nas, i da je sloboda izražavanja jedna od ključnih vrijednosti koje čine srž hrvatske države, kao samostalne i demokratske članice EU – kaže, za Hrvatski PEN, Tomica Bajsi.

Do trenutka završetka teksta u više smo navrata telefonski pokušali doći do autorice izložbe, hrvatske fotografkinje Inije Herenčić, ali na pozive nije odgovarala.

POSLJEDNJE DODANO: