Uprkos globalnoj tradiciji obilježavanja Božića kao vremena radosti, obiteljskih okupljanja i darivanja, postoje dijelovi svijeta gdje ova blagdanska euforija nailazi na nevjerojatne prepreke. Božić, koji bi trebao biti simbol zajedništva i radosti, postaje protuzakonit u određenim zemljama, bilo zbog vjerskih, kulturnih ili političkih razloga, prenosi klik.hr. Pogledajmo gdje su Božićna slavlja zabranjena.
adžikistan: Nema mjesta za božićno veselje
U Tadžikistanu, središnjoj Aziji, Božićno slavlje dočekuje nevjerojatno neprijateljsko okruženje. Svečane proslave, ukrašavanje božićnih drvaca i čak darivanje zabranjeno je zakonima ove zemlje. Zajedno s tim, postavljanje božićnih drvaca, bilo živih ili umjetnih, strogo je zabranjeno u školama i sveučilištima. Ova pravila su rezultat rigoroznih zakona koji reguliraju javno obilježavanje božićnih običaja.
Brunej: Zabrana božićnih kostima u ime očuvanja kulture
U Bruneju, jugoistočnoj Aziji, nošenje kapa Djeda Mraza ili bilo koje odjeće povezane s Božićem klasificirano je kao neželjeno ponašanje. Ova zabrana, donesena kako bi se spriječilo “pretjerano i otvoreno” slavlje koje bi moglo utjecati na muslimansko stanovništvo, demonstrira odlučnost vlasti u očuvanju vlastite kulture.
Saudijska Arabija: Božić izvan vidokruga
U Saudijskoj Arabiji, božićna radost mora ostati izvan vidokruga. Sve “vidljive znakove” božićne zabave, poput ukrašavanja ili javnih proslava, zabranjuje država. Slavlje Božića uvjetovano je lunarnim kalendarom, ne gregorijanskim, odražavajući strog pristup vjerskim običajima koji nisu u skladu s islamom.
Kina: “Festival srama” umjesto Božića
Unatoč sve većem broju stanovnika koji obilježavaju Božić, Kina ga etiketira kao “Festival srama” i “zapadnjački duhovni opijum”. Država se bori očuvati vlastitu tradiciju, odupirući se utjecaju zapadnjačkih običaja na svoje stanovništvo.
Sjeverna Koreja: Božić pod kontrolom Kim Jong-una
U Sjevernoj Koreji, Božićna slavlja su pod strogim nadzorom. Ograničena su na odavanje počasti obitelji Kim Jong-una, vladajućoj stranci i njezinim liderima. Slavlje Isusa Krista ili Djeda Mraza može rezultirati ozbiljnim posljedicama, uključujući zatvor. Dodatno, 24. prosinca je određen kao dan rođenja bake Kim Jong-una, a bilo kakvo božićno okupljanje smatra se zabranjenim pod prijetnjom teških posljedica za stanovnike Sjeverne Koreje.
Iako nekim dijelovima svijeta Božić donosi izazove i ograničenja, radost blagdana nastavlja pronalaziti put do duha svakog čovjeka. Bez obzira na zabrane možemo se složiti da Božić ostaje nepobjediv simbol zajedništva, univerzalne radosti i optimizma koji prelazi granice bilo kakvih ograničenja.