Jednu od najvećih zemalja Latinske Amerike, Argentinu, trenutno potresa duboka ekonomska kriza koja uzrokuje nelagodu među građanima, dok su najavljene reforme izazvale negodovanje. Prema podacima, prosječna stopa inflacije u prošloj godini dosegnula je 211,4 posto, što je najviše u posljednja tri desetljeća. Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj upozorava da bi inflacija ove godine mogla narasti i do 250 posto, prenosi HRT.
Predsjednik Javier Milei nastoji suzbiti nestabilnost nizom mjera, ali građani su nezadovoljni najavljenim reformama koje bi mogle značajno utjecati na ekonomsku i proizvodnu strukturu zemlje. Unatoč dobivanju većine glasova u Donjem domu argentinskog Kongresa, paket od 300 zakonskih prijedloga još uvijek čeka odobrenje Senata.
Gotovo polovica stanovništva Argentine živi u siromaštvu, dok plaće i mirovine ne uspijevaju pratiti brzi rast cijena osnovnih namirnica poput mesa i povrća. Ovakva situacija uzrokuje gubitak povjerenja građana u vrijednost njihovog novca i budućnost.
Predsjednik Javier Milei najavio je niz gospodarskih mjera kako bi se suočio s krizom, uključujući devalvaciju peza za 50 posto. Međutim, dio njegovog plana uključuje reforme koje su izazvale otpor među građanima, kao što su privatizacija državnih tvrtki, smanjenje otpremnina te ograničavanje sindikalnih aktivnosti i prava na štrajk.
Unatoč otporu, Milei je dobio podršku Međunarodnog monetarnog fonda, dok nova vlast ogorčenim građanima poručuje da će rješavanje dugogodišnjih problema zahtijevati određene žrtve i napore.
Mjere koje predlaže Milei mijenjaju temelje zemlje, a njegov plan uključuje čak i moguće uvođenje izvanrednog stanja do kraja 2025. godine, koje bi se moglo produljiti do kraja njegovog mandata.