SINJ DIŠE PUNIM PLUĆIMA

[FOTO] Alkari prvi puta ove godine gađali alkarsku metu, prvi je “u sridu” naciljao Paulo Stupalo. Pričali smo i s alkarskim vojvodom…

Nije tajna da se u kraju podno Dinare, uz hladnu Cetinu, živi od Alke do Alke. Sezona u Cetinskom kraju usko je vezana uz dva tjedna kolovoških slavlja – trku alkara vitezova pržinom Alkarskog trkališta i hoda vjernika pred lik Majke od milosti.

A priča o tome kako je netko postao alkar u Sinju zapravo se svodi na razvijanje dječačke ljubavi prema konjima, dolaske na alkarsko trkalište gdje bi se alkarima čuvali konji, zatim ovladavanje jahanjem pa i priključenje alkarima i čekanje trenutka za postanak alkarom.

Sredinom srpnja u Sinju se krene nekako življe živjeti unatoč nesnosnoj vrućini, koja tokom dana u hladu prelazi i 40 stupnjeva, a sve to zbog dolaska alkara na Alkarsko trkalište koje postaje duša i srce grada.

– Unatoč vrućini, zadovoljstvo je i gušt biti na Alkarskom trkalištu jer je uvijek posebno kada alkari dođu na ulicu gdje se stvarno trči Alka. Odmah u startu uključi se i veliki broj Sinjana i gostiju kako bi bodrilo alkare. Naravno, zanimljiv je i taj sportski dio vezan uz pogotke u alku tako da smo vrlo sretni što smo na trkalištu. Pred nama je tri tjedna intenzivnih priprema, svakodnevnog gađanja osim subotom i nedjeljom da bi u prva dva tjedna profilirali tko će biti kopljanik, a onda da bi se u posljednjem tjednu “upicanili” kopljanici za ovogodišnje 309. nadmetanje. Naravno, očekivanja su velika, želio bih da postignuti punti na Bari, Čoji i Alki budu visoki, a onda da bude i pripetavanje – rekao nam je Mario Šušnjara, alkarski vojvoda treću godinu u toj ulozi, ranije dugogodišnji alkar i dvostruki alkarski slavodobitnik. U ponedjeljak su alkari prvi puta kopljem gađali u alku, a prvi da nacilja najmanji kolut mete pošlo je za rukom Paulu Stupalu.

– Prošli smo zasad s vrlo malim brojem ozljeda iako su pripreme za Alku iznimno teške i zahtijevne za konje. Stvarno bi dobro bilo da imamo malo veći broj konja, ali bit će sve dobro. Imamo prosjek konja s kojim nekako godinama ulazimo u pripreme i na kraju uvijek bude dovoljno da se Alka kvalitetno održi. Naglašavam, imamo više od tridesetak konja, nama je dovoljno 27, a zapravo je fokus na 17 konja za alkare kopljanike koji moraju biti što bolji. Neće biti problema, naći ćemo 17 pravih – odgovorio je Šušnjara na priču koja se pronijela medijskim prostorom, i to da su zabrinuti u Cetinskom kraju jer imaju konja “taman na knap” za održavanje ovogodišnjih svečanosti.

U dolasku alkara na trkalište najviše uživaju djeca, što ona s tek kojom godinom u društvu roditeljima, što oni nešto stariji koji, kako je napisano u prvim slovima ovog teksta, sanjaju jednom da će s kopljem u ruci u galopu hitati prema alkarskoj meti. Poseban žar prema Alki osjeća i vojvoda Šušnjara koji, za razliku od nekih bivših vojvoda, alkarske probe prati od početka iz prvog reda…

– Meni je svaka trka alkara kao da je ja trčim. Volim biti tehnički uključen u to. Bio sam alkar pa mogu i prepoznati neke stvari što bi drugim vojvodama možda bilo teže, ako nisu iz alkarskih redova. Lakše mi je ovako kad poznam sve, a lakše je i motivirati alkare jer onda im možeš dati savjet, pohvaliti dobre i pokuditi lošije stvari.

Pogledajte fotogaleriju s Alkarskog trkališta naše Dee Vincek.

*Ovaj programski sadržaj sufinanciran je sredstvima grada Sinja temeljem Javnog poziva za financiranje medija u 2024. godini

POSLJEDNJE DODANO: