STATISTIKA ADVENTA

Advent u Hrvatskoj kroz brojke

Tisuće blještavih lampica, miris kuhanog vina i kolača, topla odjeća, blagdanske pjesme, te druženje i smijeh – sve su to asocijacije koje nas podsjećaju na razdoblje adventa, vrijeme kada se prisjećamo svega dobrog u protekloj godini, zahvaljujemo za lijepe trenutke i pripremamo se za izazove koji dolaze. Ako prosinac promatramo kao malu blagdansku turu, onda je njezina prva postaja svakako paljenje prve adventske svijeće. U 2023., prema privremenim podacima, proizveli smo 3 674 tone svijeća. Dio je zasigurno našao svoje mjesto na adventskom vijencu simbolizirajući nadu, mir, radost i ljubav.

S prvim danom adventa otvaraju se i prigodni sajmovi koji imaju i svoje gastronomske tradicije. Iz bogate ponude, mnogi posjetitelji biraju kuhano vino, nezamislivo bez mirisnih klinčića i cimeta. U 2023. godini, uvezeno je 14,8 tona klinčića i 67,4 tone cimeta, koji su pronašli svoje mjesto u raznim napicima na adventskim sajmovima. Za ljubitelje slastica, fritule su nezaobilazne. S obzirom na široku paletu preljeva, od šećera do raznih kombinacija namaza, u 2023. godini proizvedeno je 12.815 tona džema i 5.009 tona čokoladnih namaza, što može pomoći u odabiru idealnog preljeva. Za one koji žele potrošiti nešto više kalorija, klizališta su savršeno mjesto. U 2023. godini, uvezena su 6.333 para klizaljki.

Blagdanske pripreme, uz ukrašavanje domova, božićna drvca i obiteljske večere, zahtijevaju i dodatne izdatke. Ipak, među najboljim darovima za voljene ostaju osmijeh, čvrst zagrljaj i topla riječ, što treba imati na umu prilikom čestitanja imendana. U prosincu, svoj imendan slave 19.420 Lucija, 32.575 Stjepana, a na kraju mjeseca imendan imaju i nositelji najčešćeg muškog imena u Hrvatskoj prema Popisu 2021. godine – Ivana, kojih je 106.657.

Za završnu postaju adventske ture, posebno začinjenu statistikom, ističe se doček Nove godine. Ispraćanje starih događaja i pozdrav novim avanturama nezamislivo je bez pjenušavog vina. U 2023. godini proizvedeno je 2.882 hektolitara pjenušca, a u ponoć mnogi će pohitati na prozor kako bi uživali u vatrometu. Vatromet, koji je nastao u Kini prije više od tisuću godina, postao je simbol obilježavanja važnih trenutaka. Za 2023. godinu, uvezena je pirotehnika u vrijednosti od 3,6 milijuna eura, koja će zasigurno uz odgovarajuće mjere opreza izazvati osmijehe na licima svih prisutnih.

POSLJEDNJE DODANO: