Civilni sektor za kulturu promjene: Gradimo Dom zajedno!

Dom mladih u ovom je kontekstu simbolična polazišna točka, čvorište i mjesto čija su povijest i značenje ucrtani kao prepoznatljivo okupljalište splitske nezavisne scene, simbol otpora i slobode. Na tim su temeljima razvijene i suvremene prakse i stremljenja dobro organiziranog civilnog sektora, a njihov utjecaj danas uvelike prelazi okvir prostora oko kojeg se okupio te polako, ali sigurno mijenja kulturnu paradigmu grada. Sadržaji koji proizlaze iz tog sustava vrijednosti potiču kritičko mišljenje, neformalnu edukaciju, ravnopravnost, autentični su i prepoznatljivi, a stoje nasuprot konzumerističkoj kulturi i prijetnjama turistifikacije kulturnih resursa.

Gradimo Dom zajedno projekt je koji u partnerstvu s Multimedijalnim kulturnim centrom, Gradom Splitom, Festivalom mediteranskog filma Split, Koalicijom udruga mladih i Clusterom za eko-društvene inovacije i razvoj provodi Platforma Doma mladih, organizacija koja okuplja četrnaest različitih udruga, a financiran je iz Europskog socijalnog fonda kroz natječaj Kultura u centru. Samo u prethodnoj godini proveo se niz programa i aktivnosti koje su okupile velik broj aktera – od pojedinaca, preko organizacija civilnog društva, škola, fakulteta, do gradskih kotareva i jedinica lokalne samouprave, te brojnih predstavnika medija – u zajedničkom nastojanju da izgrade bolje društvo.

Od veljače do kraja 2019. godine realizirano je ukupno 105 programskih aktivnosti. Od toga je 10 izložbi, od kojih je 6 imalo stručno vodstvo; organizirano je 8 rezidencijalnih izvedbenih radionica, radionica pripovijedanja i glume, kreativnog korištenja rasvjete, jinglova, zumofonije; 7 izvedbi iz područja suvremenog pokreta i plesa, 32 filmske projekcije uz popratne sadržaje… održano je 6 predstavljanja Doma mladih u suradnji s Ekonomsko-birotehničkom školom, Školom za grafiku, dizajn i održivu gradnju i Školom likovnih umjetnosti.

Održani su sastanci s lokalnom zajednicom na Kopilici iz kojih je proizišla akcija Ljudi za kvart, kvart za ljude,  te niz događanja koja su ostvarila odličnu posjećenost, privukla novu publiku, izazvala pozitivne komentare, ili odskakala od uobičajenih aktivnosti koje imamo priliku posjetiti u našem gradu – među njima se tako nalaze predstava suvremenog cirkusa Fil  Madame Gauc, predstava Face Nord! u izvedbi suvremenog cirkuskog kolektiva Un Loup Pour L’Homme, program Radio u suton u splitskoj Lučici Marjan, Gitarijada i koncert grupe ROLO na platou ispred Doma mladih, dvije izložbe jedne od najznačajnijih hrvatskih umjetnica, Sanje Iveković i to izložba Dvostruki život: dizajn, umjetnost, aktivizam i izložba Širite ženski svijet! Dizajn progresivnih ženskih časopisa 1934. – 1946., program Iz Arhiva – Svjetski novi valovi, na Marjanu se održao program Dani tovara, održana je radionica Zumofonije pod vodstvom Damira Bartola Indoša i Tanje Vrvilo, Radio škola pod vodstvom legendarnog radijskog voditelja Damira Duplančića – Duple, akcija Kockin ormar

Krajem godine održale su se radionica participativnog budžetiranja i  rasprava o potencijalima Doma mladih, u sklopu koje je  organiziran i obilazak zgrade. Prisutni su se upoznali sa zgradom i organizacijama koje djeluju u njenim prostorima te učestvovali u intenzivnoj raspravi. Kroz raspravu se pokušao približiti pojam sudioničkog upravljanja i razvoja Društveno-kulturnog centra.

Pokazalo se da pojam sudioničkog upravljanja, s obzirom na relativno nepoznatu praksu, još uvijek nije posve razumljiv građanima, te sam po sebi traži dodatno pojašnjenje. Naime, uz niz programskih aktivnosti koje se provode kroz projekt Gradimo Dom zajedno, a kroz koji se razvija model Društveno-kulturnog centra, Platforma Doma mladih zagovarala je i zagovara i prakse i politike sudioničkog upravljanja. Sudioničko upravljanje, poznato još kao participativno upravljanje znači uključivanje građana i su-upravljanje građana zajedničkim javnim dobrom i davanja mogućnosti građanima da uz jedinice lokalne samouprave i predstavnike vlasti aktivno sudjeluju u donošenju odluka.

U tom smislu, kroz projekt Gradimo Dom zajedno realizirano je nekoliko radionica i srodnih programskih aktivnosti. Radionicama su mogli prisustvovati predstavnici drugih organizacija iz kulturnog sektora, članovi udruga ili zainteresirani građani. Organizirane su radionica Razvoj projektnih ideja i prijedloga organizacija i ustanova u kulturi pod vodstvom Ranka Milića, Radionica mjerenja društvenog utjecaja koju je održao Stjepan Mikec, Radionica izrade marketinškog plana pod vodstvom Vanje Bijelić Pavlović i Radionica sudioničkog upravljanja Davora Miškovića.

Radionice su trajale od 3 do 6 dana, a kroz intenzivne programske aktivnosti, između ostalog, predočeno je brojnim organizacijama i predstavnicima javnih ustanova iz kulturnog sektora kako da u svoje modele upravljanja uključe građane i omoguće im uvjete za slobodnu umjetničku produkciju, prezentaciju ili aktivno provođenje slobodnog vremena te u svom svakodnevnom djelovanju realiziraju međusektorske i interdisciplinarne projekte koji pronalaze inovativna rješenja i podižu kvalitetu života opće populacije.

Uz sve navedeno valja napomenuti da je tijekom 2019. godine na radiju KLFM emitirano čak sedam emisija posvećenih edukativnim i radioničkim formatima, kao i primjerima inovativne kulturne prakse u Splitu, s posebnim naglaskom na projekt Gradimo Dom zajedno i aktere uključene u produciranje programa nezavisne scene. Emisije su ugostile organizatore događanja, voditelje aktivnosti, sudionike radionica i posjetitelje aktivnosti, a sve su nakon emitiranja pohranjene u formi podcasta i dostupne su za preslušavanje na idućoj poveznici.      

Kroz projekt, osim članica Platforme Doma mladih (Pozitivna sila – ROOM100, Info zona, QueerANarchive, KLFM, Mavena, Platforma 9.81, Style force, Aktivist, Kino klub Split, HRAM, Uzgon, Pričigin, S.K. Kolo i Tiramola) i partnere na projektu, ostvarene su brojne suradnje, između ostalih s Hrvatskim dizajnerskim društvom, Zagreb film festivalom, udrugom F12 iz Zagreba, Kontejnerom, udrugama Deseti život, Kninske njuškice – Berta, udrugom Permakultura Dalmacija, Studiom ¾, te građanskim inicijativama Kopilica live i Dnevna doza splitskog nereda, a suradnje su se ostvarile i s predstavnicima javnih ustanova kao što su Prirodoslovni muzej, ZOO vrt, Pomorski muzej, Kinoteka Zlatna vrata, Muzej Grada Splita, kao i već prethodno spomenutim fakultetima i školama…

Sve ove aktivnosti podigle su vidljivost, prepoznatljivost i ulogu Doma i organizacija okupljenih oko njega te se planira daljnja suradnja s navedenima, kao i s novim organizacijama i pojedincima. U prethodnoj godini u aktivnostima je sudjelovalo oko četiri tisuće ljudi, a plan je u narednoj godini privući i više. U narednom periodu fokus projekta GDZ bit će  upravo jačanje vidljivosti generalne kulturne ponude realizacijom nove web stranice koja će obuhvaćati sve važnije organizacije u Splitu koje se bave produkcijom ili prezentacijom kulturnog sadržaja, zasebnom web stranicom s pregledom svih programskih aktivnosti koje se odvijaju u Domu mladih i s presjekom prostora Doma mladih i njihove namjene, signalizacijom Doma mladih, te konačno uređenjem suradničkog prostora Razred i predstavljanjem rezultata i utjecaja svih navedenih aktivnosti na kulturni život Grada.

Osim mjerljivih podataka, između brojki i naziva, kroz mnoge interakcije i susrete, stvara se plodno tlo za daljnji rast i razvoj boljitka zajednice. Iako još uvijek nedovoljno vidljivi, aktivni napori građana da kroz vlastite inicijative omoguće kvalitetnije uvjete za osobni i profesionalni napredak, povećaju prilike i raznovrsnost kulturno-umjetničkih i edukativnih programa dostupnih svima, postaju dio naše svakodnevice i stvaraju društveni kapital neprocjenjive vrijednosti.

POSLJEDNJE DODANO: