Article

//www.dalmacijanews.hr/files/632c7c8818d1cbfee08b4609/80
Foto: HGK - Županijska komora Split

U splitskoj Komori održan stručni skup kontrole kvalitete maslinovog ulja na hrvatskom tržištu

Kao jedan od najvećih problema istaknuto je skladištenje ulja, budući da ukoliko nije dobro skladišteno ulje mijenja svojstva i kategoriju

 Kontrola kvalitete maslinovog ulja na hrvatskom tržištu naziv je okruglog stola koji je u organizaciji HGK – Županijske komore Split danas održan u splitskoj Komori. Cilj je skupa bio okupiti ključne dionike uključene u lanac proizvodnje, prodaje i nadzora kvalitete maslinovog ulja, kako bi se stekao uvid u proces kontrole kvalitete maslinovih ulja koja se prodaju u trgovinama u Hrvatskoj te kvalitetno informirali potrošači i gradilo povjerenje.  

 - Na organizaciju ovog okruglog stola, koji održavamo pred početak berbe maslina, odlučili smo se na inicijativu naših članica te ponukani čestim informacijama u javnom prostoru koje se tiču upitnosti kvalitete maslinovog ulja na našem tržištu i kontrole iste, što posljedično dovodi do zbunjivanja potrošača i stvaranja nepovjerenja koje šteti i potrošačima i proizvođačima. Cilj nam je danas razgovarati o kontroli kvalitete maslinovog ulja kako bismo se svi skupa što bolje i kvalitetnije informirali o ovoj temi’, poručio je predsjednik HGK - Županijske komore Split Joze Tomaš. Tomaš je naveo da Hrvatska gospodarska komora proteklih 25 godina provodi vizualno označavanje hrvatskih provoda i usluga znakovima kvalitete, a sedam je dalmatinskih proizvođača čija ulja nose znakove ''Izvorno hrvatsko'' i ''Hrvatska kvaliteta''.

- Rado se odazivamo na ovakve rasprave budući da je HGK naš partner u donošenju propisa i u njihovoj provedbi, a ovaj današnji panel je važan u promidžbi mediteranske poljoprivrede, što je u posebnom interesu Ministarstva, poručila je ravnateljica Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište Ministarstva poljoprivrede RH Sandra Zokić, koja je iznijela podatke vezano za proizvodnju i potrošnju maslinovog ulja u Hrvatskoj te uvoz.

Predstavnica Državnog inspektorata Renata Matić je navela da Inspektorat redovno provodi službene kontrole maslinovih ulja, kako u maloprodaji tako i u proizvodnji. Kontroliraju se hrvatska kao i ulja iz drugih država članica EU, a u nadzorima se kontrolira označavanje, sljedivost te se ulje uzorkuje radi potvrđivanja kategorija i autentičnosti.

Uz predstavnice Ministarstva poljoprivrede i Državnog inspektorata, u raspravi su sudjelovali i voditeljica Odjela za kemijske analize hrane i predmeta opće uporabe Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije doc.dr.sc. Zlatka Knezović, vanjska stručna suradnica Zadružnog saveza Dalmacije dr.sc. Sandra Petričević, Nataša Borčić iz Biotechnicon poduzetničkog centra, stručnjakinja za maslinova ulja mr. sc. Zorica Jurišić kao i sami proizvođači i prodavači maslinovog ulja.

Kako se moglo čuti, najčešća pogreška koja se u nadzorima i kontroli nađe je krivo deklariranje, odnosno da ulje pod etiketom ekstra djevičanskog bude djevičansko. Kao jedan od najvećih problema istaknuto je skladištenje ulja, budući da ukoliko nije dobro skladišteno ulje mijenja svojstva i kategoriju.

Opći je zaključak da su na hrvatskom tržištu kvalitetna ulja, nadzori se sustavno provode, problem je generalno u malim količinama maslinovog ulja koje se konzumiraju, a u tu svrhu svi su sudionici naglasili važnost edukacija od rane dobi. Iz tog razloga, na današnjem su okruglom stolu bili prisutni i učenici Srednje škole "Braća Radić" iz Kaštel Štafilića i Turističko-ugostiteljske škole iz Splita, a isto je ujedno i jedan od ciljeva prošle godine otvorenog Muzeja masline na Klisu.

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku u 2021. godini u Hrvatskoj je proizvedeno 2.947 tona odnosno 32.036 hl maslinovog ulja. Potrošnja maslinovog ulja po glavi stanovnika u 2020. godini u Hrvatskoj je iznosila oko 2 litra, dok je europski prosjek potrošnje oko 4 litre po stanovniku. Hrvatska proizvodnja maslinovog ulja nedostatna je za domaće potrebe, te uvoz, najviše iz Španjolske i Italije, daleko premašuje izvoz.

Unatoč izazovima poput usitnjenosti posjeda, starosti nasada i prevladavajućeg ekstenzivnog načina uzgoja pozitivni rezultati vidljivi su kroz kontinuirani rast površina pod maslinama, izgradnju i modernizaciju pogona za preradu ploda maslina i suvremenih tehnologija prerade. Šest priznatih europskih oznaka izvornosti hrvatskih maslinovih ulja, visoka kvaliteta koja se potvrđuje na međunarodnim natjecanjima i ocjenjivanjima, iskustvo i tradicija proizvodnje te veliki potencijal prirodnih resursa za povećanje obujma proizvodnje, dobar su smjer daljnjeg napretka sektora na kojem, složili su se panelisti, treba zajednički i kontinuirano raditi.

hr Thu Sep 22 2022 17:17:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Hrvatska
//www.dalmacijanews.hr/files/6474e3535d796580ab8b45d2/80
Foto: Pixabay

Rast hrvatskog BDP-a među nekoliko je najvećih u Europskoj uniji

Premijer kaže da će godišnji rezultat BDP-a premašiti Vladina očekivanja od 2,2 posto

Hrvatsko gospodarstvo poraslo je u prvom ovogodišnjem tromjesečju, i to za 2,8 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Iako je rast BDP-a sporiji nego u četvrtom lanjskom tromjesečju, to je već deveti kvartal zaredom da gospodarstvo raste, i to zahvaljujući rastu gotovo svih sastavnica BDP-a. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, potrošnja kućanstava porasla je u proteklom kvartalu za 1,4 posto na godišnjoj razini, državna potrošnja veća je za 2,2%, a izvoz robe i usluga za 4,8 posto, piše HRT

Rast hrvatskog BDP-a među nekoliko je najvećih u Europskoj uniji. Višu ili sličnu stopu rasta imaju samo Španjolska, Cipar i Rumunjska. Gospodarstvo raste i u odnosu na prethodno tromjesečje, što daje razloga za optimizam. Premijer kaže da će godišnji rezultat BDP-a premašiti Vladina očekivanja od 2,2 posto.  

- Prema iskustvima koje imamo, ako je prvi kvartal na ovoj razini, a tek slijedi 2. kvartal pa naravno turistička sezona, koji će biti itekako dobri i u 3.kvartalu, tradicionalno isto tako dobar 4. kvartal, ja vjerujem da ćemo imati gospodarski rast i viši od onog koji smo sami projicirali, rekao je premijer Andrej Plenković

Prognoze rasta hrvatskog gospodarstva za ovu godinu većina institucija već je podignula naviše, a tako bi se moglo i nastaviti. HNB, koji je u prethodnim prognozama očekivao rast BDP-a za ovu godinu od 1,5 posto, prognozu rasta ponovno će podizati - najavio je guverner. 

- Očekujemo veću stopu rasta BDP-a u Hrvatskoj nego što smo očekivali u prošloj projekciji tako da ono što za sada vidimo u Hrvatskoj su podaci bolji od onih koje smo prognozirali na kraju prošle godine, kazao je guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić.

Iako je izvoz porastao za gotovo 5 posto, to je znatno usporavanje u odnosu na rast u prethodnom tromjesečju od čak 14 posto, a to bi, kaže Damir Novotny, mogla biti posljedica slabljenja ekonomije naših vanjskotrgovinskih partnera. 

- Ono što ohrabruje su započete investicije naročito u obnovi grada Zagreba i Banovine, korištenje europskih fondova koji će imati pozitivan učinak na ukupna ekonomska kretanja, ali tu postoji velika opasnost da neće biti dovoljno radne snage ni u građevinarstvu a vidimo da je to problem i u turističkom sektoru, rekao je Novotny. 

Analize HGK kao negativne rizike navode pad hrvatskog uvoza od 0,8 posto zbog recesije u Njemačkoj, ali i teškoće u industrijskom sektoru na globalnoj razini. No, zaključuju, turizam i ostali pozitivni utjecaji šengena i eurozone trebali bi prevagnuti pa i oni vjeruju da će godina u konačnici biti iznad očekivanja.

hr Mon May 29 2023 19:39:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Hrvatska
//www.dalmacijanews.hr/files/6474dce35d796541af8b456f/80
Foto: Pixabay

Od sljedeće godine jedan euro napojnice bit će doista jedan euro za radnika

I dalje će ostat mogućnost plaćanja napojnice karticama

U sklopu aktualne porezne reforme zasluženo mjesto ima novi porezni tretman napojnice kao alat za povećanje prihoda turističkih i ugostiteljskih radnika. Ukratko to znači da i dalje ostaje mogućnost plaćanja napojnice karticama, ali će od siječnja 2024. jedan euro napojnice doista biti jedan euro za radnika, do visine neoporezivog iznosa na godišnjoj razini u iznosu 3360 eura, piše Poslovni.

Time su se ostvarila nastojanja Hrvatske obrtničke komore i njezinog Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika, dok će se kako doznajemo razgovori s Ministarstvom financija nastaviti voditi u smjeru poreznog tretmana napojnice iznad neoporezivog iznosa.

Predsjednica Sekcije računovođa pri HOK-u Đurđica Mostarčić navodi da je temeljna razlika uvođenja neoporezive napojnice u tome što se trenutno na napojnicu obračunavaju porez i doprinosi, kako bi poslodavac svom radniku isplatio neto iznos.

-Napojnica ne podliježe obračunu PDV-a ali po sadašnjim pravilima za oporezivanje dohotka predstavlja bruto 2 primitak. Primjerice na jedan euro, prema obračunu koji ovisi o individualnoj situaciji pojedinog djelatnika na osnovu osobnog odbitka, mjesta rada, mjesta boravišta i slično, radniku danas pripada svega 40 do 50 posto napojnice u neto iznosu.

Po novom će se cijela napojnica isplatiti radniku, naravno do neopozivog iznosa, kaže Mostarčić dodajući da još preostaje i da se ugostitelji dogovore s kartičarima kako bi se riješila pitanja vezana uz trošak naplate kartične naknade za obavljenu uslugu tako da to ne bude na teret ni poslodavaca, ni radnika.

Također ostaje i za vidjeti na koji način će se oporezovati iznos napojnice koji premašuje neoporezivih 3360 eura godišnje. Prijedlog HOK-a je da se isti oporezuje sukladno Zakonu o lokalnim porezima. Na dar u obliku novca sad se plaća porez od 4 posto, a Komora smatra da je to najprimjerenije oporezivanje jer napojnica predstavlja dar zadovoljnog kupca ugostiteljskom radniku.

Ugostiteljima bi to bilo top rješenje, a MF ne bi moralo mijenjati niz zakona, što znači da ne bi bio potreban veliki zahvat, nego bi se Zakonu lokalnim porezima definirala i napojnica u svim oblicima kao dar, a to je lokalni porez koji bi se plaćao JLS-ovima, što bi zasigurno podržale i same JLS. Na ovaj način otvara se mogućnost za posljedično značajno povećanje primitaka zaposlenih u ugostiteljstvu i povećanje konkurentnosti hrvatskih ugostitelja, navode u HOK-u.

Usto ističu i da se osigurava dodatna motivacija za zapošljavanje u ugostiteljskom sektoru i pratećim uslugama, što je od izuzetne važnosti s obzirom na udio turizma i ugostiteljstva u ukupnom gospodarstvu i BDP-u.

-Za ugostiteljski sektor ovo je značajno jer će biti lakše zadržati postojeću radnu snagu, a služit će nam i kao još jedan pregovarački alat za pronalaženje buduće radne snage. Ono što je pohvalno je da je sve apsolutno transparentno prema radnicima i Poreznoj upravi jer je u svakom trenutku vidljivo koliko svaki radnik ima dodatni primitak na ugovorenu plaću, navodi predsjednik Ceha Ugostitelja HOK-a Franz Letica.

hr Mon May 29 2023 19:12:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Hrvatska
//www.dalmacijanews.hr/files/6474cbcd5d7965f7ab8b45e4/80
Foto: Pixabay

Dubrovnik među prvim gradovima u Hrvatskoj koji su povećali satnicu pomoćnicima u nastavi

U tekućoj školskoj godini angažirano je 65 pomoćnika u osnovnim školama te još 39 pomoćnika u dječjim vrtićima

Grad Dubrovnik već godinama u svim svojim školama i vrtićima uspješno provodi projekt pomoćnika u nastavi, a u tekućoj školskoj godini angažirano je 65 pomoćnika u osnovnim školama te još 39 pomoćnika u dječjim vrtićima. Uz bespovratna sredstva iz Europskog socijalnog fonda, koja se za program pomoćnika u osnovnim školama dodjeljuju u maksimalnom mogućem iznosu, Grad Dubrovnik od prošle godine osigurava i nadstandard na način da u svom proračunu rezervira sredstva za pokrivanje povećanja plaća angažiranih asistenata.

Naime, Europski socijalni fond isplaćuje satnicu u iznosu od 3.32 eura za 51 pomoćnika, dok Grad Dubrovnik za navedene pomoćnike osigurava razliku do 4.65 eura neto (5,97 eura bruto) te puni iznos za 14 dodatnih pomoćnika, uključujući i ostala prava iz radnog odnosa kao i ostalim zaposlenicima  u školama za sve pomoćnike. Trošak pomoćnika u vrtićima isključivo se financira vlastitim sredstvima Grada Dubrovnika, a sukladno iskazanim potrebama.

Podsjetimo, Grad Dubrovnik među prvim je hrvatskim gradovima donio Odluku o povećanju satnice pomoćnicima u nastavi. Odluka je donesena na 15. sjednici Gradskog vijeća Grada Dubrovnika u listopadu 2022., dok su prethodno, izmjenama i dopunama prošlogodišnjeg proračuna, osigurana dodatna sredstva za povećanje satnice te je za tu namjenu već u proračunskom razdoblju od 1. rujna do 31. prosinca 2022. godine osigurano 86 tisuća eura – 53 tisuće eura za pomoćnike u nastavi u osnovnim školama i 33 tisuće eura za pomoćnike u dječjim vrtićima.

Ukupno se u tekućoj školskoj godini sredstvima Europskog socijalnog fonda u iznosu 260.674,00 eura financira 47 posto ukupnog troška programa (škole + vrtići), dok se iz  proračuna Grada Dubrovnika za plaće svih pomoćnika u nastavi izdvaja 294.507,00 eura, odnosno 53 posto od ukupne cijene koštanja.

Uključivanje djece s poteškoćama u razvoju u redoviti sustav odgoja i obrazovanja jedan je od prioritetnih projekata u području predškolskog odgoja i školstva Grada Dubrovnika, a provodi se upravo kroz program Pomoćnici u nastavi.

hr Mon May 29 2023 17:59:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Hrvatska
//www.dalmacijanews.hr/files/6474ca955d79653dab8b45cf/80
Foto: Ivana Ivanović

Ravnateljica škole u Strožancu u Općinskom je odboru HDZ-a, predsjednik mu je županijski predstavnik u Školskom odboru

Buljan je predsjednik Općinske organizacije HDZ-a Podstrana, trenutni načelnik općine Mijo Dropuljić je potpredsjednik.
Zrinki Perković Dodig, profesorici u Osnovnoj školi Strožanac, izglasan je izvanredan otkaz ugovora o radu. Pet članova odbora na izvanrednoj je sjednici bilo suglasno za otkaz profesorici hrvatskog jezika, od toga je troje imenovano potpisom župana Blaženka Bobana (HDZ), i to Ana Radić, Tomislav Buljan i Ivica Brstilo, svo troje iz Podstrane. 

Buljan je predsjednik Općinske organizacije HDZ-a Podstrana, trenutni načelnik općine Mijo Dropuljić je potpredsjednik. U Općinskom je odboru Brstilo, a zanimljivo, jedna od članica je i trenutna ravnateljica osmoljetke oko koje se digla prašina - Žana Prižmić. Buljan je, među ostalim, doznali smo iz javno objavljenih podataka, bio i donator HDZ-u za potporu političkog djelovanja u 2016. godini - svoju je stranku financirao s "velikih" 500 kuna.

Pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport Splitsko-dalmatinske županije Tomislav Đonlić javno je potvrdio da će predstavnici županije u Školskom odboru snositi sankcije, ako nastane šteta. Nije tajna da bi sve, ostanu li kod donesenih razmišljanja obje strane priče, moglo završiti na sudu.

- Školski odbor je po zakonu ovlašten donositi takve odluke. Upozorili smo članove školskog odbora ispred osnivača i preporučili da se ne donose ishitrene odluke pogotovo ne mjere izvanrednog otkaza ugovora o radu. Školski odbor je odlučio kako je odlučio i ukoliko nastane šteta snosit će posljedice svojih odluka.





hr Mon May 29 2023 17:54:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Hrvatska

Pročitajte još . . .