Premda su zakonodavci kojekakvim normama primorali proizvođače na izradu štedljivijih automobila, posljednja studija British Petroleuma pokazuje da svjetske naftne rezerve iz dana u dan zapravo – rastu.
U odnosu na prošlogodišnje rezultate, BP ove godine procjenjuje svjetske naftne rezerve za 1,1 posto višima, na ukupno 1.687,9 milijardi barela nafte, piše tportal.
Kako je to moguće? Zahvaljujući novim metodama eksploatacije.
Takozvani fracking odnosno kontroverzna metoda izvlačenja nafte iz škriljca lansirala je SAD u sam vrh, pa je BP korigirao američke rezerve za čak 26 posto, na 44,2 milijarde barela. Iz dana u dan Amerikanci otkrivaju nove podzemne bazene nafte pa će se BP-ova analiza u ovoj zemlji vjerojatno i dalje mijenjati.
Ovome bi trebale pomoći i metode poput horizontalnog bušenja koje bi mogle omogućiti pristup 75 milijardi barela nafte i prirodnog plina iz Permina Basina zapadno od Teksasa, piše USA Today.
Ukoliko i ostatak svijeta prihvati ove kontroverzne metode bušenja, mogli bismo se naći u paradoksalnoj situaciji da naftne rezerve nakon desetljeća opadanja imaju desetljeća rasta.