Gdje su splitski huligani s beogradskog derbija? Jedan mrtav, mnogi nestali

Prije dvije godine odigran je 156. Večiti derbi između Zvezde i Partizana na kojem je viđen jedan od najvećih sukoba u povijesti srpskih navijača.

Tijekom beogradskog derbija na Partizanovu stadionu frakcija navijača tog kluba pod imenom Vandal Boys izvršila je napad na tribinu kojom vlada skupina pristalica istog kluba pod imenom Alcatraz. Do ovog je napada došlo u 15. minuti, u istom trenutku kada su na drugom kraju stadiona Delije počele bakljadu.

Partizanovci na stadionu bili su uvjereni da se zato radi napadu navijača Zvezde na tribinu navijača Partizana. Manja skupina koja je upala na jug uniformirana, u identičnim crno-bijelim majicama s kapuljačom, zahvaljujući početnom iznenađenju te naoružana bakljama i remenjem potisnula je daleko brojnije pripadnike Alcatraza na tom dijelu stadiona.

Međutim, kada su se oni sabrali i prestrojili, krenuo je stampedo koji je prerastao u linč napadača na tribinu. Pritom su oni koji su upali u sjedište veće od dviju frakcija Grobara prošli užasno. Nakon što ih je masa stjerala uz ogradu tribine, pretučeni su, opečeni bakljama i skinuti, neki od njih do gola, a odjeća im je zapaljena, piše index.hr

Zatim su izbačeni na atletsku stazu. Većina navijača Partizana na stadionu i dalje je bila uvjerena da su pretukli, skinuli do gola i s tribine izbacili zvezdaše pa su njima, tada okupljenima na tartanu ispod južne tribine, skandirali "Ubij Cigana", što je pogrdni naziv za navijače Zvezde, pri čemu su ih gađali petardama i topovskim udarima.

Ta manja skupina, koja je započela napad, bila je, ispostavilo se, potpomognuta MMB borcima iz Splita, koji su kasnije završili krvavih glava, pretučeni i skinuti do gole kože. Bio je to jedan od najvećih i najbrutalnijih međusobnih sukoba u povijesti na Partizanovom stadionu. Sve je na koncu završilo samo kao pokušaj puča jer se Alcatraz obranio i totalno osramotio one koji su pokušali preuzeti vlast među navijačkim skupinama.

Završili su prebijeni, krvavih glava, natučeni, sprženi od baklji i potpuno goli. Neki od njih izbačeni su na atletsku stazu s tribine čak i bez donjeg rublja. O njima se kasnije pričalo i pisalo danima. Otkriven im je identitet, bili su u zloglasnom beogradskom zatvoru CZ-u, a kasnije su se nagodili sa Srbijom i priznali krivnju te poslije odležane kazne napustili Srbiju. Navodno su pristali doći odraditi prljavi posao za 10 tisuća eura.

Hrvatski huligani koji su uhićeni na derbiju bili su Ante Firić, Ivan Mišković, Stjepan Mihovilović, Hrvoje Baković, Jakov Podrug i Damir Tovarić.

Portal Telegraf.rs istražio je gdje su oni danas.

Najistaknutiji član hrvatske skupine poginuo prošle godine, druga dvojica piju zajedno, dok su neki potpuno nestali, gubi im se svaki trag

Najistaknutiji član te grupe nedavno je poginuo. Ante Firić pretrčavao je autocestu u listopadu 2018. godine kad je na njega naletio automobil i pokosio ga. Stradao je na licu mjesta.

Ispostavilo se da je jedan od huligana s derbija i Damir Tovarić, poznati splitski MMA borac, kao i još nekoliko momaka koji se bave tim sportom u Splitu, ali nisu poznati. Tovarić je, piše Telegraf, na derbi došao s prijateljem Ivanom Miškovićem, najmlađim huliganom koji je uhićen.

Mišković se, sudeći po fotografijama s društvenih mreža, primirio i nema više zajedničkih fotografija s Tovarićem. Odnosno, ne ističe ih kao prije. Sada mu je prva fotografija na Fejsu s djevojkom, a zatim i sa psom.

Isti portal ističe zanimljivost da je jedan od huligana koji je završio potpuno gol na atletskoj stazi zapravo Srbin, koji je kasnije nastavio navijački djelovati na istočnoj tribini s frakcijom partizanovci. Poslije ovog poniženja značajno je napredovao na tribini među Grobarima okupljenim oko Miloša Radisavljevića Kimija pa se čak penjao i na "šipku", mjesto s kojeg se vodi navijanje, što je najveća čast koju jedan navijač Partizana može doživjeti, piše Telegraf.

Jedan od onih koji su prebijeni i uhićeni na derbiju bio je i Stjepan Mihovilović, koji je imao kriminalni dosje u Hrvatskoj. Dvije godine ranije bježao je iz zatvora dok je bio na odsluženju kazne u trajanju od tri i pol godine u Šibeniku. Droga, klevete, krađa, razbojništva, pljačke i posjedovanje oružja samo su neke stvari zbog kojih je bio zatvoren.

U danima oko velikog sukoba na derbiju prepoznali su ga zbog karakteristične tetovaže na desnom ramenu. Mihomilović je dobar prijatelj s Jakovom Podrugom, koji je također jedan od hrvatskih huligana koji je uhićen prije dvije godinu. Nastavili su se družiti i poslije izlaska iz zatvora.

Jedan od njih dvojice objavio je na društvenim mrežama i njihovu zajedničku fotografiju iz izlaska.

Ostalim splitskim huliganima poslije napuštanja Srbije, piše Telegraf, gubi se svaki trag. Mnogi su obrisali profile na društvenim mrežama i potpuno nestali iz javnosti.

hr Sun Dec 15 2019 13:14:14 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.

Vlado Balić: "Hajduk igra hrabro i ima znanje, Rijeka nema šanse u finalu Kupa!"

Nekadašnji vratar Bijelih branio je u posljednjem međusobnom finalu Rijeke i Hajduka iz 2005. godine

Hajduk i Rijeka su se posljednji put u finalu Kupa susreli sad već davne 2005. godine, trofej je tada pripao Riječanima koji su u dvije utakmice bili bolji od Splićana. Na Kantridi je bilo 2:1 za domaće, a Rijeka je slavila i na Poljudu s 1:0. Vrata Hajduka u tim je utakmicama čuvao Vladimir Balić, kasnije i trener vratar u omladinskoj školi Bijelih.

- Imali smo šansu osvojiti duplu krunu, imali smo aktivan rezultat iz Rijeke, ali nismo uspjeli u uzvratu. Danas se u finalu igra jedna utakmica, nema šansi za popravak, a nekako sam mišljenja da će Hajduk uzeti trofej, makar je Rijeka dosta uspješna u Kupu posljednjih godina. Vjerujem da će pred svojim navijačima Hajduk dominirati, sigurno odigrati bolje nego u posljednjoj međusobnoj utakmici odigranoj na Poljudu u veljači – odmah nam je Balić dao do znanja kako vjeruje da će Rabuzinovo sunce ostati na Poljudu.

Ligašku sezonu Rijeka je završila na četvrtom mjestu, Hajduk je nakon dugo godina osvojio drugo mjesto i mnogi ga smatraju favoritom u finalu u četvrtak.

- Hajduk je napravio veliki pomak ove sezone što se tiče momčadi, postigao je odličnu sinergiju momčadi i navijača što se najbolje vidjelo u derbiju protiv Dinama u Splitu kojeg je odlučio Nikola Kalinić. Stvorila se zajednička energija zbog koje je Hajduk slavio u tom susretu. Kada bi se to ponovilo opet u četvrtak, mislim da Rijeka ovdje na Poljudu neće imati šanse – jasan je Balić.

Istaknuo je potom kvalitete jedne i druge momčadi koja će igrati u velikom finalu.

- Hajduk ima dobro izbalansiranu momčad, igrače kakve dugo nije imao, svi igraju na visokoj razini i u velikoj su prednosti. U finalima uvijek važnu ulogu imaju vratari, Labrović odlično brani u Rijeci, a Lovre Kalinić je iskusan i jedan od najboljih vratara u Hrvatskoj. Vjerujem da će obojica biti na visokoj razini, s tim da će tandem Livaja i Nikola Kalinić sigurno dati više posla Labroviću.

Zadnji međusobni susret Splićani su lako riješili u svoju korist, s 3:0 su razbili Rijeku na Rujevici. Nekadašnji vratar Bijelih poput većine stručnjaka smatra da taj rezultat ništa ne znači uoči finala Kupa.

- Nema u nogometu iste utakmice, svaka je različita. Hajduk je nedavno na Rujevici pokazao da je pronašao model igre protiv Rijeke, da je prepoznao neke mane Rijeke. Međutim, drugačiji je ulog, navijači će gurati Hajduk prema napadu, sigurno će igrati hrabro, a uz znanje koje imaju vjerujem da će ih poslužiti i sreća. Možda utakmica  na početku neće biti lijepa jer će obje momčadi kalkulirati, važno je da Hajduk bude strpljiv i dosta agresivan u granicama normalnog. Uz pomoć publike siguran sam da će biti dovoljna jedna šansa za Marka Livaju da završi utakmicu – zaključio je Vlado Balić.

hr Mon May 23 2022 07:22:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Torcida posrnula u Osijeku, odluka o Prvoj ligi past će na Gripama

Malonogometaši splitskog kluba doživjeli su drugi uzastopni poraz u Ligi za popunu

Malonogometaši Torcide još nisu osigurali plasman u 1. HMNL, danas su teško poraženi u gostima kod Osijeka 6:2 u 5. kolu Lige za popunu. Nije ovaj poraz dramatičan za Splićane jer u zadnjem kolu na Gripama dočekuju Futsal Goricu koja je bez ikakvih šansi da se plasira u viši rang.

Dvoboj u osječkom Zrinjevcu bio je dosta izjednačen do pred kraj prvog poluvremena, domaći su golovima Šalaja i Dakića u 19. i 20.  minuti poveli 2:0. Pobjedu su osigurali u uvodnim minutama nastavka, Popović, Lima i Damjanović donijeli su Osijeku 5:0 u 26. minuti. Torcida je potom ipak uspjela pronaći put do mreže, smanjila golovima Joška Jelavića u 30. te Denisa Kuzmanića u 35. minuti, a konačni rezultat postavio je Damjanović u 37. minuti.

Na ljestvici Lige za popunu sada je Osijek prvi s 10 bodova, Torcida ima devet,  Šibenik 1983 osam bodova, a Futsal Gorica je posljednja s jednim bodom. Dvije od četiri momčadi u idućoj će sezoni igrati u 1. HMNL, za očekivati je da će Torcida na Gripama slaviti protiv Gorice dok će Šibenik 1983 i Osijek na Baldekinu odlučivati o drugom putniku u 1. HMNL.

U slučaju da Torcida osvoji bod, a Šibenik 1983 pobijedi Osijek Splićani i Osječani bili bi izjednačeni na 10 bodova. Tu je Torcida u prednosti jer je bolja u međusobnom omjeru, na Gripama je slavila s 6:1, sada izgubila 2:6.

hr Sun May 22 2022 20:29:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Slavi se u Pločama, Jadran LP je prvak 3. HNL jug!

Pločani su uvjerljivo slavili u Baškoj Vodi

Jadran LP iz Ploča je novi prvak 3. HNL jug, momčad koju vodi Darko Cvijanović je u pretposljednjem kolu osigurala naslov sigurnom pobjedom od 3:0 kod Uranije u Baškoj Vodi. Golove za nove prvake postigli su Mihovil Šutalo, Stanko Antunović i Robert Pijević, večeras će se sigurno slaviti na ušću Neretve.

U jednom od derbija kola Sloga je u Mravincima poražena od Hrvaca s 1:2, domaći su poveli ranim golom Petra Čubelića, gosti preokrenuli u posljednjih 20 minuta golovima Duje Banića i Marina Bakića. Hrvačani će sigurno u kvalifikacije za 2. HNL jer su dobili licencu, ako ne prođu trebali bi igrati u jedinstvenoj 3. HNL.

Ostale dvije današnje utakmice nisu imali veći rezultatski značaj, Zmaj je u Makarskoj pobijedio Primorac Biograd s 1:0 golom Tonija Katića, a Neretvanac i OSK su odigrali 1:1. Za domaće je zabio Tutavac, za goste Matijašević.

Kolo prije kraja Jadran LP ima 62 boda, pet više do Hrvatskog viteza i Hrvaca, četvrti je Zadar s 56 bodova.

hr Sun May 22 2022 19:56:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Croatia teško poražena od Orijenta 1919, borba za ostanak dalmatinskih drugoligaša se maksimalno zakomplicirala

Zmijavčani nisu uspjeli pomoći ni sebi ni Solinu i Dugopolju

Croatia iz Zmijavaca teško je poražena na svom terenu od Orijenta 1919 s 1:5 čime se potpuno zakomplicirala borba za ostanak u 2. HNL. Gosti su na SC Marijan Šuto Mrma iskoristili svoje prilike, a posao im je bio olakšan jer je Croatija već u 20. minuti ostala s igračem manje zbog isključenja vratara Tomislava Tomića.

Problemi za Zmijavčane počeli su već u četvrtoj minuti, nakon kornera gostiju lopta je došla do usamljenog Ivana Durdova koji je na drugoj vratnici samo potvrdio pogodak. Uzvratila je Croatia u 15. minuti, Ante Bekavac je iskosa izveo slobodan udarac pred vrata, nitko nije dirao loptu pa je završila u mreži za 1:1. Samo pet minuta kasnije domaći ulaze u nove poteškoće, suradnja stopera i vratara nije bila najbolja pa je Tomić malo zakasnio istrčati na povratnu loptu te izvan kaznenog prostora srušio jednog od napadača gostiju. Dobio je odmah crveni karton, a nakon što se obavila zamjena  kapetan gostiju Mario Tedejević je fantastično pogodio iz slobodnog udarca za 1:2, lopta je od grede završila u mreži.

S igračem manje po teškom terenu Croatia nije mogla stvarati previše prilika, u 45. minuti domaći su iz gužve nakon kornera poslali loptu u mrežu, ali sudac je pokazao prekršaj u napadu nad Djibrillom.

Susret u Zmijavcima odlučen je u 52. minuti, Ivan Durdov je prihvatio loptu na polovici domaćih, krenuo u prodor kroz sredinu te uz malo spretnosti i sreće izašao pred vratara Bulata i pogodio za 1:3. Gosti su u 72. minuti zabili i četvrti gol, Durdov je bio asistent, Fatić strijelac. Konačni rezultat svojim je trećim golom postavio Durdov u trećoj minuti sudačke nadoknade.

Poraz Croatije stvorio je velike probleme ostalim dalmatinskim drugoligašima, a borbu za ostanak dodatno je dramatičnom učinila današnja pobjeda Kustošije u gostima kod BSK-a 3:2.

Poznato je već da iz 2. HNL ispadaju Opatija, Sesvete te druge momčadi Osijeka i Dinama. Traži se peti putnik u niži rang, a poredak bi lako mogli odlučivati međusobni omjeri te gol –razlika. Ugroženo je čak sedam klubova, a u najlošijoj su situaciji Solin pa zatim  Dugopolje.

Naime, Solin, Dugopolje i Orijent 1919 imaju 37 bodova, Solinjani gostuju kod Intera u Zaprešiću koji je na sigurnom trećem mjestu. Dugopolje na svom terenu čeka drugoplasirani Rudeš koji više ne može do 1. HNL pa možda ne bude maksimalno motiviran. Orijent 1919 na Krimeji čeka posljednju Opatiju i veliki je favorit za osvajanje tri boda.

Bod više od Solina, Dugopolja i Orijenta 1919 imaju BSK, Croatia Zmijavci i Cibalia, a 39 bodova osvojila je Kustošija. U zadnjem kolu međusobno igraju Cibalia i Croatia u Vinkovcima, BSK gostuje kod Osijeka 2, a Kustošija dočekuje drugu momčad Dinama. Jasno, svi ishodi su mogući, ali s obzirom na snagu protivnika dojam je kako  od dalmatinskih klubova najviše briga oko ostanka ima Solin, zatim Dugopolje pa Croatia.

hr Sun May 22 2022 19:50:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.