Pazite da ne pretjerate sa sredstvima za dezinfekciju

Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada građane je upozorio na nestručnu, ali i pretjeranu upotrebu antiseptika i dezificijenata. Telefonska služba Centra za kontrolu otrovanja, kažu, gotovo svakodnevno prima pozive građana vezane uz namjernu ili nenamjernu izloženost tim sredstvima. U nadi da ćemo spriječiti širenje koronavirusa, koristimo ih i pretjerano, što, upozoravaju stručnjaci, može dovesti i do akutnih trovanja, naročito djece. 

– Antiseptici kao sredstva za primjenu na koži sadrže aktivne sastojke, primjerice klorheksidin ili etanol, u koncentracijama koje, ako ih se nanosi propisno, neće dovesti do nadražaja kože. Isušivanje i nadraživanje kože je, pritom, moguće nakon dugotrajne primjene. Međutim, Centar je najčešće konzultiran u slučajevima nenamjernog gutanja ovih proizvoda, najčešće kad dojenče ili predškolsko dijete nađe neki  antiseptik ostavljen na dohvatu, i iz radoznalosti popije par gutljaja. Većina takvih slučajeva prođe ili bez simptoma, ili sa samo blagim nadražajem sluznice probavnog sustava, odnosno uz mučninu, povraćanje ili blaži proljev – kažu na Institutu. 

Blagi simptomi, dodaju, postaju, međutim, problem kad roditelji odluče izaći iz kuće, i otići k liječniku.

S antisepticima pretjerati mogu i zdravstveni djelatnici, pa su mogući jaki nadražaji kože. Sredstva namijenjena profesionalnoj primjeni u zdravstvu ili prehrambenoj industriji su vrlo koncentrirana, i ne smiju se koristiti u domaćinstvu, piše 24sata.

Antiseptike zato treba koristiti onako kako je navedeno u uputama, kaže Institut. Ako u kućanstvu imate malu djecu, sklonite antiseptike van dohvata djece, jer mogu uzrokovati trovanja nakon gutanja. Nikad, nadalje, ne pretačite proizvode u druga neoznačena pakiranja, naročito ona namijenjena hrani i piću; ne nosite antiseptike za profesionalnu primjenu, primjerice iz zdravstvenih ustanova, u svoje domove, posebno ne ako su pretočena iz originalnog pakiranja. U slučaju otrovanja nazvati treba hitnu medicinsku službu (direktno na 194 ili preko jedinstvenog broja za hitne službe 112) ili Centar za kontrolu otrovanja (01 2348 342). Pri ruci treba imati originalno pakiranje proizvoda na kojem su navedeni naziv proizvoda, sastav i oznake upozorenja.

POSLJEDNJE DODANO: