Dijasporu je pokorio, a neviđeni uzlet u Hrvatskoj doživio je nakon splitskog koncerta. Stari Hajdukov plac bio je dupkom ispunjen, lipanj 1998. godine generacije su pamtile dugo poslije, a karijera Mate Bulića pretočila se u međusobnu ljubav s publikom koja generacijski seže od najmlađih pa sve do onih s mnoštvom ‘životnog iskustva’.
Glazbena legenda, istinski domoljub i obiteljski čovjek, a u isto vrijeme pjevač koji kroz svoju ogromnu karijeru u notama i crtovlju nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Nije Mate bio ravnodušan niti kada je prije 40 godina svoju Neretvu, kamen, krš i maslinu zamijenio užurbanim ulicama Frankfurta i tihim zvukovima Majne.
Rastanak od rodne grude u Blatnicama, rastanak od prijatelja, ali i trenutak koji je njegov život potpuno okrenuo. Iako je još dugo srce vuklo ka povratku odlazak je bio i pravi potporanj, strašan ‘vjetar u leđa’ kako prebroditi sve teške trenutke, ali kako i uživati u onim lijepim.
Svakako jedan lijep trenutak u karijeri je glazbeni početak u Splitu – gradu koji je, kako često ističe Mate, imao jednu posebnu vrijednost u njegovom životu.
– Prije 20 godina Mate Bulić je napunio Hajdukov plac i ovo je svojevrstan rođendan tog koncerta. Krenuo sam iz Splita pod motom da se ondje i vratim, a zapravo je i cijela priča s Matom Bulićem u Hrvatskoj počela baš u Splitu. Svi su znali moje pjesme, a nitko nije znao kako izgledam. Sasvim drugačija je situacija danas. U Spaladium Areni pod reflektorima i u odijelu Matu će svatko moći prepoznati, kroz smijeh govori glazbena legenda o splitskom koncertu koji je nastao, kako nastavlja, kao želja, ali i zahvala svima onima koji vole njega, njegovu osobnost i pjesme koje iskusno gradi nekoliko desetljeća.
Prijeloman trenutak koji je odredio Matinu životnu epohu bio je dolazak Vice Vukova u njegovu Osnovnu školu u Čitluku. Markantan čovjek, veliki gospodin i još veći umjetnik izašao je iz auta, govori Mate, i prebacio sako preko ramena. Jedina njegova želja u tim trenutcima bila je dotaknuti čovjeka koji je, u istom trenu, postao uzor.
Prijatelje i istinske uzore za Matu predstavljaju još dva Splićanina – ‘morski vuk’ i neprežaljeni glazbeni gubitak Oliver Dragojević i legenda s brkovima i kolajnom oko vrata – Mate Mišo Kovač.
Otac je bio protiv Njemačke…
Četrdesetak godina na estradi nije zbrojeno sa stažom u amaterskim notama. Još za vrijeme studentskih dana Bulić je pjevao u bendu te se ozbiljno odlučio posvetiti svom životnom pozivu. Hoteli, plesnjaci, crkvene priredbe i kulturni događaji, a sve to zabavljajući se i uživajući u onom što najviše vole – pjesmi.
– To je jedna lijepa etapa gdje sam bio kao ‘slobodan’. Po danu sam spavao, a po noći pjevao i živio.
Danima bi se moglo pričati o Matinom djetinjstvu. Teškom životu u radničkoj obitelji koja je preživljavala od proizvodnje vinove loze i duhana, životu s dvojicom braće i preranim odlaskom njegova Mladena pa sve do trenutka kada je, zbog supruge Zdravke, odlučio odseliti u Njemačku. Uz majčin blagoslov i uz očevo negodovanje. Ali, ljubav je to. Ne pita trenutak niti okolnosti.
Djetinjstvo u Blatnici obilježio je i nogomet. Rukavice na rukama i kazneni prostor pod paskom legendarnog Ćire Blaževića. I danas se lijepo sjetiti tih trenutaka iako je dolazak na teren postao prošlost. Ipak, priznaje Mate kako i danas obožava gledati svaki sport, posebice nogomet i Hrvatsku reprezentaciju, uz poruke kako svi Hrvati moraju biti ponosni na svoje sportaše.
Ja sam na vas ponosan
Danas se Mate Buliić sprema za turneju ‘Ja sam na vas ponosan‘ koja će se održati u tri velika grada – Splitu, Osijeku i Zagrebu. Odlučio se za ova tri grada kako bi objedinio cijelu Hrvatsku te svojoj publici širom Lijepe naše pružio spektakl za pamćenje.
– Split je nešto posebno, nešto veličanstveno. Osijek sam odabrao zato što je to asimilacija svih ljudi koji su nekada davno došli u Slavoniju i širom raširili ruke i primili sve. To najbolje opisuje stih iz moje pjesme – ‘Slavonijo mila, gnijezdo si nam svila i svoju djecu othranila’. Posljednji koncert bit će u Ciboni koji će biti ‘točka na i’ i to me čini sretnim i ispunjenim, govori Mate čija je turneja naziv dobila po fantastičnoj suradnji s rođakom Franom Peharom u pjesmi ‘Ja sam na te ponosan‘.
Više od 7 milijuna pregleda i snažna poruka kroz dijalog oca i sina postala je ‘pun pogodak’ kojeg su prepoznale sve generacije. Čak i Matinu baku, 95-godišnju staricu koja će, kako nam otkriva, doći na njegov koncert u Zagreb.
Bez žene ništa..
‘Kralj
dijaspore‘ poznat je po svom zabavljačkom duhu i pjesmama zaraznog ritma koje
se slušaju na feštama i svadbama, ali i u tužnim trenutcima. Bez žene ništa, vrlo jednostavna formula za uspjeh jer, kaže Mate, njegova Zdravka mu je najveći kritičar, ali i potpora.
– Najveći utjecaj na mene je imala moja
supruga koji je moj najveći kritičari, ali i potpora kako izabrati dobru pjesmu. Uvijek bi njoj dao
da posluša i odabere te čim bi rekla da je pjesma loša ja to stavim na stranu i
u principu su sve te pjesme postale hitovi. Ona je bila rokerica, a ja nešto
drugo. Tu su nastajali prijepori i zato znam da je to najbolji parametar. Kad ona
kaže da nešto nije dobro onda ja znam da će biti baš drugačije, kroz smijeh priča pjevač koji ‘odmor za dušu‘ pronalazi u svojim unucima.
Ivan i Matej, iako tek na početku životnih uzbuđenja, svaku djedovu pjesmu znaju od početka do kraja. Javnost je njegovu najveću radost upoznala na ‘Blatničkim notama dobrote‘, tek jednom od niza humanitarnih događaja koje Mate ne odbija.
– Neizostavan mi je ritual s mojim unucima i to ne mogu opisati
i što mi je tada najljepše s njima. Unuci me ispunjavaju i pjesme koje pjevamo
zajedno posebno pred spavanje, a ja im sviram na klaviru. Nadam se da će
im to uvijek ostati u sjećanju kako su s djedom pjevali, ozareno pripovjeda spominjući svoje kćeri Anu i Katju koje će, uz svoje muževe, biti na svim koncertima.
Najvažnije je ostaviti trag!
Bolji dani dolaze Hrvatskoj, govori Mate, dok priča o, kako kaže, najljepšoj zemlji na svijetu. Biti u njegovom društvu, a ne dotaknuti se iseljeništva i položaja Hrvata u susjednoj Bosni i Hercegovini bio bi težak promašaj.
– Položaj nije onakav kakav bi trebao biti.
Konponenta hrvatskog naroda se bori i mislim da se to jedino može promijeniti
izbornim zakonom. Ovim se današnjim stanjem gubi suverenitet,
a nadam da se će ljudi, koji se bave politikom u BiH, dati prava kakva su i
propisana Daytonskim ugovorom, dodaje Bulić.
Ne misli, kaže, još uvijek prestati pjevati. Glazbenu scenu ostavio je na kratko zbog bolničkog kreveta. Prije dvije godine, u svibnju, prebolio je karcinom bubrega i ponovno stao na ‘daske koje život znače‘ – na radost svoje obitelji i publika koja su mu snaga i emocija za dalje.
Mate svim mladim ljudima šalje i poruku da je najvažnije raditi ono što
ih ispunjava te da je bitno uz puno rada i truda, ostaviti trag. Mate Bulić svoj je glazbeno-životni trag ostavio, vrhunac njegovog višegodišnjeg rada su tri koncertna spektakla. Split otvara turneju ‘Ja sam na vas ponosan’. Posebne najave nisu potrebne. Za kraj je tek važno zaključiti – Mate Bulić i njegova publika emocije, ljubav i pjesmu dijelit će zajedno!