Judašica Barbara Matić nova je svjetska prvakinja!

Povijesni pobjeda za Hrvatsku!
Barbara Matić, hrvatska judašica, pobijedila je Japanku Yoko Ono u finalu u Budimpešti i time postala nova svjetska prvakinja u kategoriji do 70 kilograma.

Za 26-godišnju Matić ovo je najveći uspjeh karijere, ali i povijesna pobjeda za Hrvatsku. Osvojila je, dakle, prvu svjetsku seniorsku medalju za hrvatski judo.

Šesta judašica svijeta ovom je pobjedom pokazala kako je idealna kandidatkinja za medalju na Olimpijskim igrama u Tokiju.
hr Thu Jun 10 2021 20:21:40 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Održano Prvenstvo Hrvatske u sportskom penjanju, titule državnih prvaka stigle u Split i Kaštela

Nakon duge natjecateljske pauze, protekla dva vikenda u Zagrebu se održalo Prvenstvo Hrvatske u sportskom penjanju. Prvi vikend na redu su bila natjecanja u disciplini boulder gdje su titule seniorskih državnih prvaka, u ženskoj i muškoj kategoriji došle u Split i Kaštela.

Državni prvaci su Vana Piccini iz sportsko penjačkog kluba Marulianus iz Splita  i Luka Trumbić iz novoosnovanog sportsko penjačkog kluba TNT iz Kaštel Sućurca. Zanimljivo je da je Luka Vanin trener tako da slavi dvije titule. Natjecanje za Prvenstvo Hrvatske u  disciplinama težinsko i brzinsko penjanje okupilo je samo natjecatelje do kadetskog uzrasta.  Osim predstavnika ova dva kluba, nastupili su i natjecatelji drugih splitskih klubova; SPK Mosor i SPK Lapis.

Od splitskih klubova osim u seniorskoj konkurenciji, medalje su u Split donijeli i predstavnici mlađih kategorija: mlađi cicibani  Juraj Makek  (TNT), Toma Gajer (TNT); cicibani Laura Kusić (Mosor), Kiara Duka (Marulianus) i Bepo Smajić (Marulianus);  mlađi kadeti Naja Petrović (Marulianus), Lara Uljević (Marulianus) i Darian Duka (Marulianus); kadeti Mara Matutinović (Marulianus) i Petra Brkić (Marulianus); mlađi juniori Marjeta Smoje (Mosor), Lovre Čulić (Marulianus), Bono Ćosić (Marulianus); junior Roko Čačija (Marulianus) i starija juniorka Vana Piccini (Marulianus).

Sportsko penjanje je novi olimpijski sport koji ćemo imati prilike gledati na slijedećim Olimpijskim igrama. Ovim sve popularnijim sportom u Split se bavi sve veći broj djece, a zbog izuzetnog pozitivnog utjecaja na zdravlje te razvijanja koncentracije, bavljenje penjanjem preporučuju i mnogobrojni terapeuti i dječji liječnici.

Mnogi ne znaju da je jedno od prvih natjecanja ovog sporta u svijetu, održano upravo na splitskom Marjanu 1986. i okupilo je mnoga zvučna penjačka imena tog vremena.

Danas na splitskom području djeluje više klubova (Mosor, Marulianus, Lapis, Zona, TNT, CAF) koji okupljaju veliki broj djece, natjecatelja, ali i rekreativaca.

Natjecanja se održavaju u 4 discipline; boulder – penjanje smjerova iz manjeg broja teških pokreta do visine 5 metara, pobjednik je tko iz manjeg broja pokušaja ostvari veći broj uspona, težinsko - penjanje dužih smjerova na umjetnim stijenama do 15 metara visine, mjeri se visina koju je dosegao natjecatelj, brzinsko – mjeri se brzina uspona na umjetnoj stijeni visine 10 ili 15 metara, te kombinacija – olimpijska disciplina koja kombinira sve tri discipline te se zbraja rezultat.

hr Sun Jun 13 2021 19:26:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Marin Čilić osvojio prvi turnir nakon tri godine

Čiliću je ovo bilo i prvo finale nakon tri godine...
Marin Čilić sa 7:6, 6:3 pobijedio je Kanađanina Felixa Augera-Aliassimea u finalu ATP turnira u Stuttgartu i došao do svoje prve titule nakon tri godine.

Čiliću je ovo bilo i prvo finale nakon tri godine. Posljednje je igrao u Queensu, gdje je pobijedio Novaka Đokovića. Sada mu na putu do titule stoji Kanađanin Felix Auger-Aliassime. - piše Index.

Dosad su se susreli dva puta, a oba puta je pobjednik bio Čilić. Sada je upisao i treću pobjedu.
hr Sun Jun 13 2021 15:46:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

WTA Croatia Bol Open: Loš dan za hrvatske tenisačice

Mrdeža počela dobro, ali nije izdržala, Lukas izgubila od Rumunjke Bare

Treći je dan WTA Croatia Bol Open turnira počeo loše za domaće. Slovakinja Kristina Kučova bila je bolja od Tereze Mrdeže u tri seta - 3:6, 6:4, 6:3, a i kasnije se nastavilo u istom tonu, Rumunjka Irina Bara je sa 6:3, 6:0 nadigrala Tenu Lukas.

- Nikad mi nije drago igrati protiv domaćih igračica jer su sve oči uprte u njih, kao i nade navijača. No, igrala sam danas odlično, za razliku od prvog kola... Sada nisam gotovo ništa promašila“, zadovoljno je ustvrdila nakon trijumfa 26-godišnja Rumunjka.

Tereza Mrdeža počela je dobro, ali nije izdržala. Brzinom munje hrvatska tenisačica povela je 4:0 protiv 31-godišnje Slovakinje Kristine Kučove, no tada je i njezina suparnica počela igrati. Već je taj nastavak prvog seta bio "čupav" za Terezu, makar je u startu izgledalo da će to biti "kamilica".

Hrvatska je tenisačica ipak uspjela taj set pospremiti u džep sa 6:3, no dalje se Slovakinja dizala, a Tereza nije pronalazila recept za povratak u sedlo. Bila je ljuta na sebe nakon meča, s crvenom zemljom po nogama sve do koljena vidjelo se koliko je borbe unijela u ovaj dvoboj koji bi je sasvim primaknuo ulasku u top 200... Nije se stoga niti zaustavila, nije mogla ni izjavu dati, odjurila je prema hotelu...

Pričala je zato Kučova.

- Tereza je igrala vrlo dobro, pogotovo u početku. Meni je trebalo vremena da se priviknem na Centralni teren koji je drugačiji od onoga na kojemu sam igrala u prvom kolu. Uspjela sam uhvatiti ritam i proći dalje“, kazala je Kučova.

Ona je jedna od rijetkih kojoj teniski centar u Bolu i nije najdraže mjesto za igru.

- Ma kakvi, uf... Ne odgovaraju mi uvjeti ovdje“, kazala je Kučova i otkrila razlog: „Alergična sam na stabla maslina.“

A maslinovo ulje? „Ne, to mi je ok“.

Alergiji unatoč, prošla je dva kola.

hr Wed Jun 09 2021 19:34:02 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Hvaranin Filip Jurišić osvojio broncu na predolimpijskoj regati

Filip Jurišić dobru je formu pokazao već na Europskom prvenstvu u klasi Laser u Gdanjsku gdje je u listopadu prošle godine osvojio četvrto mjesto.
Novi veliki uspjeh hrvatskog jedrenja. Član splitskog Mornara Filip Jurišić osvojio je brončanu medalju u klasi Laser na regati Svjetskog kupa u Medembliku, inače posljednjoj regati uoči Olimpijskih igara u Tokiju, dok je drugi Mornarevac i srebrni olimpijac Tonči Sipanović upisao 20. mjesto.

Na regatnom polju ispred nizozemskog grada jedrila je impresivna flota od 61 Lasera, a mnogi jedriličari su ovu regatu iskoristili kao idealnu pripremu uoči odlaska u Japan gdje će se za otprilike mjesec i pol dana boriti za olimpijske medalje.

Filip Jurišić dobru je formu pokazao već na Europskom prvenstvu u klasi Laser u Gdanjsku gdje je u listopadu prošle godine osvojio četvrto mjesto. U Medembliku je jedrenje podigao na još viši nivo i osvojio prvu medalju na regati Svjetskog kupa. U devet održanih jedrenja upisao je osam plasmana među prvih deset jedriličara što mu je u konačnici osiguralo pobjedničko postolje. Prvo mjesto osvojio je Britanac Lorenzo Chiavarini s 33 negativna boda, drugi je bio Španjolac Perez s 42 negativna boda, a hrvatski jedriličar zauzeo je treće mjesto s 45 negativnih bodova.

Probio sam konačno led na jednoj regati Svjetskog kupa. Lani sam u Poljskoj bio na korak do postolja, ove godine sam dosta dugo bio vodeći na regati u Portugalu, ali uvijek mi je nešto nedostajalo. U Nizozemskoj sam sjajno jedrio u zahtjevnim uvjetima za brončanu medalju, prvu od mnogih koje se nadam u budućnosti osvojiti. Sada su moje misli usmjerene prema Olimpijskim igrama u Tokiju gdje ću biti najžešći navijač Tončija Stipanovića, poručio je Hvaranin Filip Jurišić koji uz Stipanovića i Cipranina Pavlosa Kontidesa jedri u 'splitskoj tvornici medalja' Joze Jakelića, inače jednog od najuspješnijih svjetskih jedriličarskih trenera.

Tonči Stipanović u Nizozemskoj je zauzeo 20. mjesto. Osvajač prve, povijesne, medalje na OI u Riju za hrvatsko jedrenje navikao je na bolje rezultate, no njegov fokus su ionako Olimpijske igre u Tokiju.
Rezultat je osrednji, lošiji nego što sam navikao, ali Medemblik mi je dobro poslužio kao test stvari koje mogu poboljšati prije odlaska u Japan. Projekt Tokio je nešto za što živim već nekoliko godina i imam velika očekivanja, ispričao je Tonči Stipanović.

Podsjetimo, hrvatski jedriličar je na Olimpijskim igrama u Riju osvojio srebrnu medalju u klasi Laser.