Od sredine ovog mjeseca, hrvatskim građanima, ali i stranim turistima, u slučaju potrebe hitne medicinske pomoći i najbržeg mogućeg transporta do bolnice, na raspolaganju će biti dva specijalna helikoptera hitne medicinske službe koji će polijetati iz baza na otocima Krku i Braču, te će pokrivati Istru, Kvarner, Gorski kotar, Dalmaciju, otoke i zaleđe.
Riječ je o 8,5 milijuna kuna vrijednom pilot-projektu Ministarstava zdravlja u trajanju od četiri mjeseca koji će biti financiran iz Svjetske banke, a kojim se pacijentima osigurava visokokvalitetna i dostupna zdravstvena usluga kakvu već imaju i sve članice Europske unije.
Za razvoj suvremne medicine u Hrvatskoj takav projekt je neophodan, mišljenja je ministar zdravlja, Siniša Varga.
– Stavljamo pacijente u što ravnopravniji položaj po pitanju dostupnosti same vrhunske medicinskih usluga. Hitna helikopterska medicinska služba po prvi će put u ravnopravan položaj staviti i one naše građane koji žive na otocima i u prometno slabije povezanim ruralnim sredinama, jer upravo je dostupna i kvalitetna zdravstvena usluga ono što kroz reformu želimo omogućiti svim građanima Republike Hrvatske – rekao je Varga.
Varga je uvjeren da će projekt za koji je odabrana je talijanska tvrtka, dok su kriterije pripremali Nijemci, odnosno njihovi stručnjaci u suradnji s domaćim stručnjacima iz Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu i Agencije za civilno zrakoplovstvo, postaviti kvalitetnije temelje za trajnu uspostavu HHMS-a u Hrvatskoj kako bismo i u ovom segmentu zdravstvene usluge bili na razini standarda zemalja EU.
Helikoptere će voziti talijanski piloti
Akcije spašavanja ovim helikopterima bit će besplatne za Hrvate i turiste iz EU.
“Eurokopter 125” bazu će imati na Krku i pokrivat će područje Istre, Kvarnera i Gorskog kotara, dok će model “H 145” polijetat s Brača i pokrivati Dalmaciju, otoke i zaleđe. Najveću udaljenost od baze do unesrećenog, ovi helikopteri moraju prijeći za 20 minuta. Tijekom prijevoza do bolnice, pacijentima će biti omogućen sam početak liječenja jer su helikopteri opremljeni kao manje jedinice intezivne njege, što u dosadašnjim slučajevima medicinskog helikopterskog prijevoza koji se obavljao helikopterima MORH-a nije bilo moguće.
– Hrvatska do sada nije imala organizirani sustav HHMS-a, već su za hitan prijevoz unesrećenih i oboljelih iznimno korišteni vojni piloti i helikopteri MORH-a. Oni mogu pružati samo odgođeni sanitetski prijevoz, a to se uvelike razlikuje od hitne helikopterske medicinske službe koja raspolaže opremom i medicinskim osobljem te omogućava intenzivnu njegu već tijekom leta do bolnice. Helikoptere će voziti talijanski piloti jer kod nas nema pilota obučenih za letenje u takvim helikopterima. Po EU standardu propisano je da pilot mora imati najmanje 1000 sati leta, pa je Ministarstvo zbog veće sigurnosti propisalo 1500 sati leta, a od toga najmanje 500 sati leta u HHMS-u – rekao je Varga te pojasnio kako će medicinski dio posade biti liječnici i tehničari iz županijskih zavoda s iskustvom u takvim intervencijama koji će se dodatno obučiti.
Ministarstvo zdravlja željelo je osigurati da i u probnom razdoblju od četiri mjeseca usluga helikoptera i osoblja u njemu bude usklađena s europskim standardima kao i prilagođena stvarnim potrebama područja na kojima se pilot-projekt provodi.
Model 2 + 1 helikopter
Uz ova dva helikoptera u pilot-projektu će se kao treći helikopter koristiti i vojni helikopter smješten u vojnoj bazi Divulje. Za pomoć unesrećenima na nepristupačnim terenima bit će spremna i Hrvatska gorska služba spašavanja uz suradnju s ostalim nadležnim službama.
– HGSS je podržala projekt i uvođenje helikopterske hitne medicinske službe. Uvjereni smo da je ovo prvi korak koji će rezultirati cjelovitim rješenjem u kojem će i HGSS kao produžena ruka Hitne medicinske pomoći za nepristupačne terene biti u takvom sustavu – stoji u priopćenju koje je potpisao pročelnik HGSS-a, Vinko Prizmić.
Ministar Varga rekao je kako će nakon četiri mjeseca utvrditi stvarne potrebe za takvom medicinskom skrbi u različitim razdobljima godine te definirati optimalan model za trajnu uspostavu HHMS-a i njegovo financiranje čime bi hrvatski građani dobili kvalitetniju zdravstvenu uslugu.