“Euromelanoma dan”: Stopa smrtnosti od melanoma porasla 50 posto

Prema podacima hrvatskog Registra za rak od 1988. do 2008. učestalost malignog melanoma povećala se za 149 posto za muškarce i 130 posto za žene, a stopa smrtnosti od melanoma zadnjih 20 godina porasla je za 50 posto, rečeno je danas na konferenciji za novinare uoči Euromelanoma dana u Hrvatskoj koji će se obilježiti 14. svibnja.

Zadnji zaokruženi podaci iz 2011. govore da je melanom na 11. mjestu oboljenja u Hrvatskoj, a od njega oboli 13,2 muškarca i 11,5 žena na 100.000 ljudi. U Hrvatskoj je te godine dijagnosticirano 527 novooboljelih od melanoma.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, dva do tri milijuna ljudi godišnje oboli od nekog oblika zloćudnog tumora kože, 132.000 oboli od melanoma od kojih godišnje umire 41.000. U svijetu, ovisno o zemljopisnim područjima, broj novooboljelih raste između tri i sedam posto godišnje.

Od melanoma, kazala je predsjednica Hrvatskog dermatovenerološkog društva i voditeljica Referentnog centra za melanom Ministarstva zdravlja Mirna Šitum, najčešće obolijevaju osobe u dobi između 40. i 60. godine starosti, iako se bilježi porast oboljelih i u dječjoj i adolescentnoj dobi.

Naglasivši važnost rane dijagnoze raka kože jer podaci govore da će čak jedan od šest Europljana tijekom svojeg života oboljeti od toga, Šitum je kazala da će se ovaj tradicionalni javnozdravstveni projekt ove godine obilježiti 14. svibnja pod sloganom “Rak kože se može vidjeti”. Cilj projekta i akcije koju organiziraju Hrvatsko dermatovenerološko društvo Hrvatskog liječničkog zbora i Referentni centar za melanom Ministarstva zdravlja, je podizanje svijesti o raku kože, kako bi pacijenti na vrijeme i u što ranijem stadiju prepoznali sumnjive promjene na koži kada je i mogućnost izlječenja gotovo sto posto.

Glavna aktivnost projekta je tzv. Dan otvorenih vrata u dermatološkim ordinacijama. Ove godine akcija je ciljano namijenjena najrizičnijoj populaciji – muškarcima iznad 50 godina koji imaju svjetliju put te onima koji su profesionalno izloženi UV zračenju.

“Zamijećeno je da većina starijih muškaraca zanemaruje promjene na koži te da je kod njih prosječna debljina melanoma veća nego kod žena ili kod mlađe populacije”, upozorila je Šitum.

Zbog toga će ove godine pregledi dermatologa biti organizirani ciljano za osobe koje rade na specifičnim zanimanjima – građevinske firme, brodogradilišta, komunalne tvrtke. Ove godine neće biti otvorenih telefona, a tim su tvrtkama upućeni pozivi da se dođu pregledati.

Izloženost ultraljubičastim zrakama smatra se glavnim rizičnim čimbenikom u razvoju svih zloćudnih tumora kože, tako i melanoma. Osobit rizik imaju osobe koje su više puta tijekom života imale opekotine od sunca, pogotovo u djetinjstvu te one koje povremeno intenzivno borave na suncu ili se izlažu umjetnim izvorima UV zračenja.

Koža ima gotovo neizbrisivo pamćenje i kroz godine nagomilava oštećenja stanica uzrokovana UV zrakama. U rizičnu skupinu ulaze osobe izrazito svijetle puti, svijetlih očiju i svijetle kose, osobe koje su u obiteljskoj povijesti imale melanom ili drugi zloćudni tumor kože, osobe na imunosupresivnoj terapiji te osobe koje imaju veliki broj madeža ili sindrom displastičnih madeža.

Šitum je posebno upozorila i na štetnost sunčanja u solarijima, navevši podatke prema kojima 20 minuta u solariju jednako izlaganju suncu tri sata. “Pretjerana ekspozicija u solariju je klasificirana kao kancerogena i nema istine u tome da je zdravije”, upozorila je Šitum.

POSLJEDNJE DODANO: