Rekordnu sezonu imamo, zajedno stvorimo i nove turističke trendove – poruka je to trodnevne manifestacije “Dani otvorenih vrata, obrazovanja i karijera” koju je TUŠ Split organizirala u suradnji sa TZ grada Splita, te HGK-ŽK Split i UNIST-om gdje su nakon prezentacija učeničkih umijeća, održane i dvije panel-diskusije, uz susret srednjoškolaraca sa poduzetnicima i obrazovnim institucijama
Simbioza svih dionika koji kreiraju hrvatski turizam, od početnog dijela koje obuhvaća obrazovanja u srednjim strukovnim školama, do onog koji kreira zakone u sklopu rada Ministarstva turizma i sporta, itekako je bila vidljiva tijekom trodnevne manifestacije pod zajedničkom agendom – Strategija razvoja hrvatskog turizma!
Naime, Turističko-ugostiteljske škola Split u provedbi projekta FIT Split, odnosno uspostavu Regionalnog centra kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva, sa svojim partnerima organizirala su “Dane otvorenih vrata-Turizam i zelena ulaganja-Novi trendovi”.
– Sve smo počeli 27. rujna, kada su naši učenici pod paskom vrhunskih majstora kuhara i mentora, Splićanima predstavili ono što su naučili kroz školovanje. Od kuhara, konobara, barmena, barista. Degustiralo se, ocjenjivalo, uživalo, te smo i milenijskom fotografijom Šime Strikomana poslali još jednu razglednicu našeg grada u svijet, kao i svojevrsnu pozivnicu za post sezonu turistima koji sve više biraju Split kao destinaciju svog odmora – u cijelu priču uvodi nas Andrea Bilandžić, voditeljica promidžbe ovog hvalevrijednog projekta, koji prati turističke trendova, ali i detektira probleme koji su sastavnica uspješne grane, u kojoj samo nižemo rekordne brojke.
Stoga treba i ostati na vrhu, a kako ostati na vrhu?
Kako, na koji način, jesmo li u koraku sa nadolazećim izmjenama, trendovima koje oblikuju turizam? Jesmo li uopće konkurentni?
To su naime bila neka od pitanja tijekom dvije panel-diskusije organizirane u splitskom hotelu Amphora, prva Dan karijere u suradnji sa HGK-ŽK Split, druga Dan obrazovanje u suradnji sa UNIST-om.
Nakon prezentacije o stipendijama koje za učenike strukovnih škola osigurava Ministarstvo turizma i sporta, a koje je predstavila Sanja Bareza, uslijedio je okrugli stol uz sudjelovanje Antonia Kuzmanića, dogradonačelnika Splita, Ivane Vladović, direktorice Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije, Duje Vulasa iz Turističke zajednice grada Splita, Joze Tomaša, direktora Hrvatske gospodarske komore – Županijska komora Split i Tonia Miloša, voditelja u Hertage hotelu Martinis Marchi na Šolti.
Svatko iz svog segmenta upoznali su publiku što se napravilo, ali i što se radi kako bi nam i brojke, no više doživljaj budući je to turizam – doživljaj destinacije – bili što bolje, kako bi imali top-ponudu. Istaknut je i gorući problem nedostatak kvalitetne, obrazovne radne snage, no podatak kako su upisane sve kvote u srednjoj školi, gdje se provode i novi programi edukacije, kao što je turistički tehničar destinacije – itekako raduje.
Kao i povećanje broja poslodavaca koji žele da djeca tijekom školovanja budu kod njih na praksi. Pa je nakon panel diskusije koju je moderirala novinarka Sandra Barčot, održan i susret poslodavaca sa školarcima, koji su odmah u direktnoj komunikaciji mogli uvidjeti što im se to nudi na tržištu rada.
Ili ako žele nastaviti školovanje na studijima, gdje im se također uz vrhunsku edukaciju, osiguravaju i stipendije, kao i novi studijski programi koji se prilagođavaju promjenama na turističkoj sceni.
Jesmo li konkurentni ili ne?
To je bila glavna tema trećeg dana druženja gdje su obrazovne institucije budućim studentima prezentirali svoje programe. Kao i panela Dan obrazovanja, kojem je domaćin bilo Splitsko sveučilite, u ime kojeg je sve okupljene pozdravila Dora Vitez.
Sudionici zanimljive rasprave bili su Tomislav Đonlić, pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, sport i tehničku kulturu Splitsko-dalmatinske županije, dr.sc. Toni Popović sa Filozofskog fakulteta Split, doc. dr.sc. Ante Mandić, Ekonomski fakultet Split, Tihana Arapović, Udruga Sunce i gost iz Opatije doc.dr.sc. Vanja Vitezić, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu koji su istaknuli sve ono što nam je oblikovalo današnje stanje u turizmu, ono što generira uspjeh ali i probleme masovnog turizma za lokalno stanovništvo, no i ono što moramo napraviti kako bi i dalje bila omiljena destinacija koja ima vrhunsku ponudu za goste.
Rezime cijele priče je kako moramo svi zajedno biti dio mozaika kojeg čini hrvatski turizam, važna da ne kažemo jedina uspješna grana poslovanja, u kojoj trebamo sudjelovat svi.
Od proizvođača hrane, turističkih djelatnika, državnih i lokalnih vlasti, znanstvenika, obrazovnog sustava, zaštitara okoliša, ulagača u zelenu energiju,…
Svatko u svom sektoru, ali uz zajedničku suradnju! Samo tako možemo polučiti onaj sanjani održivi turizam 365 u top-destinaciji.
Djeca imaju priliku i za posao i edukaciju
Nakon panel-diskusija, organizirani su i susreti učenika srednjih strukovnih škola sa mogućim budućim poslodavcima, gdje je četrdesetak tvrtgki redom iz ugostiteljsko-turističkog sektora, školarce upoznavali sa svojim opusom djelovanja.
Drugi dan, oni koji nisu htjeli odmah nakon mature na tržište rada, propitkivali su predstavnike obrazovnih institucije: fakulteta, učilišta i veleučilišta, što im se nudi u tom segmentu, kakav je program tijekom školovanja, ali i što njihove diplome znače, koliko “teže”, nakon okončanje studiranja.
Dvojac Luka i Toni, “trećaši” u smjeru kuhara, nisu imali zajednički cilj!
Toni želi na faks, pa kaže kako ga je oduševio program Fakulteta turizma i ruralnog razvoj u Požegi, gdje se sve uči kroz praksu:
– Od sadnje i rada u vinogradu, do prerade grožđa ali i rada u vinskim podrumima, pa slijedi sljubljivaje hrane i vina, baš mi je štosno što nude na njihovom smjeru enogastronomije.
Dok je Luka već u pregovorima za posao.
– Par poduzetnika, dvije hotelske kuće i jedan restoran su me zainteresirali sa uvjetima koje nude. Imaju dobre plaće, a kažu i kako se može brzo napredovati ako radiš – istaknuo je učenik zadovoljan što je imao priliku vidjeti kako “diše” tržište radne snage u sektoru kojeg je izabrao kao životni poziv.