U sklopu provedbe STIM-REI projekta u tijeku je održavanje međunarodne znanstvene konferencije, kojoj je u fokusu već postojeća značajna suradnja Klastera izvrsnosti „Matters of Activity“ (MoA) berlinskog sveučilišta i Znanstvenog Centra izvrsnosti STIM Sveučilišta u Splitu.
Tijekom konferencije potpisan je sporazum o suradnji Sveučilišta u Splitu i Humboldt Sveučilišta Berlin.
– Kolege sa Humboldt sveučilišta njeguju interdisciplinarnost čime oko sebe okupljaju prirodne znanosti, arhitekturu, ali i umjetnost. Interdisciplinarnost danas znači budućnost. Upravo je utemeljitelj Sveučilišta Humboldt imao ideju Universitasa – zajedništva studenata i profesora i stvaranja nove vrijednosti. Također, na sveučilištu Humboldt se istovremeno studiraju fizika i umjetnost, matematika i filozofija, u čemu vidimo bit riječi studiranja. Nema suhoparnog prenošenja znanja, već se radi o stvaranju renesansnog čovjeka, koji ima široko znanje i kulturu. Ovo je povijesni trenutak gdje se Split povezuje sa jednim od najboljih sveučilišta u svijetu.
Na konferenciji koja se odvija 10. i 11. srpnja, kroz niz zajedničkih predavanja i diskusija suradnici s Humboldt-a predstavljaju svoj istraživački rad i mogućnosti za zajedničku suradnju, a znanstvenici sa STIM-a uspješne rezultate znanstveno-istraživačkoga rada na projektu STIIM-REI i Centru STIM, dok mladi istraživači sudjeluju kroz predavanja i postere.
– Velika mi je čast što danas povezujemo ova dva sveučilišta. Važno je raditi na povezivanju prirodoslovnih i humanističkih znanosti kroz suradnju centara izvrsnosti, čime njegujemo i kulturu na kojoj ova dva sveučilišta počivaju, zaključila je prof. dr. dr. h.c. Vlasta Bonačić – Koutecky, voditeljica projekta STIM REI i Centra izvrsnosti STIM.
Podsjetimo, STIM-REI je projekt Centra izvrsnosti za znanost i tehnologiju – Integracija mediteranske regije (STIM) povezuje istraživanje (R), inovaciju (I) i edukaciju (E) kroz tri projektna elementa utemeljena na međunarodnoj izvrsnosti znanstvenika te izboru istraživačkih smjerova od ključne važnosti za potrebe društva. Voditeljica projekta i Centra STIM je prof. dr. dr. h.c. Vlasta Bonačić-Koutecký.