Završena sjednica vijeća: Izabrani ovogodišnji dobitnici Nagrada Grada Splita!

20:30 – Završena je sjednica vijeća potvrdom izbora Komisije za javna priznanja o dobitnicima nagrada Grada Splita uoči Sudamje.

Nagradu za životno djelo dobili su Goran Pelajić, Dušanka Martinović Kaliterna, Radoslav Tomić, Goran Sučić, te Antun Tonći Baranović.

Laureati osobnih nagrada su: Lena Stojković, Veljko Laura Šišo, Renato Živković i Mladen Drnasin, dok su dobitnici skupne nagrade za 2022. godinu Udruga veterana 158. brigade i 6. Domobranske pukovnije i Malonogometni turnir “4 kafića – Memorijal Dino Petrinović”.

19:00 – Prošao je, nakon polusatne rasprave, i Pred gradske vijećnike i točka o sklapanju nagodbe s RH u pogledu kupališno-poslovnog kompleksa Bačvice.


– Republika Hrvatske je tužila Grad Split za 18 poslovnih prostora u kompleksu Bačvice, a tri prostora smo već pravomoćno izgubili. Na ovaj način želimo uštedjeti novce jer je riječ o istim slučajevima i ako smo već izgubili tri i ostale ćemo.

S obzirom na to da je projicirani gubitak po osnovi parničnih troškova u ovim postupcima bio  minimalno  80 tisuća eura (cca. 600 tisuća kuna),  gradonačelnik Ivica Puljak se dopisom 26. listopada 2022. obratio Županijskom državnom odvjetništvu s prijedlogom za mirno rješavanje preostalih sporova, i to tako da Grad Split prizna sve tužbene zahtjeve, a da Republika Hrvatska odustane od naplate svih troškova. Republika Hrvatska je pristala na sklapanje ove nagodbe – uvodno je rekao dogradonačelnik Splita Bojan Ivošević. 

– Povjerenstvo za određivanje granice pomorsko dobro je 2011. godine usvojilo rješenje ministarstva. Napravljen je geodetski elaborat i formirane su dvije čestice na području kompleksa. Jedna gdje su poslovnih prostoru u privatnom vlasništvu koji su izvan granica pomorskog dobra. Drugi dio gdje je vlasnik Grad Split je ušao u režim pomorskog dobra.

Tada nisu iskorišteni nikakvi pravni lijekovi i rješenje je postalo pravomoćno. Tadašnjim neradnjama i nečinjenjem Grad Split je nepovratno izgubio 18 poslovnih prostora. Sve i da tih 18 prostora izađe iz režima pomorskog dobra oni bi bili u vlasništvu države – sve je to rekla Maja Đerek, pročelnica za gradsku imovinu u Gradu Splitu.

– Gradsko vijeće je 2014. godine na temelju materijala u kojima uopće nije pisalo da je riječ o pomorskom dobru, prostore dalo “Splitskoj obali” na upravljanje. Na taj način su sami sebi nanijeli štetu. Naplaćivalo se bez pravne osnove i može se tražiti povrat stečenog. 2020. godine je stiglo 18 prijedloga za mirno rješenje spora s državnom, ali tadašnja gradska uprava se oglušili na to mirno rješenje i ušli su u pravnice. Mi smo parnice za tri poslovna prostora već izgubili i tražili smo nagodbu s državom – detaljna je bila Đerek.

Spominjala se i odgovornost, ali i kako će ona teško biti utvrđena s obzirom na vremenski protok.

Davora Matijevića (SDP) je zanimalo što će biti s tvrtkom “Splitska obala” s obzirom na to da su izgubili Žnjan i Zapadnu obalu, o prihodima te tvrtke pitao je Igor Stanišić (HGS).

Ivošević je objasnio da Grad vodi svoju nagodbu s državom, a paralelno s njom i “Splitska obala”.

18:30 – U nekima od točaka sloga vlada. Nije bilo previranja oko službenih odora komunalnih redara, a jednoglasno je prošao i zaključak o otkupu zemljišta na Kamenu, dugoročno i za potrebe rješavanja problema gospodarenja otpadom.

16:30 – Zatraženu stanku iskoristio je oporbeni dio vijeća za najaviti tematsku sjednicu o kojoj će više detalja reći idući tjedan.

– Na inicijativu iz kluba vijećnika HDZ-a i uz potporu kolega iz HGS-a, Domovinskog pokreta i HSP skupili smo dovoljan broj potpisa za sazivanje tematske sjednica pod nazivom – Socijalne potrebe u gradu Splitu, gdje je nestao čovjek?

Potpisa je bilo 12, baš koliko je i potrebno da se sjednica sazove.


16:20 – Nakon pauze raspravlja se o prijedlogu odluke o izradi Urbanističkog plana uređenja područja sjeverozapadno od križanja ulica Put Stinica i Put Supavla.

Prvi se javio, nekako uobičajeno, Davor Matijević (SDP).

– Na osnovu pobjedničkog rješenja od prije 14 godina, nakon što je tada proveden arhitektonsko-urbanističko natječaj pokreće se izrada Urbanističkog plana uređenja područja sjeverozapadno od križanja ulica Put Stinica i Put Supavla. Natječaj nije provelo Društva arhitekata Split, nego ga je inicirala kasnije tvrtka “Privrednik” koja je završila u stečaju, a javila su se samo četiri natjecatelja. Sad se prvonagrađeni rad iz starog natječaja koristi kao pokriće kako bi se tamo smjestila četiri nebodera.

Okolnosti života i rada u našem gradu su se u 14 godina značajno promijenile. Pitanje je uopće provedivosti, fale provedbeni planovi. Ovo je prevrijedan prostor i zaslužuje da mu se posvetimo na kvalitetniji i odgovorniji način. Samo rješenje je blago rečeno upitno. Treba nam novi natječaj koji će kvalitetno provesti DAS i u kojem će se razmotriti sadašnje stanje i što je još važnije potrebe grada i građana, a ne ovakvo vađenje iz naftalina dokumentacije kako bi se ubacila četiri nebodera. Također, treba nam i novi GUP koji nam je gradonačelnik Puljak obećao, a ja ga držim za riječ.

Lidija Bekavac (HGS) je prozvala grad.

Na kraju je točka dobila prolaz, uz ruke Centra i Mosta.

– Potpuni je promašaj raditi UPU kontaktne zone prije natječaja za Kopilicu kojega je Puljak najavio.

Još je veći promašaj to raditi prije nego se donesu Izmjene i dopune GUP-a koje su započete prije dvije godine i sada bi već trebale biti na samom kraju, odnosno već su trebale biti na javnoj raspravi. Naročito je bitno prije  UPU-a izmijeniti GUP jer je na rečenoj lokaciji proveden tzv. investitorski natječaj. Investitorski natječaj se morao provesti jer je na konkretnoj lokaciji GUP dosta štur i bez jednoznačnog maksimuma. Dakle, ako se krene u izradu UPU-a, slobodno se može reći kako ovdje Grad pogoduje investitoru! – kazala je.


14:20 – Do 15 sati traje stanka za ručak.

14:10 – Vesna Bulić Baketić nova je ravnateljica Muzeja grada Splita od 2. svibnja ove godine, odluka je to većine u splitskom Gradskom vijeću (podržalo je 17 vijećnika vladajućeg Centra i Mosta – op.a.), a na prijedlog Upravnog vijeća muzeja. Protiv su bili vijećnici HDZ-a i HGS-a, suzdržani HDZ-ov Zoran Đogaš, socijaldemokrati i Ante Grubišić iz HSP-a.

U tom prijedlogu je stajalo kako Bulić Baketić ima “znatno stručno iskustvo te se od svih kandidata najviše istaknula na razgovoru. Pokazala je svoj poslovni duh i poduzetnost, poznavanje strukture Muzeja s njegovim sastavnicama te je donijela svježe ideje o boljoj vidljivosti Muzeja kroz marketing, online platforme bazirajući ih na stručnom muzejskom radu”.

U programu četverogodišnjeg rada Bulić Baketić redala je općenite forme. Samo je u zaključku, eto, pisala da je potrebna kvaliteta muzejskih postava, da muzeji trebaju biti društveno angažirani, da uloga muzeja mora biti i u edukaciji najmlađih kao i da treba ulagati u digitalnu dostupnost, među ostalim.

– U isto vrijeme, osiguravanja dostupnosti svih sadržaja eruditski je čin jer svjetska baština pripada cijelom čovječanstvu – posljednja je rečenica u tom inovativnom prijedlogu programa.

13:45 – Nakon duže je rasprave, prihvaćen prijedlog zaključka o usvajanju teksta Aneksa II. ugovora o ulaganju u Košarkaški klub Split za ovu godinu, i to da se za milijun kuna podignu sredstva za omladinsku školu. 

12:05
– Udovoljilo se zahtjevu Grubišića, Luka Kovač Levantin u kratkim je crtama iznio kronologiju slučaja. Od početka je, kaže, njegov stav jasan, kao i sugrađana sa Spinuta.

– Demantiram predsjednika kotara, u 22 sata navečer je rekao da se slaže s odlukom koja je donesena. Ali, iznad svega ova je tema pokazala neodgovornost, populizam i huškanje političara koji su manipulirali građanima, idejama i lažnim predstavljanjem točno o čemu se radi i na taj način su ugrozili cijeli sustav razvrstavanja otpada u užem centru grada. Press kontejneri nisu problem u gradu Splita, oni su sustav za gospodarenje otpadom i nema problema s njima. Važan je to segment gospodarenja otpadom. Svi oni koji su građani lažno navodili da se radi o pretovarnoj stanici i deponija su lažne tvrdnje. Spomenut ću Ivicu Budimira, on je u Nadzornom odboru onoga što mi zovemo Lećevica. Budimir gradi pretovarnu stanicu u gradu Splitu, on je odgovaran za cijeli projekt. On se ruga. U svom je izlaganju rekao da stavimo kontejnere na vlak i odvezemo je na Kopilicu – osvrnuo se Ivica Puljak.

Većina je ipak bila na strani Matijevića, podijelila se vijećnica jer je lijeva strana dignula ruke da se poništi odluka kojom se jedna čestica zemlje dala Čistoći za poslovanje. Obrisao je Kovač Levantin znoj sa čela i nasmiješio se.

11:56 Ante Grubišić iz HSP-a zatražio je od predsjednika vijeća da riječ o ovoj temi da i Luki Kovaču Levantinu, a koji je od početka sjednice bio u splitskoj Gradskoj upravi. Igor Skoko (Centar) Matijeviću je poručio da do podne glumi dio konstruktivne vlasti, a iza podne populistički donosi odluke zajedno s HDZ-om.

Ekspresno je stigao odgovor prozvanog…

– Meni je smiješno koliko ste nekorektni jer smo vas ovdje podržavali i kad se nismo slagali s vama. Koliko ste korektni s nama kao partnerima dovoljno govori kada sam vas molio i prije prošlog vijeća da skinete točku. Imate 15 ruku i to vam je sasvim dovoljno nekad, a nemate obzira ni odgovornosti prema vijećnicima koji su vam dali podršku. Podržavat ćemo vas u svemu što je dobro za grad, a izrazit ćemo, nemojte se bojati, i stav kad radite loše.

Pauk je u nastavku Skoku nazvao “fašisoidnim autokratom” kojeg drugi trebaju slušati. 

11:30 – Matijevićev prijedlog o poništenju odluke s prošle sjednice, oko pretovarne stanice i press kontejnera na Spinutu, treća je točka na Dnevnom redu. 

Ispred kluba HDZ-ovih vijećnika stav je iznio Jakša Balov. I oni su, kaže, podnijeli prijedlog da se spinutski problem riješi povlačenjem zaključka da kontejneri dođu baš u taj kotar. Dodatno, kaže Balov, prekršene su procedure koje propisuju akti za zaštitu okoliša koje obrazlažem u daljnjem tekstu.

– Temeljem odredbi Uredbe o procjeni utjecaja zahvata na okoliš sporne su sljedeće činjenice, i to jer se predložena lokacija nalazi u obuhvatu sportsko-rekreacijske zone te prema važećem GUP-u Grada Splita nije moguće njezino korištenje u svrhu gospodarenja otpadom kao i prema dostupnim informacijama o dnevnim količinama otpada koji bi se na predmetnoj lokaciji pretovarao, radi se o cca 20 tona otpada dnevno, odnosno 5,500 tona otpada godišnje, što je količina za koju je bilo potrebno prije predlaganja usvajanja sporne Odluke na Gradskom vijeću zatražiti mišljenje nadležnog odjela za zaštitu okoliša u Splitsko-dalmatinskog županiji, temeljem kojega je trebalo pripremiti dokumentaciju kroz koju će biti prikazano kako bi se proces pretovaranja otpada na predmetnoj lokaciji točno odvijao te koje će mjere zaštite okoliša biti poduzete.

Nadalje, odluka je suprotna odredbama Uredbe o procjeni utjecaja zahvata na okoliš donesena bez prethodno izrađenog elaborata zaštite okoliša, a odluka je suprotna odredbama Uredbe o procjeni utjecaja zahvata na okoliš donesena bez prethodno provedenog postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš u kojem javnost i nadležna stručna tijela nisu mogli dati svoje primjedbe.

Protivljenje ovoj odluci je jeftini populizam i skupljanje političkih poena protiv javnog interesa, rekla je Ana Dorotić Čaljkušić kao predstavnica vladajućih.

– Moram spomenuti verbalno nasilje prema meni i kolegama vladajućima. Posebno bih se osvrnula na izvanrednu sjednicu kotara Spinut, otišla sam na sjednicu nadajući se kulturnom razgovoru sa susjedima. Nitko nije tužniji od mene zbog događanja na Spinutu i otvorene kotarske sjednice koja je poslužila da se izmanipuliraju građani. Nije sporno da građani postavljaju pitanja što će se događati u kvartu, ali je verbalno zlostavljanje uživo i na društvenim mrežama neprihvatljivo. U jednoj takvoj grupi bilo je gnjusnih komentara. I trebalo bi to opisati i usuditi.

Ja sam iz Spinuta i uvijek sam bila za Spinut, imala sam zeleno svjetlo predsjedniku kotara, i to je bilo u javnom interesu. Nisam se u snu nadala bilo kakvoj vrsti nasilja radi donošenja ovakve odluke.

Za repliku se javio Igor Stanišić (HGS), osudio je takvo ponašanje, ali svi se s tim navikavaju ako se bave ovim poslom, rekao je. Održite radionice na Spinutu, baš kako je pomogla i zamjeniku gradonačelnika. Možete napraviti otvorenu radionicu.

– Za svoja djela nosite odgovornost, vi i svih 14 još koji dižete ručicu za gradonačelnika Puljka. Prvo moralno, a onda ispred zakona. Kao što vam tvrde vaši susjedi sa Spinuta, ova odluka je nezakonita i nemoralna. Puljak je u kampanji obećavao kako će imati savjetodavne referendume o odlukama, a onda naprasno donosi odluku na vijeću. Ako se ne možete nositi s kritikom, podnesite ostavku – savjetovao je Pauk.

SDP-ov Damir Barbir, kao i ostatak ekipe, govor mržnje je osudio. Treba je čuvati kao ženu, dodao je.

– Solidarizirali smo se i emotivno vezali sa problemom građana Spinuta. Naučili smo nešto novo u demokratskom procesu, a to je da građani moraju biti uključeni u demokratske procese. Očekujem napredak i u kreiranju proračuna kroz participativno budžetiranje. Mlada smo demokracija i ovo nam je važna lekcija za budućnost.

11:20 – Martina Mladena Pauka (Domovinskog pokreta) prekinuo je na polovici pitanja Željko Domazet, predsjednik Gradskog vijeća. Ovako je krenuo…

– Više puta smo Vam predlagali pokretanje postupka donošenja izmjena prostornog plana na području gradske luke, konkretno u prostorima bivšeg Dalmacijavina, kako bi na tom području bili predviđeni javni sadržaji te kako bi Pomorski muzej bio premješten s Gripa u gradsku luku. Iako ste izjavili kako vam se nominalno sviđa projekt, nismo vidjeli nikakav pomak. 

S druge strane, svjedoci smo kako ste na ovoj sjednici uvrstili čak dva projekta i izmjene koji idu u korist jednog krupnog investitora – tvrtke Manas d.o.o. Naime, točkom 6. dnevnog reda predvidjeli ste izmjene UPU-a na području Stinica gdje tvrtka Manas u budućnosti planira graditi čak četiri nebodera prosječne visine 20 katova, iako još uvijek nisu niti vlasnici zemljišta.
Nadalje, točkom 13. dnevnog reda želite omogućiti istoj tvrtki Manas d.o.o izgradnju prometnice na Mejašima kako bi njihovo zemljište od čak 4500 metara kvadratnih postalo izgradivo, odnosno kako bi dobili pristupni put dužine 72 metra u vlastitoj izvedbi. Zanimljivo je kako su arhitektonsko rješenje za izmjene UPU-a tvrtki Manas napravili arhitekti koji su nedavno završili u pritvoru u akciji USKOK-a upravo zbog malverzacija s građevinskim dozvolama i nelegalnom nadogradnjom objekata…

Zamjerio mu je Domazet što ranije nije napisao pitanje i dostavio ga da se čelnici mogu pripremiti, ali ovaj mu je odgovorio da se zbog takvog načina vjerojatno straše od njegovih pitanja. 

– Moja pitanja nisu blagoglagoljiva kao što postavljaju vijećnici Centra – rekao je Pauk. 

– Svi moji, i vijećnika, u široj i užoj obitelji se tresu od straha od vaših pitanja – nasmijao je prisutne Domazet.

Nije se libio odgovoriti ni Pauk, preoblikovao je pitanje.

– Slažu li se svi ovdje u prostoriji da je Ivica Puljak najbolji gradonačelnik u svemiru i da ne mora odgovarati na pitanje. Molim apluaz tko se slaže s time. 

Ipak, pljeska nije bilo, čak ni od Pauka. 

10:50 – Iako je to nekako tema koju u prvi plan stavlja Srđan Marinić (Centar), Ivana Relata (HDZ) govorila je o čuvaru prirode iz Javne ustanove za upravljanje Park šumom Marjan koji ne ispunjava uvjete propisane Zakonom o zaštiti prirode što je utvrdio Državni inspektorat, te podigao optužni prijedlog protiv Javne ustanove.

– Je li istina da je tog istog (nezakonito zaposlenog) čuvara prirode JU unatoč podignutom optužnom prijedlogu uputila u nadležno Ministarstvo na polaganje ispita za čuvara prirode?! 
Točno je i da čitavo vrijeme ta osoba ne obavlja posao čuvara prirode, već je upućen na edukaciju iz javne nabave na trošak Javne ustanove? – pitala je HDZ-ovka.

– Tada su se zapošljavala dva čuvara prirode, političari i mediji su problematizirali zaposlenje osobe A. Čuvar prirode da bi počeo raditi treba imati značku, a suludo je koliko trebaju čekati dok se značke dok ne dobiju. Kad bude tema sistematizacije, ponovno će se neki buniti, ali raspitajte se tko je bio odgovaran u javnoj ustanovi provjeriti sve ove stvari oko zaposlenja – odgovorio je Ivošević. 

10:38 – Ivica Budimir (HDZ) problematizirao je, ponovno ukupne troškove koje je gradska tvrtka Čistoća isplatila agenciji Dekra za uslugu najma radnika u 2022 godini. 

– Koliko je isplaćeno agenciji Dekra za uslugu najma radnika u ovoj godini i to od početka 2023. godine do kraja veljače ove godine kako bi mogli sagledati ukupne troškove? U kojoj je fazi provedba natječaja za zapošljavanje 11 novih djelatnika? – pitao je. Savjetovao je gradonačelniku da podnese prijavu protiv odgovorne osobe radi izbjegavanja odredbi zakona o javnoj nabavi.

– Tumačenje da samo provizija agencije u iznosu 45 tisuća kuna potpada pod javnu nabavu i da se ista provodi na bazi jedne kalendarske godine smatram pogrešnim, pa ovim putem vam želim ukazati na nepravilnosti. Ako i dalje smatrate da je sve sukladno zakonu o javnoj nabavi molim da mi se očitujete – rekao je Budimir, ali Puljak će odgovoriti pisano.

10:20 – I parkinzi su bila tema, kroz vijećničko pitanje iz oporbenih klupa.

– Ribarski parking na Trumbićevoj obali u prošlosti je dan Splitskoj obali na upravljanje iz razloga što je kao uvjet za luku nautičkog turizma na Zapadnoj obali bio taj da se moraju imati osigurana parkirna mjesta. Zanimljivo je da je gradonačelnik Puljak produžio ugovor kojim se Splitskoj obali produžuje upravljanje navedenim parkingom u trenutku kada je već znao da će u bližoj budućnosti Zapadna obala ići pod ingerenciju županijske Lučke uprave SDŽ. Zanima me što planirate u budućnosti s navedenim parkingom, hoćete li postupiti sukladno zaključku Gradskog vijeća i parking dodijeliti na upravljanje Split parkingu ili ćete ga ostaviti na upravljanje Splitskoj obali? – pitao je Igor Stanišić (HGS).

 Drago mi je što ste konstatirali da je ugovor potpisan prije nego je Vlada RH donijela odluku. Gradonačelnik niti gradske službe nemaju informaciju kada će poslati taj dokument na Vladu. Navedeni parking, s obzirom da nemaju veze s vezovima i sličnima, nećemo dati Split parkingu nego ćemo preispitati. U postupku smo izrade prometne studije za širenje pješačke zone, on strši i napravit ćemo, dakle, novo rješenje za prostor ispred svetog Frane. Parkinzi pod javnom ustanovom “Športski objekti” trebali bi prijeći na Split parking, što će vama biti iznimno drago. Tražimo sad način da to napravimo. Legendarni parking na Gripama, znate, ide u smjeru da se uvrsti u sportsko-rekreacijsku zonu – nasmijao se Bojan Ivošević

10:00 Lidija Bekavac (HGS) govorila razlog raspisivanja javnog poziva za članove upravnih vijeća i nadzornih odbora

– Više od 600 sugrađana naivno se javilo na isti ovakav natječaj 2021. godine, za koji ste tvrdili da je transparentan, za koji ste tvrdili da je transparentan, da bi se s tog istog natječaja vraćale neotvorene kuverte. Koji su razlozi ponovljenog javnog poziva, odnosno jesu li postojeći članovi postali nepametni ili su prestali slušati – pitala je Bekavac. 


– Trenutno smo zadovoljni sa svim članovima nadzornih odbora i upravnih vijeća. Razlog novog poziva je popuna nadzornih odbora, neki su izašli, a drugi su izrazili želju da izađu. S obzirom da javni poziv još traje, ne bih ga komentirao, ali odaziv je jako dobar – odgovorio je zamjenik gradonačelnika Antonio Kuzmanić.

Davor Matijević iz SDP-a govorio je o Centru za autizam.

– Što je sa radnom skupinom koja je trebala biti oformljena zbog Centra za autizam i koji bi trebao biti njen zadatak s obzirom da vam je dostavljena gotova dokumentacija izmjena i dopuna novog statuta Centra za autizam? Jesu li upućeni dopisi od strane osnivača Grada prema nadležnim ministarstvima od kojih se traži suglasnost za dopunu statuta?

Što je sa adekvatnim rješavanjem primjerenog prostora koji kronično nedostaje? Ovu školsku ustanovu pohađa 96 osoba sa stopostotnim invaliditetom, a nemaju toalet za osobe sa invaliditetom – redao je Matijević.

 – U procesu smo osnivanja rade skupine, kompleksna je to materija. Imamo dva kolosijeka što se tiče prostora – napraviti novi centar i dopuniti ovaj. Pronašli smo jednu lokaciju u Domovinskog rata, provjeravamo kakvi su to imovinsko-pravni odnos – uzvratio je gradonačelnik Puljak, ali je brzopotezno Matijević zatražio pisani odgovor.

9:40 – Zatražili su vijećnici HDZ-a stanku pa stali pred medije tvrdeći kako će, ako se usvoji odluka o izradi Urbanističkog plana uređenja područja sjeverozapadno od križanja ulica Put Stinica i Put Supavla zarobiti veliki prostor i zapravo zakočiti rješenje ulaza u grada Split. 

– Izmišljaju se rješenja koja nisu suvisla ni funkcionalna. Treba napraviti dvije, tri varijante rješenje prometnog ulaza. Ovo je ogroman zahvat, a mi samo paušalno prihvaćamo prijedlog iz 2009. godine. Most je do granica Grada Splita i Split mora imati veze s tim… Tu će nam doći nekoliko tisuća vozila, nitko ne sagledava te probleme – kazao je Ivica Budimir, vijećnik HDZ-a među ostalim.

9:30 – Sjednica splitskog Gradskog vijeća s čak 44 točke Dnevnog reda, a nije isključeno da će se ta brojka promijeniti, započela je pokušajem SDP-ovog Davora Matijevića da među raspravljački popis uvrsti točku o poništenju zaključka o davanju na korištenje čestice na Spinutu za poslove tvrtke Čistoća, zapravo da ideja o press kontejnerima na Spinutu ode u povijest. I uspio je jer su ruke dignuli vijećnici HDZ-a, Mosta, Domovinskog pokreta, HGS-a i SDP-a pa će se o njemu raspravljati. I to odmah nakon vijećničkih pitanja.

– Mišljenje je negativno jer nije ponuđena alternativna lokacija. Grad se mora čistiti u ljetnim mjesecima. Ako uspijemo izmijeniti u luci dvosmjerni promet, press kontejnera na Spinutu neće ni biti – mišljenje je dao prvo Ivica Puljak, ali će se o trenutnom spinutskom gorućem problemu ipak diskutirati.

Lidija Bekavac iz redova Kerumovog HGS-a predložila je povlačenje jedne od točaka na Dnevnom redu, ona o davanju suglasnosti za provedbu projekta modernizacije javne rasvjete trgovačkom društvu “Parkovi i nasadi”. Nije jasno bilo zbog čega je za prvu fazu modernizaciju napisano da će biti potrebno 5 milijuna eura, a nigdje to nije bilo detaljno opisano.

– U proceduri moramo staviti procijenjenu vrijednost tako da smo poslali indikativne upite prema svim dobavljačima. Projekt je iz 2019. godine, trebali smo ga izmijeniti jer je bio namijenjen jednoj tvrtki. Ovo je procijenjena vrijednost što znači da ne mora biti takva. Ovo je samo davanje ovlasti da mogu pokrenuti taj proces. Nismo trebali brojeve stavljati u materijale – priznao je Antonio Kuzmanić, dogradonačelnik grada. 

Prisnažio je i Martin Mladen Pauk (Domovinski pokret), ali nije bilo potrebne većine. Baš kako većine nije imao ni prijedlog HDZ-ovog kluba da se iz točaka izuzme prijedlog odluke o izradi Urbanističkog plana uređenja područja sjeverozapadno od križanja ulica Put Stinica i Put Supavla.  

POSLJEDNJE DODANO: