10:35 – Završena su vijećnička pitanja.
10:20 – Martin Mladen Pauk, iako je došao nakon početka sjednice, dobio je riječ u vijećničkim pitanjima pa Bojana Ivoševića nazvao nedoraslim za funkciju.
– Reći nekome da je nedorastao nije uvreda nego iznošenje stava. Biti dijete je uvreda? – redao je misli Pauk, pokušao ga je zaustaviti predsjednik Vijeća Željko Domazet.
– Vaš nedorasli zamjenik, gradonačelniče, odgovarajući na pitanje Igora Stanišića izrekao je laži. On ne prisiljava prometne redare da ispišu kazne, nego ih pozivaju građani? Očekujem odgovor odmah i sad, postavljam pitanje gradonačelniku jer očito mu njegov zamjenik nije prenio o kakvoj se problematici radi na Splitu 3 – rekao je Pauk govoreći o atomskom skloništu u Vrančićevoj ulici koji se trebao prenamijeniti u garažu.
– U ožujku 2021. godine u Vrančićevoj ulici na Splitu 3 je spremno za aktivaciju, još nije ništa napravljeno po tom pitanju. Do svetog Duje 2022. godine je obećao Ivošević napraviti isto, ali on se sad dišpeti – dodao je Pauk.
10:00 – Jakša Balov iz HDZ-a upozorio je da na križanju Ulice Slobode i Pojišanske trebala horizontalna prometna signalizacija, Lidija Bekavac obratila se u ime osoba za invaliditetom u vezi s pristupačnošću.
– Zašto u OŠ Dobri do dana današnjeg nije ugrađen lift unatoč tome što je bio planiran na Povjerenstvu za pristupačnost grada Splita? Što je s osiguranjem pristupačnosti u Domu mladih, i to je bilo dogovoreno na Povjerenstvu – pitala je Bekavac.
Puljak je obećao odgovoriti pisano.
10:00 – Mostov Josip Markotić govorio je u problemu u Marmontovoj ulici. Tamo se, rekao je, obavljaju radovi kojima se dio zgrade pokušava pretvoriti u noćni klub.
– Konzervatori su zabranili te radove, ali samo privremeno. O kakvoj se potrebnoj dokumentaciji radi? – pitao je Markotić.
– Lift skale su bile unutar trgovine, i takvi zahvati su zahvati za koji je potrebna građevinska dozvola. I tu treba reagirati i građevinska inspekcija. Nije tu samo stvar fasada, kako smo vidjeli u nekim medijima – odgovorio je Ivošević.
9:50 – Na tragu Prljevića govorio je i Igor Stanišić (HGS) govoreći o represiji u komunalnom svijetu, zapravo kaznama koje se intenzivno ostavljaju na automobila u kotarevima u posljednje vrijeme.
– Što nudite kao rješenje građanima? – pitao se Stanišić.
– Nitko ne daje nikakav nalog niti se mi brinemo točkastim prijavama o parkiranju vozila. Uočili smo ozbiljne nepravilnosti u radu komunalnog redarstva, grad je tu izgubio na stotine tisuća kuna – počeo je Bojan Ivošević, zamjenik gradonačelnika i sve svalio na komunalne redare. Nije tajna da se na sastanku s komunalnim redarima govorilo o povećavanju norme koje kao posljedicu neće dovesti do otkaza u tom resoru.
– Tužno je da se nakon što je jedna sugrađanka dobila kaznu na Splitu 3, žalila na to pa onda rekla da je isti problem i na Pujankama – dodao je Ivošević.
– Imate službeni auto, voze vas okolo, trebali bi pokazati više empatije, a znamo i da je jedna naša sugrađanka prijavila susjedu kad je bacala smeće – podvukao je Stanišić misleći pritom na Marijanu Puljak.
9:42 – Naši sugrađani nemaju dovoljno mjesta za parking, a nemaju ni garaža – ponovio je već dobro znano Tomislav Prljević iz HDZ-a pa pitanje postavio gradonačelniku o smjeru kojim će grad ići..
– Hoće li grad s gradskom firmom biti investitor garaža? Kroz prošlu se sjednicu provukla teza da se od toga odustaje – rekao je, među ostalio, Prljević.
Odgovorio je poteštat da će Split parking graditi i financirati garaže, kao po planu, ali i kako će se na proljeće održati posebna sjednica na kojoj će se raspravljati o mobilnosti po gradu.
9:30 – Prvo vijećničko pitanje pripalo je Damiru Barbiru iz redova SDP-a koji je upozorio gradonačelnika Ivicu Puljka kako je njegov vijećnik, inače predsjednik Komisije za imena ulica, trgova i za spomenike, zabranio glasovanje za neke točke Dnevnog reda.
– Nalik je to lošoj demokratskoj praksi prethodnih mandata gradske vlasti kada se bježalo od odgovornosti koju smo dobili od građana i skrivalo od tema koje za posljedicu imaju jeftino politikanstvo umjesto jasnog i nedvosmislenog stava – kazao je.
9:20 – Potpisan je ugovor o koncesiji s Vladom za uređenje Žnjana, izvijestio je Ivica Puljak na početku novog zasjedanja u izvještaju o tekućim projektima, a ugostitelji su tim potpisivanjem prestali s radom. Novi direktor na čelo tvrtke Žnjan d.o.o. stupa na snagu s prvim danom 2023. godine.
Rok izrade projekta je tri godine.
9:00 – Zadnja ovogodišnja sjednica splitskog Gradskog vijeća s 34 je točke Dnevnog reda, a među glavnim je ona o proračunu za 2023. godinu s projekcijama za 2024. i 2025. godinu koji je planiran u iznosu od 1,8 milijardi kuna odnosno, pretočeno u eure, 239 milijuna eura.
Gradski vijećnici raspravljat će i o novoj Odluci o komunalnom redu, ali i o povećanju cijena najma javne površine nakon što je Visoki upravni sud ukinuo postojeći pravilnik kojim su povećane cijene najamnina javne površine u Splitu koji je stupio na snagu 1. travnja 2022. godine. Taj pravilnik, razlog je to “pada”, donio je gradonačelnik umjesto Gradskog vijeća kao i jer je donesen na temelju odluke koja je prestala važiti.
– Ovo je najveći proračun u povijesti Splita, istovremeno je razvojan, kroz koji će se započeti i završiti neki veliki projekti kao i dovesti u završnu fazu, a i socijalan u kojem smo uveli neke nove mjere i zadržali stare. Povećali smo plaće odgojiteljicama, a onda i djelatnicima u Gradskoj upravi. Siguran sam da je to proračun izvanredan za grad Split – kazao je prije sjednice splitski gradonačelnik Ivica Puljak.
Komentirao je i Dnevni red, posebice Odluku o komunalnom redu koja je pred vijećnicima.
– Sve točke su dobre za grad Split. Odluka o komunalnom redu je unaprijeđena na način da imamo puno više instrumenata za poboljšanje reda u gradu, posebno u ljetnim mjesecima, a na preporuku konzervatora čije smo smjernice uvažili. Određeni broj štekata će se svesti na razumnu mjeru. Građani Splita su, po reakcijama koje smo dobili, jako zadovoljni s tom novom Odlukom.
Dodao je i kako konstantno traže balans između živosti grada i života ljudi u staroj Gradskoj jezgri.
– Split je mediteranski grad i mora takav ostati, ali na prvom mjestu su nam građani koji žive u jezgri.