U petak i subotu, 2. i 3. prosinca, u Obrtno tehničkoj školi održala se Konferencija za razmjenu znanja i iskustva. Konferencija je ugostila međunarodne stručnjake te kolege iz struke, odnosno predstavnike Regionalnih centara kompetentnosti iz Koprivnice, Osijeka, Siska i Karlovca.
Predavanja je započeo dipl.ing.el. Marko Lovrić s dvije vrlo aktualne teme – strategijom i razvojem obnovljivih izvora energije te vizijom i realizacijom malih kućnih elektrana. Prof.dr.sc. Bernard Bekavac, voditelj studija Švicarski institut informacijskih znanosti predstavio je inženjerstvo upotrebljivosti i dizajn/istraživanje korisničkog iskustva (Usability/User Experience) kao bitnu odrednicu kvalitete interaktivnih proizvoda (npr. softvera, uređaja, strojeva). Radi se o trenutno jednoj od najaktualnijih i najvažnijih tema povezanih s kvalitetom interaktivnih proizvoda, te ujedno i brzorastućoj gospodarskoj grani i djelatnosti s brojnim povezanim uslugama.
Gospodin Bekavac je otvorio drugi dan konferencije s temom “Turingov-stroj kao teorijska baza univerzalnog računala i viših programskih jezika – Minimalni zahtjev za jedno računalo (bilo koje vrste) da bude univerzalno upotrebljivo i da probleme može rješavati uz pomoć viših programskih jezika.” Doc. dr. sc. Franjo Pehar s odjela informacijskih znanosti Sveučilišta u Zadru svoje je predavanje posvetio GIT-u odnosno korištenju sustava za verzioniranje i upravljanje digitalnim sadržajem u nastavnom procesu.
Oba dana konferencije održali su se okrugli stolovi na kojima su sudjelovali predstavnici Regionalnih centara kompetentnosti iz podsektora diljem Hrvatske i istaknuti stručnjaci za strukovno obrazovanje a dotakli su se izloženih tema kao i vizije razvoja i opstanka RCK-ova nakon 2023. godine. Zaključak konferencije je nužnost uspostavljanja podsektorske suradnje kako bi se doprinijelo razmjeni znanja i iskustva uključivanjem suradnika RCK-ova u programe obrazovanja te kapitalizaciji horizontalnih učinaka podsektora elektrotehnike i računalstva na druge podsektore.
Konferencija za razmjenu znanja i iskustva dio je projekta “Uspostava regionalnog centra kompetentnosti za elektrotehniku i računalstvo Splitsko-dalmatinske županije” koji je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Obrtna tehnička škola Split ujedno je imenovana i Regionalnim centrom kompetentnosti za elektrotehniku i računalstvo Splitsko-dalmatinske županije.
O projektu:
Regionalni centar kompetentnosti izgrađuje se kao mjesto izvrsnosti strukovnog obrazovanja u području elektrotehnike i računalstva za Splitsko-dalmatinsku županiju te poveznica između gospodarstvenih subjekata i obrazovnih ustanova radi uspostave suradnje i prilagodbe strukovnog obrazovanja sa zahtjevima tržišta rada i najnovijih tehnologija te modernih metoda rada.
U sklopu aktivnosti RCK razvijati će se postojeći redovni programi u sektoru elektrotehnike i računalstva kroz suradnju sa ostalim strukovnim srednjim školama, visokim učilištima i poslodavcima i obrtnicima iz navedenog sektora, uz podizanje kompetencija učenika za poduzetništvo i razvijanje vještina za uključivanje u tržište rada, potpomognuti uključivanjem gospodarstvenika u obrazovanje kako bi učenici stekli što aktualnije obrazovanje. U sklopu projekta dobivena je suglasnost Ministarstva obrazovanja i znanosti za izradu Standarda zanimanja, Standarda kvalifikacija i kurikuluma za zanimanje „Tehničar za električne strojeve s primijenjenim računalstvom“ te je prijavljena i izrada Standarda zanimanja, Standarda kvalifikacija i kurikuluma za pomoćno zanimanje u području računalstva („računalni operater“).
Osim toga u RCK se razvija i modernizira obrazovanje odraslih te uspostavlja podrška svim bivšim učenicima Obrtno tehničke škole koji su postali obrtnici u cilju stalnog napredovanja u struci i stjecanja novih znanja i korištenja modernih alata u struci.
Razvojem i usvajanjem novih znanja i tehnologija RCK će, uz podršku partnera, nuditi podršku svim obrtnicima i poslodavcima u sektoru elektrotehnike i računalstva za razvoj njihovih djelatnosti i metoda rada kao i za edukaciju i usavršavanje njihovih djelatnika. Djelokrug aktivnosti RCK je najviše u Splitsko-dalmatinskoj, Šibensko-kninskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, preko svojih partnera, odgojno obrazovnih ustanova s tog područja i gospodarskih subjekata tih županija. U suradnji sa gospodarskim subjektima navedenih županija ali i kroz suradnju sa gospodarskim i obrazovnim subjektima iz europske unije, uključiti će se u promociju novih i ekološki prihvatljivih tehnologija, promociju modernih alata i uređaja kao i metoda rada.
Trajanje projekta je 48 mjeseci, točnije do 29. prosinca 2023. godine.
Ukupna vrijednost prijekta je 49.978.113,43 HRK, a od toga je sufinancirano sredstvima Europske unije 49.978.113,43 HRK.