Šokantna priča o borbi jedne mlade djevojke za vlastito zdravlje uzbunila je društvene mreže.
– Zdravstveni sustav uništio mi je život – kaže ta 35-godišnjakinja, koja upozorava na niz propusta hrvatskih liječnika, loše i neprofesionalno ponašanje, zanemarivanje njezina stanja te uporno ignoriranje njezinih vapaja za osnovnom skrbi. – prenosi Dnevnik Nove TV.
Liste čekanja i nepotrebni lijekovi
Sve je počelo prije tri godine, u svibnju 2022. godine, kada se ta mlada, zdrava i aktivna djevojka probudila s neizdrživom boli u nozi, koja je bila poluparalizirana i utrnuta. Iduća dva mjeseca u KBC-u Zagreb sele je od doktora do doktora, postavljaju razne dijagnoze, od multiple skleroze, tumora na mozgu i problema sa živcima do toga da sve izmišlja i da je za psihijatriju.
Zaključuju da joj treba hitni MR mozga te je naručuju za devet mjeseci, a u međuvremenu joj daju jake lijekove za bolove, koji ne pomažu.
– Vrijeme odmiče, dijagnoze nema, mene neprestani stravični bolovi emocionalno slamaju do rubne točke života – navodi ta djevojka, koja tada već gubi kontrolu nad mokraćom i stolicom.
Strašna dijagnoza
Ne može čekati. Pomoć traži u privatnoj poliklinici. Ondje vrlo brzo odrađuje MR kralješnice i dobiva strašnu dijagnozu: najgori i najteži mogući stupanj ekstruzije diska u lumbalnoj kralješnici, koji je pritisnuo živac toliko da je ostalo samo dva milimetra. “Vrlo malo me dijelilo od toga da ostanem s trajno paraliziranom nogom.”
Pakira torbu i odlazi na Rebro, gdje zahtijeva da je hitno prime. Operirali su je isti dan. Na rehabilitaciji u Krapinskim Toplicama vraćaju se bolovi, doktorica ih ignorira i nastavlja je trpati lijekovima, a novooperirani disk zbog nemara i neadekvatne skrbi opet puca.
– Opet opijati, opet stravični bolovi zbog kojih se ljudi, vjerujem, ubijaju – navodi djevojka, koja ponovno traži pomoć kod privatnika, ponovno s tim nalazima i torbom u ruci odlazi na Rebro, opet je operiraju isti dan.
Novi simptomi, novi bolovi
Nije pomoglo, kaže. Ukočenost i bolovi proširili su se na cijelu zdjelicu, kralješnicu, kukove. Lijevo rame i nadlaktica trajno su joj utrnuti, a javlja se i kronični, stravični umor. Slijede nove liječničke obrade, seljakanje od ordinacije do ordinacije, psihički joj je sve teže.
Sjedenje dulje od sat vremena je nemoguće. U veljači prošle godine odlazi na bolovanje, na kojem je još uvijek.
Novca za privatnika više nema. Devet mjeseci čekala je na pregled kod imunologa zbog sumnje na autoimunu bolest.
– Napokon dođem na red. Dr. Marina Ikić Matijašević na Svetom Duhu me popljuje da izmišljam, da sam mogla lako odglumiti i stanje za dvije operacije kralješnice te da sam za psihijatriju – ističe u nevjerici.
Točka pucanja
– Fizički nisam sposobna sama si navući čarape bez plakanja od ukočenosti i bolova. Kao da mi je netko u centralni dio tijela izlio cement. Dolazim do same točke pucanja, psihički sam na koljenima – navodi djevojka.
Prisiljena je pomoć ponovno potražiti kod privatnika. I dobiva je. Propisuju joj terapiju antireumatika, dok u hrvatskom zdravstvu još od 2022. godine čeka na termin za operaciju kuka. Čeka i na MR koji su tražili, termina nema.
Više od tri tisuće eura već je potrošila na privatne preglede. Novca više nema. Na bolovanju je, dobiva tek 430 eura mjesečno, majka ima mirovinu manju od 300 eura. Predala je dokumentaciju za invalidninu i inkluzivni dodatak, no odbijena je. “Oni smatraju da sam ja zdrava.”
Od te borbe 35-godišnjakinja je, kako napominje, potpuno psihički, fizički, emocionalno i financijski uništena.
– Je li to poanta sustava, da jedna mlada, visoko obrazovana osoba propada doma jer ne funkcionira? Da ju se gurne preko zadnjeg ruba psihičke snage jer, uz to što godinama svakodnevno živim sa stravičnim bolovima, nemam osnovnu skrb koja mi je potrebna? Od čega da živim, što da jedem za dva dana? – pita se i podvlači kako samo želi profunkcionirati i vratiti se u normalan život, adekvatan mladoj osobi od 35 godina.
– Jednostavno sam slomljena i spremna predati se i završiti ovu kalvariju i isključiti se. Život mi je mizerija te ovakav nije vrijedan življenja – stoji u njezinoj objavi.