U savjetovanje su puštene izmjene Prekršajnog zakona koje donose novine za vozače. Cilj je rasteretiti sudove, smanjiti troškove i ubrzati sudske postupke kojih je sve više.
Plaćanje dvije trećine kazne za prekršaj nakon sudskog postupka, moglo bi postati stvar prošlosti. U e-savjetovanje su puštene izmjene i dopune Prekršajnog zakona koje bi ovu pogodnost ukinule. Glavni cilj je smanjivanje broja sudskih predmeta, a time i troškova, kojih je sve više. Većina su prometni prekršaji. – piše Dnevnik Nove TV.
– Smatramo da naše sudove značajno, a ponekad i nepotrebno opterećuju ti neki blaži predmeti, neki manji predmeti, neki manje složeni predmeti – rekao je Ivan Crnčec, državni tajnik iz Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.
Kako bi se to ostvarilo, podigao bi se novčani prag za prekršaje na kojima vrijedi popust ili za koje ćete proći neokrznuto. Time se i povećava broj prekršaja koji ulaze u jednu od ovih skupina.
Za obvezne prekršajne naloge prag se podiže sa 663 na 1000 eura i oni se plaćaju u iznosu dvije trećine kazne. Prag za prekršaje koji se mogu naplatiti na mjestu događaja podiže se s 265 na 380 eura, a na koje vrijedi 50 posto popusta. S upozorenjem ćete moći proći i za prekršaje do 300 eura umjesto dosadašnjih 132, ako policija tako procijeni.
– Ako već dajemo neku pogodnost prije samog sudskog postupka nelogično je da zapravo takva pogodnost postoji nakon što ste vi ušli u postupak i nakon toga bili proglašeni krivim. Znači, opet smatramo da će doći do ubrzanja, odnosno, da će doći do smanjenja broja predmeta pred Prekršajnim sudovima – rekao je Crnčec.
Na sud ćete i dalje moći, no tada riskirate plaćanje punog iznosa kazne.
– Ja sam prije išao na sud, a sad moram vidjeti kako bi mi bilo bolje. Mislim da je ovo bolje kako će biti sad – rekao je Božidar iz Zagreba.
– Ja sam za sud, ja sam za tu pravicu – rekao je Goran iz Zagreba.
– Odmah. Mislim da je to jednostavnije odmah riješiti – rekla je Jasmina iz Zagreba.
Ovim bi se izmjenama uvela e-komunikacija u prekršajnim postupcima, kojom bi svi sudovi u Hrvatskoj pokriveni.
– Sva državna tijela, sva tijela jedinice lokalne i područne samouprave, državno odvjetništvo, pravne osobe kao tužitelji, odvjetnici, sudski tumači, sudski vještaci biti obligatorni obveznici e-komunikacije – kazao je Crnčec.
Novim izmjenama bi, također, bilo obuhvaćeno više prekršaja koji se neće upisati u evidenciju ako ih se plati na mjestu događaja.