MLADIMA OPET NAJVIŠE

Počinje isplata povrata poreza: Država vraća milijune građanima

Povrat poreza na dohodak za prošlu godinu počinje 2. svibnja, a može ga očekivati oko 830 tisuća građana, piše Novi list. Prošle su godine, podsjetimo, 830.122 porezna obveznika dobila povrat poreza, a država im je ukupno vratila gotovo 333 milijuna eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza u iznosu od 35 milijuna eura.

Prosječan povrat vraćenog poreza prošle je godine iznosio oko 400 eura. Na stranicama Porezne uprave instaliran je informativni kalkulator s pomoću kojega se može izračunati okviran iznos povrata poreza.

Poreznu prijavu bili su dužni predati svi porezni obveznici koji su u prošloj godini ostvarili dohodak od samostalne djelatnosti, odnosno od djelatnosti obrta, slobodnih zanimanja, poljoprivrede i šumarstva te dohodak od djelatnosti proizvodnje električne energije i ostalih djelatnosti po osnovi kojih se dohodak utvrđuje i oporezuje kao dohodak od samostalne djelatnosti na temelju poslovnih knjiga. Također, poreznu prijavu dužni su podnijeti i pomorci u međunarodnoj plovidbi.

Većina ne treba podnositi poreznu prijavu

Za fizičke osobe koje su u protekloj godini ostvarile dohodak od nesamostalnog rada i/ili drugi dohodak primjenjuje se poseban postupak utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak, što znači da većina zaposlenih u privatnom i državnom sektoru ne treba podnositi poreznu prijavu.

Naime, Porezna uprava u posebnom postupku, na osnovi evidencija i podataka kojima raspolaže i na osnovi podataka koje je dostavila fizička osoba, poreznom obvezniku utvrđuje godišnji dohodak ostvaren u kalendarskoj godini te razliku poreza na dohodak za uplatu ili za povrat, o čemu izdaje privremeno porezno rješenje koje će se obvezniku dostaviti najkasnije do 30. lipnja.

Ako porezni obveznik smatra da su podaci iz privremenog poreznog rješenja nepotpuni ili netočni, tada može najkasnije do 31. srpnja protiv tog rješenja podnijeti prigovor. Iznimno, porezni obveznici koji privremeno porezno rješenje prime nakon 30. lipnja, prigovor mogu podnijeti u roku od 30 dana od dana primitka privremenog poreznog rješenja.

Najveći povrat dobit će mlađi od 30

Građani koji žele iskoristiti prava propisana Zakonom o porezu na dohodak morali su do kraja veljače Poreznoj upravi dostaviti poseban obrazac za priznavanje prava, a iz Porezne uprave podsjećaju da se prava mogu ostvariti na uzdržavane članove uže obitelji i/ili djecu, stupanj i vrstu utvrđene invalidnosti i/ili prebivalište na području jedinica lokalne samouprave razvrstanih u potpomognuta područja I. skupine prema posebnom propisu i području Grada Vukovara i/ili pravo na uvećanje osobnog odbitka za plaćene doprinose za zdravstveno osiguranje u tuzemstvu ili dana bolovanja

Na isti su način mogli postupiti i porezni obveznici koji žele dio osobnog odbitka za uzdržavane članove uže obitelji i/ili djecu preraspodijeliti te porezni obveznici nasljednici koji podnose godišnju poreznu prijavu u ime umrle osobe, a u kojim slučajevima će se prilikom primjene posebnog postupka uzeti u obzir podaci navedeni u obrascu.

Najveće povrate poreza i ove godine mogu očekivati mlađi od 30 godina, a neki od njih imaju pravo i na povrat cjelokupno uplaćenog poreza u 2024. godini. Mlađima od 25 godina vraća se cijeli plaćeni porez na dohodak koji je lani u prosjeku iznosio oko 900 eura, a dobilo ga je 83.528 mladih kojima je ukupno vraćeno gotovo 76 milijuna eura preplaćenog poreza.

Pravo na povrat imaju i strani radnici

Mladima između 26 i 30 godina vraća se polovina uplaćenog poreza, a povrat je prošle godine ostvarilo njih 128.910 kojima je vraćeno ukupno 100 milijuna eura, uz prosječan povrat od oko 770 eura. I strani radnici u Hrvatskoj imaju pravo na povrat poreza.

U Poreznoj upravi navode da nerezidenti, koji u Republici Hrvatskoj ostvaruju dohotke na koje se primjenjuje poseban postupak na temelju podataka bitnih za oporezivanje upisanih u Obrascu PK te plaćaju predujam poreza na dohodak, mogu ostvariti pravo na poreznu olakšicu.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja, napominju u Poreznoj upravi i dodaju da će se većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2024. godinu u posebnom postupku obaviti do kraja svibnja.

Neplaćeni porezi će se naplaćivati

Porezna uprava neće vratiti preplaćeni porez ako je utvrdila da porezni obveznik ima dospjelih, a neplaćenih poreza koje naplaćuje (poreza na dodanu vrijednost, poreza na promet nekretnina, poreza na nasljedstva i darove, poreza na plovila, poreza na automate za zabavne igre, poreza na kuće za odmor, poreza na potrošnju i drugih poreza, članarina turističkim zajednicama, komorskog doprinosa, doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje, doprinosa za obvezno mirovinsko osiguranje, spomeničke rente i drugog) te onim poreznim obveznicima nad čijim se isplatiteljima dohotka provode postupci za naplatu poreza po osnovi isplaćenih primitaka.

Navedenim obveznicima neće biti niti izdano rješenje, već će im biti dostavljena obavijest u kojoj će biti navedeno da se nad isplatiteljem dohotka provode postupci u cilju naplate potraživanja.

POSLJEDNJE DODANO: