U svojoj objavi na Facebooku, županijski vijećnik Jakov Prkić (Direkt) upozorio je na zabrinjavajuće stanje u gospodarenju otpadom u Splitu, ističući da grad i dalje nema ključnu infrastrukturu poput sortirnice i kompostane. Kritizirao je gradsku vlast zbog izostanka konkretnih pomaka i prozvao gradonačelnika za iznošenje neistina o proizvodnji komposta. Njegovu objavu prenosimo u cijelosti.
– Hoćemo li dočekati trenutak da tijekom ove kampanje razgovaramo o ozbiljnim problemima poput gospodarenja otpadom?
Jesmo li uopće svjesni kakav je problem otpad? Zapravo, jesu li oni koji nas vode napravili bilo kakav pomak naprijed?
Split je stigao do 24,91% odvojeno prikupljenog otpada za 2024. godinu, što je mizernih 1,75% više nego 2023. Ako se sjetimo kako je u svibnju 2023. gradonačelnik Puljak izjavio kako ćemo svaki mjesec rasti za jedan posto i kako ćemo do svibnja ove godine doći do 50% jasno je kako se to nije dogodilo i neće tako skoro.
Zašto?
Zato što nemamo ni sortirnicu ni kompostanu, što je osnovni preduvjet za veći postotak odvojenog prikupljanja. Nismo pokrenuli nikakve radnje kako bi ih izgradili. Jedino što smo napravili je izmjena vrsti spremnika za odvojeno prikupljanje otpada. Prije smo imali nadzemne, a sada imamo polupodzemne kontejnere (ne na svim lokacijama). Još uvijek ne naplaćujemo odvoz prema količini, već prema broju članova kućanstva, što je nepravedno i nije motivirajuće za korisnike.
Iako smo u 2024. odvojeno prikupili oko 17 tisuća tona otpada dobar dio odvojenog je svejedno završio je na Karepovcu. Kako god okrenuli godišnje oko 110 000 tona završi na Karepovcu, od čega na Split otpada nešto više od polovice.
Statistika kaže kako je trećina otpada biootpad. Što bi značilo da godišnje Split „proizvede“ oko 17 000 tona biootpada. Mi smo prošle godine odvojeno prikupili tek petinu, oko 3700 tona.
Sigurno sve zanima koliko smo komposta proizveli? Odgovor je 0 (slovima: NULA) kilograma.
Čistoća je kupila biostabilizator, uređaj koji biootpad isuši, smanji mu volumen i usitni ga. Iako proizvod sliči na kompost, to nije kompost i ne može se i ne smije koristiti kao kompost već može služiti samo za prekrivanje slojeva otpada na deponiju.
„Rotirajuće bure za braon đubar“ kao ga neformalno naziva proizvođač iz Smedereva, predstavljeno je kao spasitelj s kojim ćemo riješiti sve probleme biootpada, što se pogađate nije dogodilo.
Ali dogodilo se da je u emisiji Otvoreno prije petnaestak dana gradonačelnik izjavio kako se u Splitu proizvodi kompost, što je naravno neistina. A povrh toga je rekao kako se i miješani komunalni otpad usitnjava i iz njega se odvaja biootpad od kojeg se proizvodi manje kvalitetan kompost, koji kako reče može poslužiti za saniranje požarišta.
Kojom tehnologijom ili proizvodnim procesom se iz usitnjenog MKO-a odvoji biootpad od npr. plastike nije objasnio.
Nevjerojatna je lakoća izricanja neistina i izmišljanja suludih priča koje nemaju veze sa zdravom pameću.
Ponovit ću. Niti jedan kilogram komposta nije nastao od odvojeno prikupljenog biootpada s područja Splita!! Niti jedan.
Lakše je pričati tuđem nepoštenju i vlastitoj pravednosti nego o ozbiljnim komunalnim problemima.
Hajdemo svi više i češće za temu imati otpad.
P.S. Na činjenicu kako će se Karepovac popuniti prije nego što se otvori CGO Lećevica neću više trošiti riječi.