Hrvatskoj državljanki Arien Stojanović Ivković srbijanske su vlasti, nakon 12 godina života u Beogradu, odlučile uskratiti gostoprimstvo i protjerati je na godinu dana. Ima rok od sedam dana da s obitelji napusti Srbiju. Ova skandalozna odluka Vučićeva režima zaprepastila je sve. Arien Stojanović Ivković završila je u Beogradu Medicinski fakultet, zaposlila se i zasnovala obitelj. Majka je malodobnog djeteta. U razgovoru za Večernji list rekla je da njezin odvjetnik radi na žalbi koju će uložiti.
– Mi smo u šoku. Tek smo danas shvatili što nam se dogodilo. Nismo očekivali ni ovoliku medijsku buku, ali mi je na neki način i drago jer ja nisam jedina kojoj se ovo događa – kaže Arien Stojanović Ivković, koja je i opisala razgovor s policijskim službenicima:
– Najprije su me pozvali na neki razgovor koji je trebao biti rutinska kontrola, ali znala sam da nije to jer me nikada nitko u ovih 12 godina nije zvao. No nisam se nadala ovome. Rekli su da imaju problem s mojim boravkom. Pitala sam kakav? Onda su mi uručili rješenje u kojem piše da predstavljam prijetnju za sigurnost države, i to bez bilo kakvog drugog obrazloženja, što ni oni nisu znali objasniti – govori nam naša sugovornica, koja misli da bi razlog mogla biti podrška koju je dala studentima i kritika je ljudi u jedinici intenzivnog liječenja koji su nedavno pustili Vučića i drugo osoblje da bez ikakve zaštite ulaze u prostor gdje su bili teško ozlijeđeni u požaru u noćnom klubu u Sjevernoj Makedoniji. Podršku su joj dale brojne kolegice i kolege. Odluka vlasti u Beogradu zapravo je pokušaj razdvajanja jedne obitelji. – Ako ja koja živim običnim građanskim životom predstavljam sigurnosnu prijetnju državi, onda ta država ima puno većih problema nego što mislimo – zaključuje Arien Stojanović Ivković.
Hrvatski veleposlanik u Beogradu Hido Biščević istaknuo je zabrinutost zbog učestalosti protjerivanja državljana RH zbog navodne sigurnosne ugroze.
– U zadnja tri dana imali smo četiri takva slučaja, uključujući ovaj najnoviji. Kao veleposlanik u Beogradu ne vidim da su se slične odluke donosile za državljane drugih država – ističe hrvatski veleposlanik, dodajući kako će uložiti prosvjednu notu. Među protjeranim hrvatskim državljanima iz Beograda, kako je za Večernji list potvrdio hrvatski veleposlanik je i šef predstavništva HGK-a.
Koliko košta slobodno mišljenje u Srbiji? Pita se u izjavi za Večernji list Jasna Vojnić, predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća u Srbiji i saborska zastupnica HDZ-a.
– Slučaj liječnice Arien Stojanović Ivković, hrvatske državljanke koja je nakon 12 godina života u Srbiji – školovanja, rada, zasnivanja obitelji – protjerana bez jasnog obrazloženja i uz obrazac koji više podsjeća na represiju nego na pravnu državu, duboko zabrinjava. Ona je iz Srbije protjerana samo zato što je mislila drukčije. Zato što je podržala studente koji traže više slobode i odgovornosti. Zato što se kao liječnica usudila javno progovoriti o zloupotrebama moći u zdravstvu. I zato što je, kao građanka, odlučila ne šutjeti. Što Srbija dobiva takvom politikom izopćavanja svakoga tko misli drukčije? Kome ostaje ova zemlja ako iz nje moraju odlaziti oni koji govore, misle ili osjećaju drukčije? Ovo je slučaj za koji znamo. Pravo je pitanje koliko je još sličnih odluka doneseno tiho, daleko od očiju javnosti? O tome govorimo već mjesecima, i mi sa saborske govornice, i studenti koji su otišli u Strasbourg. Situacija u Srbiji ide u zabrinjavajućem smjeru, prostor slobode se sužava, a demokratski standardi ozbiljno se narušavaju dok se u javnosti ponovno pojavljuje retorika devedesetih, od koje se do kraja i nismo oporavili – ističe Jasna Vojnić.
Protjerivanje državljana Europske unije iz Srbije osudio je Europski parlament. A za to vrijeme postavlja se putanje zašto Europska unija zatvara oči pred onim što se događa u Srbiji – i to ne samo zadnjih nekoliko mjeseci već gotovo 13 godina, koliko je Aleksandar Vučić na vlasti.