Inflacija u Europskoj uniji i eurozoni nastavila je rasti i u siječnju, a Hrvatska se ponovno našla među zemljama s najizraženijim poskupljenjima, uz Rumunjsku, pokazuju podaci Eurostata.
Godišnja stopa inflacije u EU, mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP), iznosila je u siječnju 2,8 posto, dok je u prosincu bila 2,7 posto. U eurozoni su potrošačke cijene porasle za 2,5 posto u odnosu na početak 2024. godine, potvrđujući preliminarnu procjenu Eurostata.
Usporedbe radi, u siječnju 2024. godine inflacija je u EU iznosila 3,1 posto, dok je u eurozoni bila na razini od 2,8 posto.
Najveći rast cijena u eurozoni zabilježen je kod usluga, koje su poskupjele za 3,9 posto, nešto manje nego u prosincu. Svježa hrana porasla je za 1,4 posto, dok su cijene energije povećane za 1,9 posto u odnosu na početak prošle godine.
Temeljna inflacija, koja isključuje promjenjive stavke poput energije i hrane, ostala je stabilna na 2,7 posto, kao i prethodna četiri mjeseca.
Na mjesečnoj razini potrošačke cijene u EU ostale su nepromijenjene, dok su u eurozoni smanjene za 0,3 posto.
Najvišu godišnju stopu inflacije u EU u siječnju imala je Mađarska, s rastom cijena od 5,7 posto. Rumunjska, koja je tijekom cijele prošle godine predvodila po rastu inflacije, u siječnju se spustila na drugo mjesto s 5,3 posto.
Hrvatska se našla u njihovom društvu, s godišnjom stopom inflacije od 5,0 posto, dok je u prosincu ona iznosila 4,5 posto. U siječnju 2024. inflacija u Hrvatskoj bila je na razini od 4,8 posto.
Na mjesečnoj razini, inflacija u Hrvatskoj porasla je za 0,2 posto u odnosu na prosinac.
Snažan rast cijena, veći od četiri posto, zabilježen je i u Belgiji, Poljskoj i Slovačkoj.
Najnižu stopu inflacije u EU u siječnju je imala Danska s 1,4 posto, a slijede Irska, Italija i Finska s rastom cijena od 1,7 posto na godišnjoj razini.