SLABIJA MAGNITUDA

Potres kod Zadra oslobodio je 11 puta manje energije od zagrebačkog

U snažnom potresu koji je prekjučer pogodio zadarsko područje zabilježena je samo manja materijalna šteta. O uzrocima i posljedicama U mreži Prvog govorili su seizmolog Krešimir Kuk, načelnik Sektora za pripravnost i koordinaciju u Ravnateljstvu civilne zaštite Tomislav Marević, te načelnik Općine Starigrad Paklenica Marin Čavić.

Čavić kaže kako je potres uznemirio građane, što je normalna reakcija, te da se jučer povremeno osjećalo podrhtavanje tla, no situacija se smirila. Seizmolog Kuk naglasio je kako je, nakon glavnog potresa, zabilježen velik broj potresa, do jučer popodne njih 290, ali svi su bili slabijih magnituda.

-To je potpuno normalna pojava tijeka odvijanja seizmičnosti, nakon svakog jačeg potresa slijede slabiji, kazao je Kuk.

-Vidi se da intenzitet seizmičke aktivnosti pada. Na svu sreću, ovaj potres nije izazvao neke velike štete, a nismo ih ni očekivali, s obzirom na jačinu, dodao je.

Marević kaže kako je simbolično što se potres dogodio 11. veljače kada se u Hrvatskoj obilježavao dan broja 112, te su se ljudi podsjetili koliko je taj broj zapravo bitan.

-Uvijek je briga svakog operativca što ako nekome stvarno treba pomoć, a mi primamo kontinuirano pozive koji zagušuju veze. Stoga sustav funkcionira fleksibilno u takvim situacijama, kada jedan centar bude preopterećen pozivima kao što je u ovom slučaju bio Zadar, tada se pozivi automatski prelijevaju u druge centre, što u Split, što u Šibenik. Bilo je oko 120 poziva koji su zvali i bili uznemireni zbog potresa, ali, srećom, nikome nije trebala pomoć, kazao je.

Kaže kako je kod građana bitna priprema na eventualan potres koji se može dogoditi.

-Ona će nam pomoći da ne zovemo centar, ako smo pripremljeni za eventualnu evakuaciju jer sumnjamo u stabilnost zgrade ili kuće, kazao je Marević.

Čavić kaže kako su primili nekoliko poziva o pukotinama na kućama, također i u jednoj crkvi, no značajnijih šteta za sada nije prijavljeno.

-Ni evakuacija ljudi, srećom, nije bila potrebna, potvrdio je.

Kuk je usporedio potres s petrinjskim i zagrebačkim.

-Konkretno, ovaj potres je oslobodio 11 puta manje energije od zagrebačkog. Razlika od 2 prema Richteru iznosi točno tisuću puta više. Petrinjski je, recimo, bio puno jači od zagrebačkog i od najnovijeg u Dalmaciji, pojašnjava.

-Što je potres jači, duže i traje, dodao je Kuk.

-Oni najjači potresi u svijetu, magnituda 8 i više, traju i po nekoliko minuta, kazao je i dodao kako su navedeni potresi u Hrvatskoj zabilježeni po nekoliko sekundi.

Vrlo često dolazi do panike, zato je važno imati plan, kazao je Marević. Zbog toga se redovito provode vježbe, posebice u školama. Čavić kaže kako se 2020. godine na zadarskom području dogodio sličan potres.

-Ispada da s time moramo živjeti i moramo poduzeti sve da u tom slučaju znamo pravovremeno reagirati, kazao je. Što se tiče zvonika, kaže kako je on već bio pomaknut, pa je sada, iz sigurnosnih razloga, uklonjen.

Kuk je kazao kako smo prije zagrebačkog potresa koji se dogodio u ožujku 2020. godine imali 17 postaja na području cijele RH, no nakon njega, dogodio se vrlo brzo petrinjski, i tada su, intervencijom vlade, postavili još 20 seizmografa i akcelerografa na širem području Banovine i oko Zagreba.

-Neke od njih smo, s vremenom, preselili na jug, kad se aktiviralo područje oko Pelješca i Stona, kazao je.

Kazao je kako je još devedesetak instrumenata kupljeno i oni će ubrzo biti raspoređeni na cijelom području Republike Hrvatske. 

POSLJEDNJE DODANO: