HRVATSKA RADNA SNAGA

S kakvim se izazovima susreću poslodavci i strani radnici?

Hrvatska je suočena s ozbiljnim nedostatkom domaće radne snage, pa trenutno na tržištu rada ima 113 tisuća stranih radnika. Od tog broja, čak 56 tisuća radnika dolazi iz zemalja poput Nepala i Indije, dok su ostali iz susjednih zemalja. Najveći broj radnih dozvola izdan je za rad u graditeljstvu, koje je postalo jedno od glavnih područja zapošljavanja stranaca, prenosi HRT.

Iako je u 2025. godini izdano 75 tisuća radnih dozvola, procjenjuje se da je 15 tisuća radnika manje na gradilištima nego što bi to trebalo biti. Član Uprave tvrtke Spegra, Ante Borovina, ističe kako radnici koji dolaze iz drugih zemalja nemaju dovoljno iskustva u specifičnim procesima, kao što su rad s karbonskim vlaknima i injektiranje, zbog čega je potrebno uložiti dodatno vrijeme u njihovu edukaciju.

Većina radnika ne zna osnove hrvatskog jezika

Većina stranih radnika ne zna osnove hrvatskog jezika, što predstavlja izazov u svakodnevnom poslovanju. Za radnike koji ostaju dulje vrijeme, Zavod za zapošljavanje nudi vaučere za tečajeve hrvatskog jezika u trajanju od 70 sati, a trenutačno postoje četiri programa usmjerena na radnike iz sektora turizma, ugostiteljstva, prerađivačke industrije i graditeljstva.

Trenutačno imamo u ponudi četiri programa. Dakle, program za radnike zaposlene u sektoru turizma, ugostiteljstva, prerađivačke, prehrambene i građevinarstva – pojasnila je Ivana Drobac Kern, voditeljica Odjela za profesionalno usmjeravanje i obrazovanje.

I tako dvaput tjedno, na inicijativu Centra za kulturu u Jastrebarskom, a u dogovoru s poslodavcima.

Prvo su nam se obratili sa željom da obradimo ono što je vezano uz njihov posao, jer uslijed nepoznvanja jezika dolazi do otežanog radnog procesa i do nesporazuma – rekao je Fran Grancarić, v.d. ravnatelja Centra za kulturu Jastrebarsko.

Strani radnici postali su ključna karika na tržištu rada, no hoće li ih društvo prihvatiti ovisi o njihovom poznavanju hrvatskog jezika. Tomislav Radoš, potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj, napominje kako trendovi zapošljavanja stranih radnika ostaju isti kao i prije dvije godine, a sektorima poput turizma, građevinarstva i trgovine potrebna je radna snaga. Radoš također ističe kako će hrvatsko gospodarstvo rasti više od 3% u sljedeće dvije godine, a strani radnici bit će neophodni kako bi se pokrile potrebe tržišta.

Prema istraživanjima, 70 tisuća stranih radnika koji su 2020. godine dobili dozvolu za rad, tražilo je dozvolu za produljenje, a 80% tih radnika izrazilo je veliko zadovoljstvo radom u Hrvatskoj. Turizam i prerađivačka industrija najzainteresiraniji su za edukaciju radnika i njihovu integraciju, a stručnjaci savjetuju jasno definiranje strategije i ciljane imigracijske politike.

POSLJEDNJE DODANO: