RUKOMETNA PRIČA VELIKOG FINALA

Protiv Danske smo osvojili prvu od 14 medalja, oni protiv nas prvo od sedam zlata

Duga je i bogata povijest rivalstva Hrvatske i Danske u rukometu. Seže sve do 1994. godine i našeg prvog nastupa na velikom natjecanju, na Europskom prvenstvu u Portugalu kad je Hrvatska u utakmici za brončanu medalju pobijedila Dansku sa 24:23. Prvo, pa muško! Četrnaest godina kasnije, na Europskom prvenstvu u Norveškoj, Danska je osvojila prvo od sedam zlata i to baš protiv Hrvatske sa 24:20 u finalu.

Na velikim natjecanjima – Europskim i Svjetskim prvenstvima, te Olimpijskim igrama – ovo finale u Oslu bit će 22. međusobnih dvoboj. Danska je dobila jedanaest utakmica, Hrvatska devet, a jedan je susret završio podjelom bodova. Ovo će, inače, biti tek drugo finale. Prvo je, kao što smo naveli, dobila Danska 2008. godine i od tada je ta reprezentacija uzela još šest zlata. Dvaput su bili najbolji na Olimpijskim igrama (2016, 2024), još jednom na Europskom prvenstvu (2012), te triput zaredom na Svjetskim prvenstvima (2019, 2021, 2023). Niti jedna reprezentacija u povijesti nije triput u nizu osvajala Svjetsko prvenstvo, Danska to večeras može napraviti četvrti put!

Danska je bila bolja od Hrvatske u dva polufinala (Svjetsko prvenstvo 2013, Europsko prvenstvo 2014), dok je Hrvatska bila bolja u četvrtfinalu Olimpijskih igara 2008. godine u Pekingu.

Interesantno je i da su se triput sreli u utakmici za broncu. Osim navedene naše pobjede u Portugalu 1994. godine, Danci su preko Hrvatske stizali do bronce na Europskim prvenstvima 2004. i 2006. godine.

Danska je, naravno, ogroman favorit u Oslu, makar postoji nepisano pravilo da u finalu nema favorita. No, teško je osporiti nevjerojatnu snagu i dominaciju momčadi koja se do ovoga finala doslovno prošetala. Kao da je igrala protiv kadetskih selekcija. Osam utakmica – osam pobjeda, samo se Češka u nevažnom susretu provukla ispod minus deset.

Evo kako taj put Danske izgleda: Alžir 47:22, Tunis 32:21, Italija 39:20 (prvi krug), Njemačka 40:30, Švicarska 39:28, Češka 28:22 (drugi krug), Brazil 33:21 (četvrtfinale), Portugal 40:27 (polufinale). Gol-razlika Danske je impozantna – plus 107! Nitko nikada kao Danska. Otprilike tako je izgledao NBA Dream Team kad je debitirao na Olimpijskim igrama, u Barceloni 1992. godine.

Hrvatska, dakle, nema što izgubiti (osim finala!), srebro je već u džepu i to je petnaesta velika medalja naše reprezentacije od 1994. godine, te prva od 2020. godine na Europskom prvenstvu kad nas je u finalu pobijedila Španjolska. Hrvatska, kakva god bila neuvjerljiva u posljednje četiri godine, bez pravog rezultata i igre, znala je parirati Danskoj i to baš na Svjetskom prvenstvu prije dvije godine.

U skupini je završilo 32:32, a dobar dio aktera te utakmice bit će na parketu i u Oslu. Tada je Marin Šipić postigao devet golova, Filip Glavaš osam, Luka Cindrić pet, Ivan Martinović četiri, Igor Karačić tri… Kod Danaca je najbolji bio Simon Pytlick sa devet, Mikkel Hansen osam (on se oprostio od rukometa), Mathias Gidsel četiri… Izbornik Hrvatske je tada bio Hrvoje Horvat, Dansku je i tada vodio Nikolaj Jakobsen. Dakle, imamo se pravo nadati kad smo već napravili pravo malo čudo u Zagrebu došavši do finala preko Francuske. Ako je pala jedna velesila, tko kaže da ne može i druga?

POSLJEDNJE DODANO: