Smrznutih cijena na splitskom pazaru nema, ovdje sve određuje ponuda i potražnja, a nešto ima i u umijeću cjenkanja.
-Jedna gospođa za celer traži dva, druga tri, treća traži četiri eura, kaže Koviljka Staničić iz Splita.
-Jesti moramo. To je činjenica, ja bih najradije kupovala od lokalnih proizvođača što više mogu, rekla je Željka iz Splita.
Čak 50 proizvoda s ograničenim cijenama u trgovinama, smatraju kupci, neće pretjerano pomoći, prenosi Danas.hr.
-Cijene su toliko visoke, da ih smanje onda bi to moglo nešto biti, ali s ovakvim plaćama i mirovinama sve je to naopako, kaže Andro Radić iz Splita.
-Sirotinji ne pomogne. Kad uđete u dućan jednu stvar nađete jeftinije, drugu skuplje”, kaže prodavačica na tržnici Marija.
“Kap u moru, sve sam rekao. Pazite trgovci su takvi maheri izigrat će svaki zakon koji se donese, a to su pokazali. Onih 50 artikala, tko će ih naći, kaže Branko Lulić iz Split.
Oni koji se bave poljoprivredom kažu cijene rastu jer se u Hrvatskoj ne proizvodi dovoljno, pa ovisimo o uvozu.
-Znači ja kao proizvođač triba bi biti blesav da proizvodim i idem u minus. A dat ću u centar pa će oni meni isplati, a ako se ne proda otpisat će mi robu, znači sve na moju štetu. Zašto itko ne radi poljoprivredu jer je sve krivo postavljeno, nema otkupa, rekao je prodavač na tržnici Kažimir Tolić.
Uvijek je netko nezadovoljan, ako ne s proizvodnjom, onda s proizvodima koji će biti na listi s ograničenim cijenama.
–Zašto nije dao malo bolju ribu, nego oslić tko zna odakle je došao taj oslić, to nije ništa naše. Opet će ti dati najlošiju klasu najprije će dignut cijene, a onda će ih zamrznuti, kaže Nada Vorkapić iz Splita.
Neki se čude zašto uopće kruhu raste cijena.
-Po meni ne bi smjele cijene ići u nebo onih proizvoda kojima je smanjen PDV. Znači PDV na kruh je pet posto, a kruhu raste cijena, kaže prodavačica na tržnici Ana Marija Perajica.
U šušuru splitskog pazara malo tko je uvjeren da će izaći iz trgovine zadovoljan i uz smrznute cijene proizvoda.