U prosincu 2024. godine, Hrvatska je ostvarila rekordnu potrošnju od 4 milijarde i 100 milijuna eura, dok je zabilježen i 16-postotni porast potrošačkih kredita u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, unatoč porastu potrošnje, broj blokiranih potrošača u zemlji bilježi povijesni pad, prenosi HRT.
Prema podacima s kraja 2024. godine, u Hrvatskoj je prvi put u posljednjih 15 godina broj blokiranih potrošača pao ispod 200.000. Naime, prema izvješću Fine, na dan 31. prosinca 2024. godine broj blokiranih građana iznosio je 199.165. Za usporedbu, 2017. godine broj blokiranih bio je daljnjih 320.000, što ukazuje na značajan pad blokada u posljednjih nekoliko godina.
Vinka Ilak, članica Uprave Fine, izjavila je kako očekuje da će se ovaj trend smanjenja broja blokiranih nastaviti u sljedećim godinama:
– Očekujem da će se trend pada nastaviti na godišnjoj razini oko 5%, osim ako se dogode neočekivani događaji kao što su gospodarski pomaci. U siječnju nije veći broj ovrha
Da bi se uopće došlo u Finu i da bi se provela ovrha, Ilak napominje da je potrebno imati pravomoćnu presudu ili pravomoćno rješenje ovrhe, zadužnicu.
– Faktori za pad su manji broj ovrha. Iznos duga je nešto porastao. Mi kontinuirano bilježimo pad broja ovršenika. Sve je manje ljudi, pogotovo u dugotrajnoj blokadi, ali je nešto veći ukupan iznos ovrhe
Priča i kako su najveći dugovi građana prema financijskim institucijama- najčešće su to potrošački manji krediti ili dugovi po minusima. Riječ nije o velikim iznosima, već se radi o više manjih dugova.
– Statistički broj dugova najviše otpada prema središnjoj državi, gdje su unutra uključene kazne kao što je prekršajna, sudske pristojbe, kazne iz kaznenih postupaka. Najčešće su dražbine teleoperatera prema dužnicima, ali njih je manje od dva posto
Objasnila je i kako je moguće da dužnike često iznenadi poruka da su ovršeni koja ima dođe putem SMS-a:
– Rijetko dužnika iznenadi ovrha kada se radi o rješenju ovrhe na temelju vjerodostojne isprave, jer mu se nekoliko puta putem suda dostavljaju odluke, gdje on ima rokove i može se žaliti i ići na sud u parnicu. To se najčešće događa kada vjerovnik ima zadužnicu gdje vjerovnik njega ne mora dodatno obavještavati prije nego pokrene ovrhu
Savjetuje da kada građanin primijeti ovrhu, da dođe u Finu da provjeri stanje duga, gdje može dobiti i preslike. No podaci se mogu pronaći i na portalu e-Građani u stvarnom vremenu, gdje imate sučelje e-Blokada.
Ako je račun u minusu, automatski se blokira, dug se ne može naplatiti iz minusa.
– Razlog tomu je što minus nisu novci koji vi imate, to je potencijalni otvoreni kredit. To nisu vaši novci, a u ovrsi se mogu naplatiti, odnosu prenijeti vjerovniku novci samo oni koje vi već imate, a ne oni koje bi banka, Fina, išla za vas posuditi od banke. Ako imate minus, a nemate pozitivan saldo, ako dođe ovrha smatrat će se da nemate novca na računu i tada ide blokada – zaključuje Ilak.
Iako pad broja blokiranih potrošača daje nadu u stabilizaciju financijskog stanja, Ilak naglašava važnost odgovornog upravljanja osobnim financijama, osobito u svjetlu novonastalih ekonomskih uvjeta.