INOVATIVNI TRENDOVI

Cijena kvadrata u centru Splita dosegla nevjerojatnih 8200 eura

Cijene nekretnina u Hrvatskoj i dalje neprestano rastu, a najizraženiji porast bilježi se u obalnim područjima, gdje cijene kvadrata stambenih objekata već dulje vrijeme nastavljaju rasti. Prema najnovijim podacima, cijene kvadrata na Jadranu u posljednjih godinu dana porasle su za 16 posto. S obzirom na rastuće troškove, Hrvatska se našla među vodećim zemljama u Europi kad je riječ o rastu cijena nekretnina, prenosi Dnevnik.hr.

Najveći skok cijena zabilježen je u Splitu, gdje se cijena kvadrata u centru grada popela do nevjerojatnih 8200 eura. Ovaj grad, koji u velikoj mjeri ovisi o turizmu, svjedoči nevjerojatnom porastu cijena, a to se osjeća i na periferiji grada. Naime, i sutereni u manjim kvartovima na rubovima Splita prodaju se po cijeni od 4200 eura po kvadratu, što dodatno ukazuje na problem visoke potražnje i nedostatka ponude.

Glavni razlog zašto se još ne ženim je upravo ovo. I ovaj novi porez neće ništa pomoći, cijene će samo skočiti, a stranci će nastaviti kupovati našu imovinu – komentirao je Ivan iz Splita.

Situacija nije mnogo bolja ni u Zagrebu, gdje su cijene stambenih objekata porasle za 7,7 posto u godinu dana. S obzirom na ograničenu ponudu novogradnje, mnogi kupci okrenuli su se starogradnji, čiji je rast cijena tri puta veći nego kod novogradnje.

Iako su mnogi očekivali pad cijena nakon najavljenih vladinih reformi u sektoru stambene politike, tržište nekretnina u Hrvatskoj nije pokazalo nikakve naznake popuštanja. Štoviše, cijene su nastavile rasti. U Zagrebu su, primjerice, cijene stambenih objekata porasle za 7,7 posto u posljednjih godinu dana. Iako su cijene novogradnje rastle, cijene starogradnje rasle su tri puta brže, što pokazuje kako potražnja za novim stanovima nije dovoljna da zadovolji sve kupce, te se stoga poseže za starim stanovima, što dodatno podiže cijene.

S obzirom na stalni rast cijena nekretnina, mnogi potencijalni kupci koji su čekali da će vladine mjere smanjiti cijene, sada shvaćaju da su pogriješili.

Uvijek kažemo da je najbolje vrijeme za kupnju nekretnina – odmah – komentira Matej Samardžić, agent za prodaju nekretnina, naglašavajući da se čekanje na pad cijena pokazalo kao pogrešna strategija.

Nadalje, Eurostat izvještava da su cijene nekretnina u Hrvatskoj porasle za 12,3 posto u prošloj godini, što Hrvatsku svrstava među zemlje s najvećim porastom cijena, dok je prosjek cijena u eurozoni 2,6 posto. S obzirom na to, Hrvatska je među top četiri zemlje s najbržim rastom, a najveći rast zabilježen je u Mađarskoj (13,4%), Poljskoj (14,4%) i Bugarskoj (16,5%). S druge strane, cijene nekretnina u nekim zemljama poput Njemačke, Finske i Francuske doživljavaju manji pad, što ukazuje na kontrast s onim što se događa u Hrvatskoj.

Iako mnogi nagađaju kada će tržište nekretnina u Hrvatskoj “ispuhati” i doći do stagnacije ili smanjenja cijena, trenutni trendovi ne ostavljaju mnogo prostora za optimizam. S obzirom na to da potražnja nastavlja rasti, a ponuda je i dalje ograničena, teško je predvidjeti kada će cijene nekretnina napokon doseći svoj vrhunac.

POSLJEDNJE DODANO: