OPET U SREDIŠTU PAŽNJE

Nakon povratka na posao, Maja Đerek dobila opomenu pred otkaz

Niti dva mjeseca nakon što je pravomoćnom sudskom presudom vraćena na posao u Državnim nekretninama, Maja Đerek dobila je opomenu pred otkaz. Mjera je za Telegram službeno potvrđena iz tvrtke, a imali su i uvid u obrazloženje u kojem se taksativno navode razlozi zbog kojih je opomena izrečena. Među njima su, primjerice, uznemiravanje uprave, prijetnje prijavama ministru, prevelik broj poslanih mailova i ‘pretjerano naglašavanje teksta podcrtavanjem’.

Podsjetimo se, Đerek je otkaz u Državnim nekretninama dobila u rujnu 2020. godine nakon razotkrivanja brojnih nepravilnosti. Četiri godine kasnije, u rujnu prošle godine, Županijski sud u Šibeniku donio je pravomoćnu presudu na temelju koje je trebala biti vraćena na posao. Počela je raditi tek 5. studenoga, u međuvremenu je postala sindikalna povjerenica, a već 23. prosinca upućeno joj je upozorenje pred otkaz. Iz Državnih nekretnina su nam potvrdili izdano upozorenje.

Spomenutoj radnici je izrečena opomena pred otkaz zbog povrede radnih obveza definiranih ugovorom o radu i internim aktima Društva s ciljem očuvanja profesionalnog radnog okruženja, u kojem se poštuju prava i obveze svih uključenih strana. Nadalje, radnica je, unatoč višekratnim upozorenjima da to ne čini, prekoračila granice ovlaštenja i izlazila izvan granica profesionalne komunikacije te se neprimjereno ponašala i komunicirala prema radnicima. Radnopravni odnos podrazumijeva prava i obveze ugovornih strana te s obzirom na opomenu vjerujemo i nadamo se da će se radnica nadalje pridržavati internih akata i ugovora o radu te standarda poslovne komunikacije – poručili su iz ove tvrtke.

Pretjerano naglašavanje teksta podcrtavanjem

Telegram je imao uvid u dokument Državnih nekretnina u kojem su nabrojeni i obrazloženi razlozi zbog kojeg su se odlučili na ovu mjeru. Tu se, između ostalog, navodi kako je Đerek, istupajući u medijima bez suglasnosti poslodavca iznosila neistinite i senzacionalističke informacije o tvrtki i direktorici Mireli Habijanec. Zatim da je Đerek postavljala zahtjeve upravi društva tražeći da joj se do kraja radnog vremena omogući pristup aplikacijama i bazama potrebnim za rad. Direktorica Habijanec ju je upozorila da se suzdrži od postavljanja rokova, navodeći da je tek došla te da se treba upoznati s poslovnim procesima. Ovdje treba napomenuti da je Đerek prije toga u istoj tvrtki godinama radila na rukovodećoj funkciji.

Nadalje, Državnim nekretninama je smetalo što je zadavala rokove upravi, tražeći da je istog dana prime na kratki sastanak ili će u suprotnom koristiti druge zakonske mogućnosti ako se nastavi ignoriranje i relativiziranje nagomilanih problema. Državne nekretnine argumentiraju kako je Đerek ovakvim ponašanjem onemogućila redovan rad direktorice. Zatim, Đerek je prijavila ponašanje direktorice pučkoj pravobraniteljici zbog onemogućavanja rada i diskriminacije. Direktorica negira takve optužbe, naziva ih frazama i pretjerivanjem te traži da poštuje hijerarhiju i autoritet. Đerek zahtijeva da se poštuje pravomoćna presuda i traži da se prestane sa šikaniranjem i omalovažavanjem, dok direktorica Habijanec tvrdi da vrši pritisak na nju prijetnjama prijavama pučkoj pravobraniteljici i ministru koje su prerasle u lakrdiju. Upozorava Đerek da se obraća neposredno nadređenoj, a ne njoj jer je uznemirava. Đerek je u međuvremenu o svojim saznanjima o nepravilnostima u nekoliko navrata slala dopise resornom ministru Branku Bačiću te se obraćala direktorici Habijanec u svojstvu sindikalne povjerenice, izvještavajući je o prijavama Bačiću.

Usputno, ne i manje važno, sva pisana korespondencija radnice sadrži oštre tonove, upozorenja i pretjerano naglašavanje teksta podcrtavanjem, za čime nema potrebe – poručuje direktorica Habijanec. U opomeni se zaključuje da je Đerek uvrijedila i uznemirila radnike i direktoricu opsegom upućene komunikacije i prijetnjama prijavljivanjem, prekoračila granice ovlasti te narušila ugled tvrtke.

Otkaz bez suglasnosti sindikata je nezakonit

S obzirom na to da je Maja Đerek sindikalna povjerenica, zanimalo nas je je li uopće moguće dati zakoniti otkaz osobi na toj funkciji bez prethodne suglasnosti sindikata. Odvjetnica Jasmina Češo-Žanić ponudila je odgovor.

Zakonom o radu propisana je zaštita sindikalnog povjerenika kada je u pitanju otkazivanje ugovora o radu na način da za vrijeme dok obavlja tu funkciju i šest mjeseci nakon, poslodavac mu može otkazati ugovor o radu samo uz suglasnost sindikata. Ako sindikat uskrati suglasnost, poslodavac može sudskim putem zatražiti nadomjestak suglasnosti u kojem slučaju odluka suda nadomješćuje uskraćenu suglasnost. Dakle, poslodavac može sindikalnom povjereniku otkazati ugovor o radu samo uz suglasnost sindikata, odnosno uz sudsku odluku kojom se ta suglasnost nadomješćuje – kaže pravnica. Ukratko, preduvjet za otkaz je suglasnost sindikata koja se utvrđuje u sudskom postupku. Odnosno, otkaz bez takve suglasnosti bio bi nezakonit. Postavlja se pitanje i hoće li direktorica, ako Đerek dobije novi otkaz i on se pokaže kao nezakonit, svojom imovinom nadoknaditi financijski gubitak.

Ako se pravomoćnom sudskom odlukom utvrdi da je odluka o otkazu ugovora o radu nezakonita, radnik ima pravo od poslodavca potraživati naknadu plaće. Poslodavac je tvrtka, ustanova i slično, a ne direktor, te će naknadu ostvarivati od poslodavca, a ne od direktora kao odgovorne osobe – odgovorila je odvjetnica. Odnosno, šteta bi bila na račun Državnih nekretnina. Prema tvrdnjama Maje Đerek u medijima, troškovi ranijeg nezakonitog otkaza i posljedično neisplaćenih zaostalih plaća popeli su se na oko 130 tisuća eura. Taj trošak još uvijek nije isplaćen.

Ministar će tražiti očitovanje

Nadalje, obratili smo se i ministru Branku Bačiću, koji je ujedno i član Skupštine Državnih nekretnina. Pitali smo ga je li primio pritužbe Maje Đerek na rad direktorice Mirele Habijanec i drugih zaposlenika Državnih nekretnina te kako je reagirao na njih.

Ministar Branko Bačić predstavnik je Republike Hrvatske u Skupštini društva Državne nekretnine d.o.o. te svoje poslove obavlja u okvirima propisa kojima se uređuje poslovanje trgovačkih društava te osnivačkih akata društva, a koje ovlasti ne uključuju upravljanje kadrovskim pitanjima Društva. Naime, poslove vezane za radne odnose obavlja direktor Društva. Pojašnjavamo ujedno kako Društvo Državne nekretnine d.o.o. posluje sukladno propisima kojima se uređuje poslovanje trgovačkih društava, osnivačkih akata društva te Zakona o radu temeljem kojeg je osigurana zaštita prava iz radnog odnosa. Dakle, radnici Društva svoja prava mogu štiti sukladno odredbama Zakona o radu i osnivačkim aktima – kažu u uvodu u odgovor iz Ministarstva.

Međutim, u cilju interesa Društva, kao član Skupštine, nakon što je zaprimio poruke e-pošte od gospođe Maje Đerek, ministar je iste odmah uputio na Glavno tajništvo Ministarstva i pravnu službu u cilju utvrđenja okolnosti vezanih uz navode koje iznosi gospođa Đerek. Ujedno, u dijelu koji se odnosi na dostavljene pritužbe gospođe Đerek vezane uz poslovanje trgovačkog društva, ministar Bačić će, u skladu s propisima kojima se uređuje poslovanje trgovačkih društava te osnivačkih akata društva Državne nekretnine d.o.o., zatražiti očitovanje Uprave Društva i Nadzornog odbora – poručili su iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.

U listopadu prošle godine je objavljen detalj ugovora Maje Đerek s Državnim nekretninama, a u kojem je navedeno da ne smije davati izjave medijima, a niti na društvenim mrežama o radu i poslovanju bez suglasnosti tvrtke. Zviždačica smatra da je riječ o ušutkivanju, osobito u odnosu na uočene financijske malverzacije i zloupotrebe državne imovine.

POSLJEDNJE DODANO: