Zlatni rat, jedna od najljepših i najposebnijih plaža na Mediteranu, ali i simbol hrvatskog turizma, suočava se s neuobičajenim promjenama u svom izgledu. Plaža, smještena u Bolu na Braču, poznata je po svojoj jedinstvenoj formi i simetriji, no posljednjih godina dolazi do promjena koje podižu zabrinutost – je li Zlatni rat pred trajnim gubitkom svog prepoznatljivog oblika?
Vrh plaže izgubio poznati šiljasti oblik
Jedan od najljepših pogleda na Jadranu pruža se s vrha Vidove gore, a tu se jasno vidi i promjena u obliku Zlatnog rata. Prema riječima Vedrana Krunića, sportskog ribolovca, posljednjih godina dolazi do jačih zapadnih vjetrova, poput maestrala i tramuntane, koji pušu gotovo cijelu godinu, dok je nekada prevladavalo jugo i bura, koji su vraćali žalo prema drugoj strani.
– Činjenica je da zadnjih godina imamo puno više, mi to zovemo donje more, znači ima puno više zapadnih vjetrova, maestrala, tramuntane koji pušu skoro cijelu godinu, a nekad su to bili sezonski vjetrovi. Puno je manje juga, bure, bure u levantu pogotovo koja bi vraćala žalo na drugu stranu – rekao je Vedran Krunić
Ove promjene u vjetrovima imaju značajan utjecaj na oblik plaže, zbog čega je sada mnogo više žala na istočnoj, bolskoj strani, a poznati šiljasti vrh plaže nestaje.
Klimatske promjene ili ljudska aktivnost?
Mještani Bolu zabrinuti su zbog tih promjena, no prevladava mišljenje da uzrok nije ljudsko djelovanje poput prekomjernog sidrenja ili izgradnje uz obalu, već klimatske promjene. Načelnica Općine Bol, Katarina Marčić, navodi kako klimatske promjene definitivno utječu na oblik plaže, ali nada se da će promjene biti privremene i da će se simetrija Zlatnog rata vratiti.
Istraživanja provode ronioci, koji su ustanovili da je količina materijala na plaži ostala nepromijenjena. Material se, međutim, pomaknuo iz plićeg prema dubljem dijelu mora, pomičući se na istočnu stranu, ali nije nestao.
Prirodni fenomen koji mijenja oblik
Stručnjaci poput profesora dr. sc. Alena Solde, s Odjela za studije mora na Sveučilištu u Splitu, ističu kako je teško utvrditi točne uvjete koji su doprinijeli formiranju Zlatnog rata jer ne postoje trajna mjerenja koja bi omogućila usporedbu s današnjim stanjem. Iako se čini da se Zlatni rat pomiče prema istoku, nije sigurno hoće li ovo biti trajna promjena ili će se prirodni procesi vratiti u prethodni oblik.
Zlatni rat je zaštićeno područje, i svaka intervencija u njegovom obliku je zabranjena. Katarina Marčić naglašava da bi bilo kakvo “popravljanje plaže” bilo nelegalno, a brojni mještani vjeruju da je to samo prirodni fenomen koji će se s vremenom prilagoditi.
Gradnja lučice i budućnost Zlatnog rata
Iako se planira izgradnja lučice sa 150 vezova u središtu Bola, koja bi mogla utjecati na plažu, studije utjecaja na okoliš tvrde da će gradnja imati minimalan utjecaj na Zlatni rat. Ravnatelj Županijske lučke uprave SDŽ, Domagoj Maroević, komentirao je da ako bi postojala i najmanja prijetnja Zlatnom ratu, gradnja lučice ne bi bila moguća.
– Da je postojala bilo kakva bojazan da će izgradnja lučice ugroziti Zlatni rat niti općina niti Lučka uprava sigurno ne bi krenuli dalje od te studije – komentirao je Domagoj Maroević.
Za daljnje praćenje promjena na plaži, planiraju se postaviti površinski i dubinski senzori koji će pratiti morske struje i vjetrove kako bi se prikupili podaci koji mogu pomoći u razumijevanju dinamike i zaštiti Zlatnog rata, prenosi HRT.