Odjel za istraživanje pandemije koronavirusa u američkom Kongresu, pod vodstvom republikanaca, objavio je jučer izvještaj koji sažima dvogodišnju istragu. U izvještaju, koji sadrži 520 stranica, istražitelji zaključuju da je koronavirus “najvjerojatnije nastao u laboratoriju u Wuhanu, u Kini”, oslanjajući se na biološke karakteristike virusa i izvještaje o bolesti među istraživačima u Wuhanskom institutu za virologiju u jesen 2019. godine, prenosi Index.
Većina američkih obavještajnih agencija smatra da virus nije rezultat genetskog inženjeringa, ali nije potpuno jasno kako je pandemija započela. Analiza američke obavještajne službe iz prošle godine pokazala je mogućnost oba podrijetla, laboratorijskog i prirodnog. Američko ministarstvo energetike također je prošle godine izrazilo sumnju u teoriju o curenju virusa iz laboratorija.
Nijedna američka agencija ne vjeruje da je virus stvoren kao biološko oružje, ali izvještaj ističe da bi, da postoji dokaz o prirodnom podrijetlu, on već bio otkriven.
Kritika Svjetske zdravstvene organizacije (WHO)
Izvještaj također kritizira WHO, navodeći da je organizacija stavila političke interese Komunističke stranke Kine ispred svoje misije pomoći globalnoj zajednici i dozvolila kontroverznu kontrolu istrage o podrijetlu virusa. Dr. Maria Van Kerkhove, tehnička voditeljica WHO-a za Covid-19, kritizirala je Kinu zbog nedostatka transparentnosti u vezi s pandemijom, naglašavajući da je nesposobnost dijeljenja podataka pogoršala političku situaciju i nesigurnost svijeta.
Kritike mjera suzbijanja i pohvala za putne restrikcije
Izvještaj je također kritičan prema mjerama za suzbijanje pandemije, kao što su socijalno distanciranje i obavezne maske, za koje tvrdi da nisu bile temeljene na čvrstim znanstvenim podacima. Nadalje, produženi lockdowni izazvali su značajnu štetu, kako na američkom gospodarstvu, tako i na mentalnom i fizičkom zdravlju građana, osobito među mlađim osobama.
S druge strane, izvještaj pohvaljuje uvođenje putnih restrikcija od strane administracije Donalda Trumpa u početnoj fazi pandemije, tvrdeći da su one pomogle u spašavanju života i bile nepravedno kritizirane kao ksenofobične.
Pohvala za Operaciju Warp Speed
Izvještaj također odaje priznanje administraciji Donalda Trumpa za Operaciju Warp Speed, inicijativu za brzo razvijanje cjepiva protiv koronavirusa, koju naziva “nevjerojatnim znanstvenim postignućem” koje je spasilo milijune života. Iako se izvještaj slaže s pohvalama dr. Anthonyja Faucija za ovu inicijativu, ističe da su zdravstveni službenici i administracija Joea Bidena možda precijenili učinkovitost cjepiva u prevenciji prijenosa ili zaraze, što je moglo negativno utjecati na povjerenje javnosti u cjepiva.