Nakon nekoliko dana napetih pregovora, štrajk zdravstvenih radnika u Hrvatskoj službeno je završen. Krunoslav Kušec, predsjednik sindikata Zajedno, potvrdio je da je sindikalno tijelo donijelo odluku o prekidu štrajka jer su postignuti uvjeti koji zadovoljavaju njihove zahtjeve. Odluka o okončanju štrajka donesena je nakon sastanka s ministrom zdravstva Vilijem Berošem i ministrom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marinom Piletićem, prenosi Index.
Kušec je u izjavi novinarima naglasio da je postignut dogovor koji zadovoljava sindikaliste, te da je odlučeno da se štrajk prekine zbog očuvanja interesa pacijenata.
– Štrajk je gotov, to je odluka sindikata. Članovi su zadovoljni postignutim i tijela sindikata su odlučila da štrajk stane – izjavio je Kušec, dodajući kako su u dogovoru postavljeni jasni rokovi za daljnje ispravke u sustavu.
– Mi smo dobili ono što smo tražili, a i ne želimo više da se pacijentima šteti, ipak su pacijenti na prvom mjestu. Vidjet ćemo što će biti nakon ta četiri mjeseca, imaju rok, nadam se da će ga ispoštovati – poručio je Kušec.
Prema informacijama koje su iznijeli sindikalisti, dogovor uključuje usuglašavanje nelogičnosti u primjeni uredbe o koeficijentima unutar četiri mjeseca, te ispravak svih uočenih anomalija. Kušec je naglasio da je postignut dogovor u kojem su obje strane uzele u obzir specifičnosti zdravstvenog sektora, a četiri mjeseca predstavljaju vremenski okvir za rješavanje svih otvorenih pitanja.
Ministar Beroš je, s druge strane, potvrdio da su se obje strane složile kako su određene nelogičnosti među koeficijentima moguće, ali da one nisu predstavljale ključni problem. Problem, kako je rekao, leži više u primjeni tih koeficijenata, odnosno u njihovoj individualnoj interpretaciji na terenu.
– Stoga smo odlučili razgovarati kroz institucionalni okvir, te u roku od četiri mjeseca definirati sve nelogičnosti i potom ih u razumnom roku riješiti – izjavio je Beroš, naglašavajući važnost nastavka dijaloga kako bi se sustav izjednačio i omogućio ravnomjerni razvoj zdravstvenog sektora.
Ministar Piletić također je podržao zaključke sastanka, naglašavajući da je društveni dijalog ključan za ostvarenje boljih uvjeta za rad i rješavanje postojećih problema. On je također istaknuo kako problem nije u samoj uredbi i koeficijentima, nego u specifičnostima njihove primjene, čime je podcrtao važnost nastavka pregovora i daljnje prilagodbe postojećeg sustava.
Prekid štrajka smatra se velikim korakom prema stabilizaciji zdravstvenog sektora, a sindikat i ministarstva sada imaju jasno definirane rokove i obveze koje moraju ispuniti kako bi se izbjegli budući problemi. Ovaj ishod donosi olakšanje za pacijente, a istovremeno daje nadu zdravstvenim radnicima da će njihovi zahtjevi biti ispunjeni u predviđenom vremenskom okviru.