U Splitu već više od 10 godina djeluje Udruga mladih programera (DUMP) koju čine studenti i učenici, zaljubljenici u programiranje. Nakon nekoliko neobaveznih druženja studenata FESB-a i splitske III. gimnazije MIOC, rodila se ideja o udruzi koja educira mlade o programiranju, a s vremenom se i spektar djelatnosti promijenio. U početku su to bili samo programeri, a danas DUMP djeluje u četiri različita područja: programiranje, multimedija, dizajn i marketing. Udruga se nalazi na splitskom FESB-u gdje se održavaju svi projekti i predavanja.
Prvi fokus DUMP-a bila su edukativna predavanja poput Škole programiranja, a sada, kako je digitalizacija uznapredovala, usmjerili su se na društvene mreže, Photoshop, dizajn i umjetnu inteligenciju. Sva predavanja otvorena su za javnost, a ciklusi se održavaju jednom do dva puta godišnje kako bi privukli lokalnu zajednicu.
Drugi veliki projekt DUMP-a je Internship to jest besplatan program edukacije za mlade od 16 do 24 godine koji traje šest mjeseci. Udruga osam godina aktivno provodi ovaj projekt, a prijava je svake godine sve više. Kažu nam da ih pristigne tristotinjak dok svega šezdesetak prijavljenih upadne u program. Tako se budući članovi educiraju i postaju članovi DUMP-a. Internship se održava u sva četiri područja. Predavanja i radionice organiziraju članovi, volonteri svake subote od studenog do svibnja. Program je dosta intenzivan, a o tome govori činjenica da svega desetak pripravnika na kraju postanu i članovi.
Osim edukacija, najveći projekt udruge je dvodnevna IT konferencija DUMP Days. Konferencija je namijenjena studentima i potpuno je besplatna. Posjetitelji tako mogu čuti predavanja na temu programiranja, marketinga, dizajna ili tehnologije. Svake godine posjetitelji mogu tako poslušati 14 predavanja, panel rasprave i pohađati radionice. Na konferenciju dođe i tridsetak IT firmi iz cijele Hrvatske pa tako studenti mogu dogovoriti praksu ili posao u svojoj struci. Oni koji pripreme životopis mogu se prijaviti i na kratke razgovore od osam minuta i jedan na jedan razgovarati s predstavnicima firmi. Konferenciju posjeti preko 2 000 mladih i najveći je IT događaj u Splitu.
Sve projekte DUMP-ovci organiziraju potpuno sami, volonterski uz podršku FESB-a. Cilj Udruge je da se znanje stečeno radom na brojnim projektima prenosi na zaljubljenike u tehnologiju i organiziraju razni događaji s ciljem povezivanja lokalne zajednice. DUMP trenutno broji 23 aktivna člana. Većinom su svi studenti osim troje trajno zaposlenih i jednog srednjoškolca. Najviše je programera, njih 11, zatim dizajnera, pa ‘multimedijaša’ i ‘marketingaša’.
Iz DUMP-a nam kažu kako trenutno nije velika potražnja za mladim programerima kao što je to bilo prije četiri godine, ali posla u Hrvatskoj ima. Kroz svoje konferencije uvijek se dotaknu teme budućnosti mladih programera.
-Mnogi ugledni članovi hrvatske IT zajednice slažu se da je za uspjeh potrebno učiti van fakulteta bilo kroz osobne projekte, udruge ili neke druge aktivnosti kako bi stekli praktično iskustvo, bili u korak s trendovima na tržištu, a i istakli se od ostalih kandidata., kaže nam predsjednik DUMP-a Frane Doljanin.
Predsjednik DUMP-a Frane Doljanin zadovoljan je radom udruge i najavljuje da svake godine imaju sve veći interes među studenima koji žele postati njihovi članovi. Voditeljica ovogodišnjeg Internshipa, Marija Gudelj, kaže kako treba još više raditi na edukaciji i dovođenju novih članova u udrugu. Iz DUMP-a poručuju kako je deveto izdanje konferencije DUMP days već u tijeku, a svake godine biraju nove voditelje projekata kako bi se tako prenosilo znanje unutar udruge s generacije na generaciju.
Poruka za made vrlo je jasna – nemojte se bojati kriza i negativnih trendova na tržištu. Pratite svoje želje i budite hrabri!, poručuju mladi programeri
Ovaj programski sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija iz programskog razdoblja u 2024. godini.