Uoči obljetnice Dana sjećanja stigla je i vijest da je u ruke hrvatske policije pao osumnjičeni za ratni zločin na području Vinkovaca – Željko Travica. Njegovo uhićenje otvorilo je bolna sjećanja Zorana Šorlija, branitelja koji je za Dnevnik.hr ispričao svoja fizička i psihička zlostavljanja koja je doživio u logoru kao maloljetnik. Prema vlastitim riječima, u srpskom logoru u Mirkovcima pretrpio najokrutnije oblike torture, uključujući prisilu da konzumira ostatke poginulih suboraca. Upozoravamo, neki detalji su uznemirujući.
– Što nam je sve radio, radio nam je od zlostavljanja psihičkog, fizičkog, vezivanja žicom, tjeranja da jedemo ljudski mozak poginulog kolege, našeg suborca. Gurali su nam u usta ljudski mozak – rekao je Šorli.
Među mnogim traumama koje je doživio, izdvojio je težak fizički napad bejzbol palicom koji mu je trajno oštetio lubanju i izazvao unutarnja krvarenja zbog kojih je kasnije postao ovisan o invalidskim kolicima. Unatoč ozbiljnim ozljedama, Šorli nije imao medicinsku pomoć te je odmah vraćen u logor.
– U Mirkovcima me udario bejzbolskom palicom u glavu te mi je pukla lubanja, poslije sam opet dobio batina i opet po glavi, tako da mi je od tada, od tog što mi je pukla lubanja, bilo je krvarenje u mozgu. Mene nisu odveli u bolnicu, već direktno u logor i pojavile su se posljedice koje su me na kraju dovele do toga da sam u kolicima – opisao je Šorli.
U logoru dočekao 18. rođendan
Prisjetio se i dramatične situacije kada su on i suborci pred paravojnom srpskom postrojbom bili osuđeni na smrt strijeljanjem, a kao živi štit tjerani su kroz minsko polje. Od smrti ih je tada spasio dolazak JNA. Proživljavajući teror kao maloljetnik, Šorli je napunio 18 godina unutar logorskih zidina, a kao rijetku situaciju koja nije nosila patnju navodi da mu je na taj dan zapovjednik logora ponudio pivo – što pamti kao trenutak ljudskosti u okruženju punom okrutnosti.
Zoran Šorli krenuo je u obranu Hrvatske iz zagrebačke policijske škole kao maloljetnik, u jedinicama HOS-a. Prošle godine odlikovan je Redom hrvatskog križa za hrabrost i žrtvu, no ulogu odlikovanja vidi skromno, smatrajući da su “istinski heroji oni koji su dali život, a ne oni koji su preživjeli.” Sada čeka priliku da svjedoči protiv Željka Travice i drugih osumnjičenih za ratne zločine, očekujući konačnu pravdu za zlostavljanja koja su proživjeli on i njegovi suborci.
– Jedva čekam da odgovara za svoja djela, kad je u ono vrijeme mogao onako biti hrabar i sve, neka sad bude još hrabriji pa neka lijepo kaže gdje su nestali koji se traže neka prizna šta je napravio kao čovjek ako sad ima hrabrosti – rekao je.
Travica je optužen i za sudjelovanje u ubojstvu šest zarobljenika u selu Cerić, a za ostalima se još uvijek traga. Šorli s nadom očekuje da će pravda biti zadovoljena, vjerujući da će sudski procesi donijeti mir obiteljima nestalih i poginulih:
– Nadam se da ću bit još radosniji kad se sazna istina. Kad budu i majke i žene i djeca zadovoljni pravdom koju bude dobio osudom – rekao je.