Zanimljiva priča ovoga puta dolazi nam iz doline Neretve, točnije malog mjesta Opuzen gdje živi jedini vitez templar – Stipan Ujdur.
Stipan je umirovljenik koji već više od 15 godina ima zanimljiv hobi, a to je rekonstrukcija 3D animacija i oživljavanje povijesti. Za rekonstrukcije 3D građevina, ovaj vitez pokazao je zanimanje nakon što mu je kućni prijatelj pokazao kako radi 3D modele letjelica. Kako je oduvijek volio povijest, Stipan se odlučio posvetiti rekonstrukciji građevina i povratku u neka prošla vremena. Tako se njegove animacije na Google Earthu prate širom svijeta, a za izraditi i napraviti jednu takvu animaciju treba puno vremena.
Stipanove rekonstrukcije prikazuju ostatke nekadašnjeg života i izgleda brojnih znamenitosti u Hrvatskoj.
Dužina rada na nekom projektu ovisi o tome koliko je kompleksan. Primjerice, na modelu Dioklecijanove palače, Stipan je radio 18 mjeseci što je najduže u odnosu na ostale radove. Najteži rad pak bio je 3D model Bajamontijeve fontane koja ima mnogo skulptura i nije ih bilo lako modelirati.
Kroz svoje 3D animacije, Ujdur je otkrio i brojne povijesne zanimljivosti i spoznaje. Ističe kako je bio iznenađen činjenicom da su se Mlečani kada su se povlačili ispred Turaka, rušili i spalili templarske crkve i samostane kako ih Turci ne bi koristili za vlastitu logistiku. Istražujući dokumentaciju za Templare, došao je do spoznaje da su Mlečani spasili Dalmaciju od islamizacije.
–Jedino su Mlečani bili snažna vojna sila da se suprostave Turcima. Gdje god su bili Mlečani, Turci nisu ušli, kaže Stipan.
Ujdur je tako napravio niz rekonstrukcija. Njegov rad prepoznao je viteški red Templara. Nakon što je izradio stari lučki grad Arku na Sredozemnom moru u Izraelu, uslijedio je poziv u članstvo viteškog reda u Škotskoj. Prije dvije godine, Ujdur je prihvatio poziv te pripada redu Order of the Knights Templar of the Old Code United Kingdom. Matična crkva njegovog reda nalazi se u Edinburgu –Rosslyn Chapel koja je poznata po filmu Da Vincijev kod.
–Dobio sam certifikat da sam primljen u templarski red. Moram priznati da imam dvije titule, a to su kroničar reda i zapovjednik templara njegovog reda za Hrvatsku. Osim titula, imam i odličja – veliki viteški križ (srebrni) i veliki križ jeruzalemskog kraljevstva (zlatni).
Obveze templara tako su čuvati kršćanstvo i sirotinju jer su templari u povijesti bili siromašni svećenici. Nakon rekonstrukcija Jeruzalema počeo je raditi na 3D rekonstrukcijama templarskih utvrda u Hrvatskoj. Templarskih utvrda tako u Hrvatskoj ima 31 dok Stipan trenutno radi na 28 rekonstrukciji. Dalmacija ima ukupno devet utvrda, a to su:
Utvrda Vrana, kraj Vranskog jezera
Od XI. st. spominju se vranska utvrda (castrum Aurannae) i benediktinski samostan koji je kralj Dmitar Zvonimir 1076. poklonio papi Grguru VII. i njegovim legatima da se njime služe kao hospicijem. Od XII. do početka XIV. st. vranskim su samostanom upravljali templari. Tada je Vrana utvrđena jakim zidinama (tri prstena zidina i predtvrđava), a pokretni most i obrambeni opkop oko cijele tvrđave vidljivi su i danas. Nakon ukidanja templarskoga reda, od 1312. vranski samostan preuzeli su ivanovci (hospitalci) i sagradili utvrdu Gradinu.
Templarska utvrda Senj
Kralj Bela III. dodijelio je templarima 1183.g. samostan Sv. Jurja s istomenom crkvom.
Za gradnju Nehaja porušeni su crkva i samostan Sv. Petar i templarski samostan Sv. Jurja s istoimenom crkvom čiji su temelji kasnije otkriveni u prizemlju Nehaja. To uz pisane dokumente potvrđuju i dijelovi arhitekture, natpisi i druge starine ugrađene u zidine današnje tvrđave Nehaj izgrađene 1558. godine.
Templarska utvrda Bojišće, Kula Atlagića
Bojišće kao naziv mjesta danas više ne postoji nego se to mjesto prepoznaje kao selo nedaleko od Benkovca, imena Kula Atlagić. Bojišće – templarski hospicij za bolesne hodočasnike (nalazio se na brdu Sv.Petra u Bojišću). Danas, zapadno od same crkve, stoje tragovi zidova većeg zdanja koji bi mogli biti ostaci upravo tog templarskog hospitala.
Utvrda Ljubač
Ljubač je utvrđeni grad koji se nalazio nedaleko Zadra. Grad je bio u rukama hrvatsko-ugarskih velikaša, a kasnije je bio jako templarsko sjedište. Saznaje se da su u ovom utvrđenom gradu postojali samostani Sv. Pavla s crkvom Sv. Mihovila te samostan Sv. Antuna opata s crkvom Sv. Klementa. Ništa od toga danas nije ostalo sačuvano, no ono što jest su ruševine utvrde grada.
Templarska utvrda Tinj
Tinj je selo u Ravnim kotarima, 14 km zapadno od Benkovca. Nije sigurno je li sam grad sa crkvom sv. Ivana pripadao templarima, no zemlje koje su se nalazile podno grada jesu pa je moguće pretpostaviti da su i u samom Tinju templari bili aktivni.
Utvrda Zablaće
Zablaće je bilo jedno od važnijih templarskih sjedišta u tadašnjem prostoru Hrvatske. Nalazi se između mora i Vranskog jezera, bila je važna luka i sjedište preceptorata. Zablaće kao mjesto danas ne postoji, a pretpostavlja se da se nalazilo nedaleko Pakoštana.
Utvrda Šibenik
Templari nisu moglu ući u Castrum svetog Mihovila jer su ga Šibenčani zapalili pa su izgorile unutrašnje zgrade. Produžili su na suprotnu stranu grada do bloka svetog Spasa. Šibenčani su bili ljuti na templare jer su oni dobili od Pape dopuštenje da kupe porez za financiranje svojih aktivnosti što Šibenčanima nikako nije odgovaralo da financiraju templare.Pozicija te utvrde bila je i strateški važna za jer, uz to što se nalazila na sjecištu dviju važnih prometnica kroz koje je morala prolaziti sva roba prema centru grada, a templarska uloga u Šibeniku bila je upravo prikupljati trgovačku pristojbu za kralja.
Utvrda Klis
Utvrdu Klis templarima je darovao kralj Andrija II. na svome odlasku u križarski rat 1217.godine.
Budući da se njegov otac Bela III. zavjetovao da će ići na križarski pohod, a za života nije ispunio taj zavjet, obaveza je prenijeta na mlađeg sina Andriju koji je 1217. godine krenuo na križarski pohod u Svetu zemlju kako bi ispunio očevo obećanje. Iste godine, darovao je templarima tvrđavu Klis i postavio templarskog poglavara u Ugarskoj i Hrvatskoj, Poncija od Križa za namjesnika Hrvatske i Dalmacije.
Crkva svetog Petra od Bade (Kamen, Split)
Na istočnoj strani današnjega velikog Splita, uz Kamenski put, iza novih kuća (oko broja 47) nalazi se crkvica sv. Petra. Samo nekoliko koraka od nje, započinje provalija nastala u novije doba kopanjem materijla za izradbu opeka. Tako je crkvica Sv. Petra pod Kamenom jedva pristupačna, a i ugrožena je opasnošću da se odroni brijeg.Crkvica je zaista malena, ali ima veliku zemljišnu površinu u vlasništvu pa je imala burnu povijest i važnost. Crkvu Sv. Petra od Bade templarima je darovao njezin graditelj Petar Strezije.
-Dalmacija je imala važnu ulogu u doba Templara jer su preko nje dolazili u Svetu zemlju, organizirali hodočašća, zamjene konja..Uzimali su i potrebne količine hrane za hodočasnike i vitešku pratnju. Mnoge su utvrde uništene za vrijeme Mlečana pri povlačenju ispred Turaka., kaže Ujdur.
Prebirući po Mletačkim arhivama Stipan je došao do još mnogo nacrta i tekstova vezanih za Dalmaciju, a najintrigantniji mu je nacrt Splita u Mletačko doba. Ovu rekonstrukciju planira raditi početkom iduće godine.
-Split u to doba je spektakularno za vidjeti. Okružen je bastionima trokutaste forme pa izgleda nestvarno kao letjelica iz neke SF serije. Mislim da ovo Splićani nisu ni znali, a kamoli vidjeli.., kaže Stipan.
Jedinom templarskom vitezu u Dolini Neretve, nakon što završi sve templarske utvrde, u planu je raditi rekonstrukciju Dalmacije u Mletačko doba. Već je počeo s prikupljanjem dokumentacije za Split.
-Neću umrijeti sve dok ne završim Dalmaciju u Mletačko doba, zaključuje 70-godišnji Stipan.
Ovaj programski sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija iz programskog razdolja u 2024. godini