Iza nas je 9. izdanje Dalmacija Ultra Traila (DUT) koji s pet uzbudljivih utrka i posebnom dječjom utrkom potvrđuje svoj status jednog od najvažnijih međunarodnih trail događaja u Republici Hrvatskoj.
Utrka koja je održana od 11. do 13. listopada 2024., i na kojoj je sudjelovalo preko 650 trkača iz preko 35 zemalja, te za vrijeme koje je ostvareno preko 6000 noćenja u širem omiškom području jer više od polovice natjecatelja sa pratnjom dolazi van prostora Hrvatske.
Utrke su podjeljene na pet raznolikih staza od kojih najduža (MOUNTAIN DUT) prolazi kroz tvrđavu Klis na kojoj je u prostoru Topničke vojarne pripremljena i okrepa za sve sudionike:
1. Mountain DUT (122.85 km): Najduža i najzahtjevnija staza kreće iz povijesne Salone, prolazi kroz impresivne prirodne i kulturne lokalitete, s vremenskim ograničenjem od 32 sata.
2. Sea DUT (57.1 km): S predivnim pogledom na Jadransko more, staza kreće iz Makarske i završava u Omišu, s vremenskim limitom od 15 sati.
3. Ethno DUT (29.63 km): Ova etno-staza vodi trkače kroz dalmatinsku unutrašnjost, s limitom od 8 sati.
4. River DUT (20.53 km): Trkači prate rijeku Cetinu i uživaju u slikovitim prizorima, također s limitom od 8 sati.
5. Easy DUT (10.8 km): Ova kraća staza savršena je za one koji tek ulaze u svijet trail trčanja, s vremenskim ograničenjem od 4 sata.
U nedjelju, 13. listopada, održan je i Kids DUT, utrka za djecu do 12 godina starosti, duga 1 kilometar.
Direktor utrke, Hrvoje Kedžo, ističe: „Dalmacija Ultra Trail nije samo sportski događaj, već je prilika da se povežemo s prirodom i povijesno-kulturnom baštinom naše regije. Ove godine imamo pet jedinstvenih staza koje nude iskustva za trkače svih razina, dok utrku podržavaju naši vrijedni volonteri.“
Dalmacija Ultra Trail je prepoznata kao jedno od najvažnijih sportskih turističkih događanja u Splitsko-dalmatinskoj županiji i ima podršku Županije, Turističkih zajednica, Gradova i Općina kroz koje utrka prolazi. Osim promocije Dalmacije kao outdoor destinacije izvan glavne sezone, DUT potiče održivi turizam kroz korištenje lokalnih resursa i aktivno uključivanje zajednice.