MINISTAR BRANKO BAČIĆ

“Skroz je moguće da će porez na nekretnine dodatno rasti…”

Potpredsjednik vlade i ministar graditeljstva Branko Bačić iznio je za Media servis niz mjera kojima bi trebali omogućiti priuštivo stanovanje u Hrvatskoj. Jedan od alata jest i uvođenje poreza na nekretnine, koji je, kako ministar kaže, remodeliran porez na kuće za odmor, prenosi Index.

-Možda bih, to sam već nekoliko puta rekao da bi našim građanima bilo jasnije, taj porez primjerenije nazvati porez na stambene jedinice koje nisu u funkciji stanovanja. Dakle, mi smo kroz poreznu reformu već znali naše mjere iz stambene politike i stambene strategije pa smo zajedno s Ministarstvom financija htjeli prazne stanove oporezovati, prvi puta oporezovati, kako bismo na određeni način potaknuli naše sugrađane da te prazne stambene jedinice podignu na tržište.

Bačić kaže dau Hrvatskoj ima čak 600 tisuća praznih stanova:

-Te prazne stambene jedinice koje su građene za stanovanje, u koje je država zajedno s lokalnom samoupravom uložila ogromna sredstva – u prometnu infrastrukturu, komunalnu infrastrukturu, energetsku infrastrukturu, da bi se na određenim dijelovima naših gradova izgradile zgrade i u njima stanovi, sada ti stanovi ili su u nekoj drugoj funkciji kratkoročnog najma ili se u njima obavljaju djelatnosti bilo koje vrste. Želimo ih podignuti na tržište, a posebno one prazne stanove.

-Priuštivo stanovanje je okolnost u kojemu obitelj više od 30 % svojih mjesečnih prihoda troši na stan i režije. Svi oni naši sugrađani koji nemaju riješeno stambeno pitanje, koji su upravo u toj poziciji, da si ne mogu priuštiti priuštivo stanovanje, mogu se prijaviti Agenciji, Agencija će iz fonda stanova koje će posjedovati od strane najmodavca ili vlasnika stan, odgovarajući stan uz priuštivu najamninu prepustiti najmoprimatelju, rekao je.

A vlasnik stana od 65 kvadrata u Zagrebu tako bi dobio novac kroz dvije rate:

-To su iznosi primjerice za Zagreb, za vlasnika koji ima stan 65 kvadrata, a potpiše ugovor na šest godina 42 tisuće eura. To nije mali iznos koji će oni dobiti gotovo unaprijed – polovicu iznosa odmah, a nakon dvije-tri godine još toliki isti iznos.

Kada se ta cifra podijeli na broj mjeseci, ispada da će država vlasnicima takvog stana isplaćivati 583 eura mjesečno. Koliko bi onda takav stan plaćala obitelj koja ulazi u program, odnosno, imaju primanja manja od prosječnih, a viša od minimalnih:

-Otprilike vam je to, u najnepovoljnijem odnosu, negdje oko 60 % bi plaćao pojedinac, odnosno obitelj koja je u tom našem ugovornom odnosu. Ovisi o tome koliko ima djece, koliko su ona stara, dakle imamo tu razrađen cjelokupan sustav. To vam je negdje na razini prosječne plaće za obitelj koja ima četvero članova, dakle roditelji i dvoje djece negdje oko 40 % do medijalne cijene plaćala bi država, a oni bi državi plaćali 60 %.

-Prvo ćemo na tržište staviti državne nekretnine, njih 1200, pojašnjava ministar graditeljstva.

Komentirao je i porez na nekretnine.

-Da to bude rekao bih jedan pritisak na vlasnike da svoje stanove ne drže praznima, čak niti da ih drže u kratkoročnom najmu jer mi smo kao što znate kroz Sabor prošli prvo čitanje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada gdje smo praktično uspostavili takvu zakonsku odredbu da je gotovo teško, neću reći nemoguće, ali vrlo teško sada stanove koji su prazni prekategorizirati u kratkoročni najam, kaže.

Podsjetimo, kada je riječ o porezu na nekretnine – država je raspisala raspon od 0.6 do 8 eura po kvadratnom metru, o čemu će odlučivati jedinice lokalne samouprave. Bačić je najavio iduće korake:

-Hoće li se za neko vrijeme, a vjerojatno ćemo to uspostaviti, ja to sada ne bih htio špekulirati, kada postavimo registar stanovništva, kada budemo znali vrijednost pojedinog stambenog prostora, koji ne služi stanovanju i prazan je, pa onda u odnosu na vrijednost podizat ćemo – ne osam, nego više eura po kvadratu, to je za budućnost.

Bačić je za kraj poručio da je teško procijeniti kada će ove mjere dati efekta, ali da je uvjeren da će već iduće godine rast cijena nekretnina i najamnina biti zaustavljen.

POSLJEDNJE DODANO: