Mnogi ključni pokazatelji Zemljinog zdravlja dosegnuli su rekordno loše vrijednosti, upozorava skupina vodećih klimatskih stručnjaka, navodeći da je “budućnost čovječanstva u pitanju”. Klimatske promjene već su raselile milijune ljudi, a potencijalno bi mogle utjecati na stotine milijuna ili čak milijarde, kaže William Ripple za Guardian.
Izvješće koje analizira 35 vitalnih znakova Zemlje otkrilo je da je 25 u lošijem stanju nego ikad, uključujući razine CO2 i prenapučenost. Temperatura površine i oceana dosegnula je rekordne visine zbog sagorijevanja fosilnih goriva. Uočeni su i povratni mehanizmi poput topljenja permafrosta, koji mogu pokrenuti prijelomne točke poput kolapsa grenlandskog ledenjaka.
Globalno zatopljenje uzrokuje sve opasnije vremenske ekstreme, poput uragana i toplinskih valova, dok milijarde ljudi trpe posljedice ekstremne vrućine. Znanstvenici pozivaju na hitno smanjenje izgaranja fosilnih goriva, emisije metana i prekomjerne potrošnje, te na prelazak na biljnu prehranu.
Iako raste udio obnovljivih izvora energije, ugljen, nafta i plin i dalje dominiraju zbog otpora onih koji profitiraju od fosilnih goriva. Globalno zatopljenje dio je šire krize koja uključuje zagađenje, uništavanje prirode i ekonomsku nejednakost.
Znanstvenici upozoravaju da bi klimatske promjene mogle dovesti do milijuna dodatnih smrti do 2050. godine te pozivaju na hrabre i transformativne promjene, uključujući smanjenje populacije kroz obrazovanje, obnovu ekosustava i integraciju obrazovanja o klimi.
Zaključak:
-Samo odlučno djelovanje može zaštititi prirodu, smanjiti ljudsku patnju i osigurati budućnost za sljedeće generacije, piše Guardian.